Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zasielatelia začínajú uprednostňovať elektronické obchodovanie

01.12.1999, 08:46 | MIRIAM POKORNÁ

 • Tlačiť
 • 0

To, že až 50 percent obyvateľov USA je napojených na internet a zvyšok populácie sveta si ho rýchlo osvojuje, presviedča čoraz viac zasielateľov o tom, že elektronické obchodovanie v leteckej preprave má svoje výhody. Či už ide o tlač leteckých nákladných listov a kontrolu ich platnosti, pátranie po zásielke alebo vypočítanie letového poriadku. Za pozornosť tiež stojí výpočet exportných sadzieb, telefónne čísla rezervácií, letecké mapy a časové posuny. Informácie o príchodoch lietadiel sú dôležité pri preprave tovaru ľahko podliehajúceho skaze, letové poriadky a regionálne informácie potrebuje každý zasielateľ. Prehľad obsahu webových stránok o leteckej preprave ponúkol časopis World Cargo News.

Syntegra (www.ccx.com)

Grafika tejto stránky je jednoduchá a funkčná a práve nedostatok veľkých grafických znakov umožňuje rýchle načítanie. Najnovším prvkom sú letové poriadky rôznych leteckých spoločností, ktoré umožňujú skontrolovať dostupnosť a kapacitu jednotlivých letov. Syntegra pracuje tiež na zjednodušení tlače leteckých nákladných listov. Ako všetky hlavné letecké spoločnosti aj Syntegra zabezpečuje rýchle pátranie po zásielke prostredníctvom elektronickej pošty. Zasielateľ nájde stopu a môže ju sledovať v množstve rozličných leteckých spoločností, takže kontroluje stav zásielky u viacerých prepravcov súčasne. Navyše, sú tu horúce linky na väčšinu svetových hlavných aerolínií.

Reuters Air Cargo Service www.racs.com

Reuters Air Cargo Service sú globálne informačné služby pre trh leteckej nákladnej dopravy. Domovská stránka informuje, čo možno dostať zadarmo - letové poriadky, vyhľadanie a sledovanie zásielok, nové titulky, informácie o zamestnaní atď. Sú tu tiež výhody pre predplatiteľov - adresáre cargo, ceny na trhu, finančné informácie, správy o trhu či rôzne novinky. Jedným z najvýznamnejších prvkov je sekcia letových poriadkov. Ak zasielateľ vie len to, odkiaľ a kam má ísť náklad, ukáže sekcia letecké spoločnosti, časy a trasy a vypočíta letový poriadok. Zobrazenie tejto stránky získalo plný počet bodov za dizajn. Ľahko sa v nej orientuje a rýchlo sa otvára.

Economist Intelligence Unit www.eiu.com

Niektoré z textov sú síce veľmi malé, ale na stránke sa ľahko nájde cesta a obsahuje obrovské množstvo informácií. Pre zasielateľov je to stránka všeobecného záujmu. Časť skupiny vydávajúcej noviny The Economist je hrdá na "absolútne medzinárodný, nestranný pohľad na svet". Príspevky, ktoré prichádzajú od viac ako 500 zberateľov informácií, poskytujú analýzy politických, ekonomických a obchodných trendov z celého sveta. Kliknutie na každé heslo dostane zasielateľa tam, kam potrebuje. Táto stránka je známa ľahkým prístupom k analýzam globálneho trhu a výskumu.

BAX Global www.baxglobal.com

Prvá vec, ktorá na webovej stránke BAX Global udrie do očí, je grafika s jednoducho usporiadaným dizajnom. Uľahčuje používanie menu na ľavej strane a pomocných horúcich liniek navrchu. Zaujímavá je funkcia Calc-u-rate. Vypočítava domáce a exportné sadzby v USA, ktoré zasielateľ nájde len na niektorých webových stránkach.

Užitočná je tiež možnosť požiadať o naloženie nákladu. Zákazník takisto môže elektronicky oznámiť, že potrebuje zasielateľa na vyzdvihnutie zásielky. Obľúbená je pátracia funkcia, ktorá ukazuje súčasne 99 záznamov, ak zasielateľ hľadá podľa zákazníckeho čísla.

A-Z Gateway www.azairfreight.co.uk

Najlepšou vecou webovej stránky na A-Z Gateway je rýchlosť, s akou sa k nej dá dostať. Na zozname je vyše 60 leteckých spoločností, letísk, združení zasielateľov, obchodných publikácií či integračných činiteľov. Farebnú schému považujú odborníci za dosť problematickú, ale zo stránky majú vcelku dobrý pocit. Oceňujú ľahkú navigáciu, užitočný adresár a zrozumiteľné opisy. Považujú túto stránku za budúcnosť elektronického obchodovania.

OAG www.oag.com

Ide o veľmi uhladenú a dobre upravenú stránku bez priveľkého množstva informácií na každej strane. Dôležitý text zasadený v čiernom sa odráža od nevýraznej mapy, takže oči smerujú presne tam, kam užívateľ potrebuje. Stránka sa orientuje na pasažiera, ktorý v rozsiahlom zozname leteckých spoločností nájde telefónne čísla rezervácií. Je tam aj ponukový list, ktorý umožní požiadať o užitočné publikácie a softvér.

FedEx www.fedex.com

FedEx na svojej stránke zlaďuje množstvo obchodných informácií, pričom úroveň automatizácie je vysoká. Zákazníci môžu robiť všetko od vyhľadávania a sledovania zásielok po objednávanie dodávok, a hoci prístup k niektorým krokom si treba zaplatiť, je veľa funkcií, do ktorých sa dá preniknúť. Zákazník si môže objednať zadarmo softvér, ktorý umožní vykonávať obchodné operácie s FedExom oveľa jednoduchšie. Stránka vyzerá vskutku profesionálne. Je štýlová, dobre upravená a ľahko sa sleduje. Vzhľadom na rovnomerné línie a dôsledný dizajn aj tí najmenej skúsení užívatelia, ktorí majú fóbiu z techniky, sa na nej dokážu orientovať.

Airwise www.airwise.com

Táto stránka sa ľahko používa - stačí kliknúť na leteckú spoločnosť alebo zasielateľa, ktorého zákazník potrebuje - a má ho. Sprievodca letiskami zahŕňa informácie o každom letisku na svete a poskytuje letecké kódy, mapy, časový rozdiel oproti Veľkej Británii atď. Sú tam informácie o príchodoch lietadiel, čo je veľmi užitočné najmä pri preprave tovaru, ktorý rýchlo podlieha skaze, a iného, z hľadiska času kritického tovaru.

British Airways World Cargo www.baworldcargo.com

Webovú stránku BA World nedávno zrekonštruovali. V novej sekcii Business Tools (obchodné nástroje) môžu zasielatelia generovať a posielať údaje z leteckého nákladného listu, ako aj elektronicky produkovať štítky s čiarovým kódom. Keď si raz zákazníci oštítkovali vlastné zásielky, sú pripravení ísť. Nečaká sa na informáciu a na označenie nákladu nálepkami. Navyše, elektronický letecký nákladný list si sám určuje platnosť, čím eliminuje možnosť chyby.

Informačná sekcia obsahuje rady na všetko - od dopravy živých zvierat až po kontaktné čísla. Je tam tiež sekcia o ULD (Unit Load Device - letecké kontajnery a palety) a leteckých konfiguráciách cargo, ktorá zákazníkom umožní prispôsobiť lietadlo ULD a naopak. World Cargo News ponúka aj aktualizované tlačové správy o tom, čo sa deje v obchode a v leteckom priemysle ako celku.

British Airways www.britishairways.com

Spoločná webová stránka British Airways získala dve ocenenia - jedno od britského Revolution Magazine za najlepšie využitie nového média v uplynulom roku a za najlepšiu webovú stránku leteckej spoločnosti od Združenia marketingu Ameriky v roku 1998. Ocenenie získala aj sekcia Executive Club. Členovia môžu dostať informáciu o stave svojich účtov, ako aj aktualizované globálne a regionálne informácie Executive Clubu. Na celosvetovú sekciu stránky majú prístup zákazníci zo 79 krajín s regionálnymi informáciami o každej z nich, zatiaľ čo v sekcii On Holiday sa dozvedia všetko, čo by mali vedieť o dovolenke s British Airways a dokonca objednať si cestovnú brožúru.

  Autorka je šéfredaktorkou odborného dvojtýždenníka pre dopravu Transport. Spracované z časopisu World Cargo News.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Preprava a obchod

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.