Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vysoká chorobnosť je strašiakom pre väčšinu zamestnávateľov

01.12.1999, 08:46 | Jana Janků

 • Tlačiť
 • 0

Mnohí zahraniční investori sa sťažujú na vysokú mieru výpadkov zamestnancov z práce pre chorobnosť. Paradoxne najviac to nebýva v čase chrípkových epidémií, ale počas sezónnych prác. Nemocenská sa tak stáva náhradou za dovolenku.

Na problém vysokej miery chorobnosti upozornil aj generálny riaditeľ I. Tran, s.r.o., Turzovka Ivan Trančík: "Len náhrada mzdy v prípade ošetrenia člena rodiny v našej textilke, kde pracuje zhruba 500 ľudí, predstavuje za deväť mesiacov tohto roku 160-tisíc korún, nemocenské ďalších 535-tisíc korún. Priemerne to vychádza na pracovníka 172 hodín, čo sú okrem dovolenky ďalšie štyri týždne mimo pracoviska. Ak bude podľa nového sociálneho zákona ošetrenie člena rodiny hradiť Sociálna poisťovňa, zdravotníctvo nebude mať nikdy peniaze."

Podobné skúsenosti uviedol aj generálny riaditeľ Sviku, s.r.o., Svidník Ladislav Koudelka. V ich firme neprítomnosť v práci pre chorobnosť predstavuje až takmer 20 percent, kým v minulosti to bývalo okolo sedem percent. "Zname-ná to, že desať percent produktivity práce odchádza v nejakej fiktívnej nemoci," konštatuje.

Byť chorým by nemalo byť výhodné

Podpredseda vlády SR Ivan Mikloš uznáva, že najmä tam, kde sú nízke mzdy, je pri súčasnom systéme stanovovania nemocenských dávok výhodné byť chorý. Skutočnosť, že sa to robí vo veľkých rozmeroch, mu potvrdil aj manažér istej veľkej zahraničnej firmy. Keď dala lukratívnu zákazku súkromnej slovenskej firme, tá ju nebola schopná zrealizovať. Príčinou bola až 30- -percentná chorobnosť. V zahraničí v takomto prípade našli východisko tým, že si najali pár ľudí na kontrolu chorých, či sú doma a či sa liečia. Prepustením tých, ktorí porušili pravidlá, sa chorobnosť znížila na minimum.

"Aj keď to zamestnávatelia môžu robiť, nepovažujem to za systémové opatrenie," dodáva I. Mikloš. "Tým bude minimalizovanie dávok, ktoré v súčasnosti zamestnávatelia platia do fondu nemocenského poistenia. Z neho by sa potom hradili dávky v prípade chorobnosti, ktorá presahuje určitý čas. Krátkodobú chorobnosť, týždeň-dva, by hradili priamo zamestnávatelia. Možno sa to zdá nevýhodné, ale maďarská skúsenosť ukázala pozitívum. Naplno sa tak ukáže priama väzba medzi tým, koľko ľudí je chorých a koľkých platí firma či podnikateľ.

Problém s vysokou chorobnosťou už dokázali vyriešiť viaceré slovenské firmy. Patrí k nim napríklad Slovalco, a.s., Žiar nad Hronom. Generálny riaditeľ spoločnosti Štefan Tesák tvrdí, že problém s chorobnosťou takmer nepoznajú. "Za päť rokov, odkedy sme začali vyrábať, je to priemerne len 2,3 percenta," hovorí. "Je to vďaka pozitívnej motivácii vyššími platmi zhruba o desať percent v porovnaní s okolitými fabrikami, pričom v tých istých profesiách sme zrušili difereciáciu. Ľudia si potom radšej v čase choroby zoberú dovolenku, akoby išli na nemocenskú. Cenia si aj možnosti vzdelávania či sociálne vymoženosti, ktoré im poskytujeme. Pestujeme v nich hrdosť na firmu. Stále nám ešte vychádza, že náklady na pracovné sily predstavujú len štyri percentá, kým v podobnej fabrike v Nórsku je to až 27 percent. Takže platiť ľudí sa nám stále vypláca."

Menej zo solidárnych peňazí

Liek na chronický problém vysokej chorobnosti našli aj vo Volkswagene Slovakia, a.s., Bratislava. Okrem motivácie mzdou prijali tri ďalšie zásady. Prvou je zrušenie náhrad ľudí v tímoch. Tam, kde niekto permanentne chýbal, si to v tíme medzi sebou vybavili sami. Ďalším opatrením bola náhrada štátnych kontrolných orgánov najatím niekoľkých penzistov. Ak chorého dvakrát nenašli doma, nasledovalo rozviazanie pracovného pomeru. Pomohlo aj vypísanie cieľových prémií pred Vianocami za prítomnosť na pracovisku za celý rok. Výsledkom je podľa člena predstavenstva Volkswagenu Slovakia Jozefa Uhríka fakt, že nemocnosť vo firme sa v posledných troch rokoch znížila v priemere na 2,5 percenta.

Návrh znížiť odvody zamestnávateľov za nemocenské poistenie podporuje aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Peter Magvaši. "Chorobnosť zneužívajú aj zamestnávatelia, napríklad poľnohospodárske podniky, kde si tak riešia otázku sezónnych prác," hovorí o svojich skúsenostiach. "Najvyššia miera chorobnosti, a to 10,8 percenta, je podľa štatistík v okrese Dunajská Streda, pričom slovenský priemer je 4,2 percenta. To je dôkaz zneužívania. Takže si myslím , že východiskom bude, ak krátkodobá chorobnosť od 14 dní do troch týždňov nebude hradená zo solidárnych peňazí. Mala by byť hradená predovšetkým v priamej väzbe na to, aby mal zamestnanec záujem čím skôr nastúpiť do práce," tvrdí P. Magvaši.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma týždňa - pracovná sila na slovensku

Diskusia (0 reakcií)

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.