Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Výstavbu vodných diel treba triezvo a rázne prehodnotiť

01.12.1999, 08:46 | Katarína Začková | © 1999 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Názory

Ešte pred pár rokmi bol jeden z riaditeľov štátneho podniku Vodohospodárska výstavba Bratislava (VVB) vyhlásený v ženskom časopise za manažéra roka. Aké je byť manažérom štátom preferovaného podniku, ktorý každý rok dostal vysoký podiel príjmov zo štátneho rozpočtu? Taký vysoký, že si mohol dovoliť imidžové kampane za milióny korún. Kontrola hospodárenia VVB s prostriedkami zo štátneho rozpočtu dokázala, že boli čerpané v rozpore s uznesením vlády a v rozpore s úverovými zmluvami. Len na propagáciu sústavy vodných diel Gabčíkovo - Nagymaros išlo vyše sedem miliónov korún.

Verejnoprospešným záujmom VVB vláda verila natoľko, že v roku 1996 schválila štátne záruky na syndikovaný úver v hodnote 500 miliónov dolárov (v súčasnom kurze 21,2 mld. Sk) od medzinárodnej spoločnosti J.P. Morgan na dostavbu vodných diel Gabčíkovo, Žilina a Tichý Potok. Stačilo ubezpečenie vtedajšieho manažéra roka, ktorý médiám (a možno aj vláde) interpretoval predstavu, že úvery bude splácať z príjmov a zo ziskových aktivít podniku.

O tri roky neskôr konštatoval v parlamente predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda, že "VVB nie je schopná splácať svoje dlžoby, ale tiež svoje aktivity vyplývajúce z obchodných vzťahov. Táto situácia dostáva VVB absolútne na bubon a záväzky so strašným rozsahom dostáva na krk štát." Poznamenal, že je to aj dôsledok politiky bývalej vlády.

Je to fakt, ibaže týmto výrokom sa záujem o situáciu vo VVB súčasnej vlády pravdepodobne skončil. Inak by sa vláda musela zaujímať o jej "výrobný program", preverila by doterajšie nakladanie s verejnými financiami. A ten istý minister pôdohospodárstva SR Pavol Koncoš, ktorý je vo vláde dnes, by si možno spomenul na uznesenie Národnej rady (NR) SR z 2. júna 1994 a uznesenie vlády z 28. júna 1994, ktoré mu ukladajú zapracovať do vodohospodárskej koncepcie alternatívny návrh Voda pre tretie tisícročie. V ňom sa hovorí o potrebe prehodnotenia výstavby vodných diel. Termín zabezpečenia úlohy bol do 31. augusta 1994. Vládne uznesenie a uznesenie NR SR doteraz platí. Avšak k prehodnoteniu výstavby vodných diel napriek kolapsovej finančnej situácii v krajine nedošlo.

Dokončuje sa vodárenská nádrž Turček, vodné dielo Žilina, chystá sa vodné dielo Slatinka. Úverovo-záručný výbor pri vláde SR rozhodol, že nebude dávať záruky na úvery VVB, výstavba Slatinky je teda v nedohľadne. VVB očakáva na toto dielo financie zo štátneho rozpočtu. Tie nie sú a najbližšie roky azda ani nebudú. Na základe čoho teda VVB vynakladá verejné financie na búranie dediny, o ktorej osude, žiaľ, ešte stále nie je rozhodnuté? Bolo by načase, aby triezve úvahy prestali nahrádzať bagre, ktoré sú síce symbolom sily, ale nie vždy múdrosti.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Názory

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.