Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Záchrana Holzmannu v rozpore so súťažou

01.12.1999, 08:46

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Fakt

Nemecký stavebný koncern Philipp Holzmann je z najhoršieho vonku. Veľkopodnik, ktorý priamo a nepriamo zamestnáva 60-tisíc osôb, nepôjde do konkurzu vďaka dohode politických špičiek, bankových veriteľov a vedenia firmy. So sanačným balíkom 4,3 mld. DEM (vyše 94,6 mld. Sk), čo je takmer polovica jej ročného obratu, spoločnosť môže opäť dýchať. Dozorná rada ráta v budúcom roku dokonca s návratom k ziskovosti. Podnik zníži počet zamestnancov o tritisíc, zostávajúci pracovníci vrátane vedenia sa zrieknu časti mzdy a dovoleniek, pričom sú ochotní pracovať dlhšie bez nároku na odplatu.

Nemecký zväz stavebného priemyslu je však skeptický. Dobrovoľné vzdanie sa miezd je závažný priestupok proti pravidlám súťaže, hovorí sa vo vyhlásení profesijného združenia. Krátenie miezd a práca navyše totiž nepriamo ohrozujú pracovné miesta konkurentov.

Aj svet reaguje na záchranu nemeckého podniku. Britské noviny Financial Times vyjadrili pohoršenie nad "nielen smiešnym, ale aj znepokojujúcim angažmá" nemeckého kancelára Gerharda Schrödera. Podľa denníka ide o ukážku staromódneho protekcionizmu presadzovaného modernistickou rétorikou. Francúzska tlač, naopak, vyzdvihuje kancelárovu politickú šikovnosť. Podľa denníka Les Echos je to dobrý ťah ako získať späť voličov, ktorých vládna sociálnodemokratická strana stratila v dôsledku odklonu od tradičnej politiky smerom k neoliberalizmu.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Fakt

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.