Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Veľký brat dorazil na Slovensko

20.12.2007, 00:00

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika v SRKontroverzná telekomunikačná smernica Európskej komisie, zástancami presadzovaná ako prostriedok boja proti terorizmu a kritikmi označovaná ako Veľký brat (TREND 20/2007), začne v budúcom roku platiť na Slovensku. Novelu zákona o elektronických komunikáciách schválil parlament. Podľa novely musia telekomunikační operátori a internetoví provideri od 1. apríla uchovávať identifikačné, prevádzkové a lokalizačné dáta o zákazníkoch. Tie, ktoré sa týkajú pripojenia do internetu, e-mailov a online telefonovania, majú skladovať šesť mesiacov. Dáta vznikajúce v bežných pevných a mobilných sieťach treba archivovať jeden rok.
Náklady na ukladanie dát hradí operátor. Najmä pri veľkých poskytovateľoch s milión­mi klientov pôjde o nezanedbateľné sumy. Hoci vzhľadom na silnú konkurenciu sa sotva prejavia v koncových cenách.
Uchovávané dáta musia operátori sprístupniť orgánom činným v trestnom konaní. Na základe písomnej žiadosti, bez zbytočného odkladu a bezplatne, ale iba so súhlasom súdu. Polícia a tajné služby napokon ustúpili od požiadavky, aby sa k údajom dostali aj na základe podpisu štatutára rezortu vnútra. Požiadavka, ktorú pôvodne vo vláde presadzoval minister vnútra Róbert Kaliňák (Smer-SD), sa stretla s odporom koaličných partnerov. Najmä Vladimíra Mečiara (ĽS-HZDS).
Polícii a tajným službám z novely vypadol tiež diaľkový, nepretržitý a priamy prístup k evidencii údajov. A operátori nemusia aspoň raz mesačne poskytovať databázu klientov na cédečku. Tieto povinnosti z návrhu vypadli na podnet skupiny poslancov okolo Jána Slotu a Rafaela Rafaja (SNS). Podľa nich je plošný online prístup v rozpore „s požiadavkou primeranosti zásahov do súkromia a absolútne vylučuje možnosť nezávislej kontroly“. Pri poskytovaní dát na CD sa zasa obávajú hrozby „neoprávneného kopírovania databázy a využitia na iné účely, ako bola v zmysle zákona určená“.
Priamy škrt cez plán spraví novela tretiemu operátorovi. Telekomy musia pri podpise zmluvy overovať totožnosť zákazníkov – a to Telefónica O2 na rozdiel od konkurencie nerobí pri predaji predplatených kariet. Nová povinnosť sa firme nepáči. Emocionálne ju nazýva „prehrou pre slovenského zákazníka“. Podľa hovorcu Reného Paráka sa bezpečnosť nahrádza byrokraciou: „Namiesto moderných metód identifikácie a verifikácie sa vyžaduje overovanie občianskeho preukazu, ktoré je neefektívne.“ (ja) • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika v SR

Tagy PR články, PR články, PR články, PR články, PR články, PR články, PR články

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.