Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vitana postaví na Slovensku výrobný závod asi za 40 mil. Sk

01.12.1999, 08:46 | Vladimíra Orgoňová | © 1999 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Firmy v SR

Popredný český výrobca instantných potravín Vitana, a.s., Byšice spustí v apríli budúceho roku výrobu na Slovensku. Spoločnosť má v súčasnosti päť výrobných závodov v Česku - v Byšiciach, Kralupoch, Prostějove, Roudnici nad Labem a vo Varnsdorfe, v ktorých vyrába viac ako 200 potravinárskych výrobkov. Od 1. januára zastaví výrobu v prostějovskom závode, v ktorom teraz pracuje 220 ľudí, a produkciu presunie do Byšíc a nového závodu na Slovensku.

V priestoroch bývalých baliarní ryže a strukovín, spoločnosti Interpukky, s.r.o., Trnava, ktorej 100-percentným vlastníkom je ŽOS, a.s., Trnava, buduje nový závod, ktorý bude patriť k najmodernejším v strednej Európe. "Stali sme sa dlhodobým nájomníkom Interpukky, to znamená nájom dlhší ako desať rokov s opčnou kúpou," uviedol generálny riaditeľ Vitany Slovensko, s.r.o., Bratislava Rudolf Petrovský. Projekt si vyžiada celkové investície do technologického zariadenia, informačných technológií a stavebných prác približne 40 mil. Sk. Výrobnú a distribučnú činnosť bude zabezpečovať približne 69 pracovníkov.

Vo februári budúceho roka plánuje vedenie spoločnosti otvoriť nové distribučné centrum - počítačovo riadený sklad s rozlohou 3360 m2. Celý objekt výrobného závodu má rozlohu viac ako 17-tisíc m2. Až do roku 2002 sa na Slovensku má vyrábať päť alebo šesť práškových výrobkov a pokračovať v balení ryže značky Bask. Tri druhy výrobkov budú určené na export do ČR. Predstavitelia firmy predpokladajú, že v budúcom roku dosiahne export do ČR 100 - 120 mil. Sk.

Spoločnosť Vitana Slovensko ako 100-percentná dcérska firma českej Vitany začala pôsobiť v roku 1993 ako distribútor všetkých výrobkov Vitany na slovenskom trhu. V minulom roku dosiahla so 69 pracovníkmi obrat 430 mil. Sk. Prevádzkový zisk spoločnosti bol približne 1 mil. Sk. Odkúpenie obchodných zastúpení a výrobných závodov spoločností Emarko a Bask za 30 mil. Sk však spôsobili stratu.

V tomto roku plánuje spoločnosť zvýšiť obrat o 26 % na 550 mil. Sk. Od 1. januára 1999 sa mení Vitana Slovensko z obchodnej na výrobnú spoločnosť a zároveň mení svoje sídlo z Bratislavy do Trnavy.

Od roku 1992 je 100-percentným vlastníkom spoločnosti Vitana Byšice nórska spoločnosť Rieber Son so sídlom v Bergene. V roku 1997 odkúpila materská spoločnosť dve veľké české spoločnosti - Emarko, a.s., Varnsdorf a Bask, a.s., Roudnice nad Labem, čím sa značne rozšírilo portfólio predávaných výrobkov o koreniny, ryžu, strukoviny, čaje a sušené plody.

Na základe prieskumu, ktorý vypracovali spoločnosti Incoma Slovakia, s.r.o., Bratislava a GfK Slovakia - Inštitút pre prieskum trhu, s.r.o., Bratislava, sa na Slovensku internacionalizuje nielen obchod, ale aj dodávatelia. Z dvadsiatich najväčších dodávateľov je len šesť spoločností slovenského pôvodu, 14 dodávateľov má zahraničnú kapitálovú účasť. Podľa tohto prieskumu viac ako 50 % ľudí preferuje domácich výrobcov pri výbere všetkých druhov potravín. "Bol to jeden z významných podnetov, pre ktorý sa Vitana rozhodla vybudovať závod na Slovensku," uviedol generálny riaditeľ obchodnej spoločnos- ti Vitana Slovensko R. Petrovský.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Firmy v SR

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.