Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Živé zvieratá a kvety možno prepravovať aj v rýchlikoch

01.12.1999, 08:46 | Miloš Čikovský

 • Tlačiť
 • 0

Spešniny sú predmety, ktoré možno ľahko nakladať a vykladať. Jedna spešnina sa môže skladať z troch kusov s hmotnosťou jedného kusa do 15 kg. Podmienky, za ktorých železnica prepraví vyšší počet kusov v jednej zásielke, rozmernejšie zásielky alebo zásielky s vyššou hmotnosťou, môže dohodnúť odosielacia stanica s odosielateľom.

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) prepravujú vo vnútroštátnej preprave medzi vybranými stanicami aj spešniny s vyššou hmotnosťou. Preprava týchto zásielok sa uskutočňuje na paletách alebo v malých kontajneroch, a to od hmotnosti jedného kusa od 81 kg, najviac do hmotnosti 1000 kg a celkovej hmotnosti zásielky 3000 kg.

Stanice, z ktorých a do ktorých možno prepravovať zásielky spešnín s vyššou hmotnosťou, sú Banská Bystrica, Bratislava hlavná stanica, Fiľakovo, Košice, Martin, Michalovce, Nitra, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Ružomberok, Spišská Nová Ves, Štúrovo, Topoľčany, Trenčín, Trnava, Vranov nad Topľou, Zvolen nákladná stanica a Žilina. V preprave spešnín a spešnín s vyššou hmotnosťou sa nerozlišujú a neobmedzujú predmety, ktoré môžu podávať na prepravu fyzické alebo právnické osoby.

Podanie spešniny s vyššou hmotnosťou musí odosielateľ oznámiť železničnej stanici najneskôr 48 hodín pred zamýšľaným podaním. Zamestnanec stanice po schválení prepravy oznámi odosielateľovi deň a hodinu, keď môžu zásielku prijať na prepravu.

Za prepravu spešniny zaplatí zákazník prepravné, ktoré sa skladá z dovozného a doplňujúcich poplatkov podľa tarify pre prepravu spešnín. Na zabezpečenie rýchlosti a spoľahlivosti dodania zásielky sú medzi železničnými stanicami s oprávnením na prepravu spešnín vedené vlaky so zárukou rýchlej prepravy a s garanciou dodacích lehôt. Pri niektorých tovaroch, napríklad pri zásielkach živých zvierat a živých kvetov, sa v prípade potreby zabezpečí preprava v rýchlikoch a zrýchlených vlakoch.

Autor je hovorcom ŽSR.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Preprava a obchod

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.