Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zákon o dani z príjmov znižuje daňové zaťaženie

01.12.1999, 08:46

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

TREND

Od prvého januára 2000 vstúpi do platnosti nový zákon o daniach z príjmov. Spolu s novelami zákonov o spotrebných daniach, zákona o dani z pridanej hodnoty a zákona o správe daní a poplatkov ho minulý týždeň schválila Národná rada SR.

Sadzba dane z príjmov právnických osôb sa od roku 2000 zníži z doterajších 40 % na 29 %. Rezort financií navrhoval 35 %, vláda SR 30 percent. Cenou za akceptovanie nižšej sadzby dane bolo vypustenie pôvodného zámeru skrátiť odpisovanie investičného majetku.

K zníženiu daňového zaťaženia fyzických osôb dôjde posunom horných hraníc daňových pásem, zvýšením ich počtu z päť na sedem a zmenou niektorých daňových sadieb. Napríklad v prvej príjmovej skupine do 90-tisíc korún sa sadzba dane znižuje z 15 % na 12 %. Najvyššia sadzba dane pri ročných príjmoch presahujúcich 1,128 mil. Sk bola stanovená na 45 %.

Po prvýkrát od roku 1993 bude valorizovaná odpočítateľná položka na nezaopatrené dieťa zo súčasných 9-tisíc na 11 400 Sk. Podľa nového zákona sa po niekoľkých rokoch valorizuje aj odpočítateľná nezdaniteľná časť príjmu na 38 760 Sk z doteraz platných 21-tisíc korún. Zároveň sa zruší odpočítateľná položka na dopravu i kompenzácia zvýšených životných nákladov pre najnižšie príjmové skupiny.

Osobitný režim zdaňovania paušálnou daňou si bude môcť od budúceho roka zvoliť časť živnostníkov prevádzkujúcich výlučne vybrané remeslá, výrobu a služby, a to s ročným príjmom do 1,5 mil. Sk. Hrubý príjem do 500-tisíc korún bude zdaňovaný dvoma percentami, do 1 mil. Sk sadzbou 2,25 % a do 1,5 mil. Sk sadzbou 2,5 %. Daň sa bude platiť z príjmov neznížených o náklady a odpočítateľné položky.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.