Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zmena daňových zákonov môže prospieť aj kapitálovému trhu

01.12.1999, 08:46 | XAVER GUBÁŠ

 • Tlačiť
 • 0

V porovnaní s predchádzajúcim vývojom sa ani v minulom týždni na slovenskom kapitálovom trhu nič nezmenilo. Trh sa stále nachádza v stave minimálnej likvidity a hodnota hlavného indexu slovenského kapitálového trhu SAX sa výrazne mení pri malých objemoch realizovaných obchodov, čo sa ukázalo aj na minulotýždňovom vývoji. Po miernom náraste v pondelok na 84,1 bodu nasledoval pokles o 2,51 % a následný dvojdňový nárast na 83,29 bodu bol v piatok ukončený týždeň poklesom až na 81,31 bodu. Z celotýždňového pohľadu to bol pokles 3,25 %.

Celkový objem anonymných obchodov na Burze cenných papierov v Bratislave (BCPB) pritom nedosiahol ani 770-tisíc Sk. Na druhej strane, ukazovateľ ADR (Advance Decline Ratio - pomer počtu emisií s rastúcou cenou akcií a počtu emisií s klesajúcou cenou akcií) dosiahol pozitívnu hodnotu 1,833, čo dopĺňa celkovú predstavu o nelikvidnom a nestabilnom kapitálovom trhu.

Podobne sa vyvíjalo obchodovanie aj v rámci RM-Systému Slovakia (RM-S). Hodnota ukazovateľa ADR bola 0,857 a celkový objem anonymných obchodov predstavoval len 663,4 tisíca Sk a len s jedinou emisiou sa v anonymných obchodoch uzatvorili obchody v objeme nad hranicou 100-tisíc Sk (SES, a.s., Tlmače - viac ako 197-tisíc Sk).

Súhrnne sa na anonymných trhoch realizovali obchody v objeme 1,4 mil. Sk. Celotýždňový objem priamych a registrovaných obchodov dosiahol 1,5 mld. Sk. Viac ako polovicu z tohto objemu však predstavoval jediný obchod s 820-tisíc kusmi akcií spoločnosti Slovenské elektrárne, a.s., Bratislava (viac ako 2 % základného imania) v objeme 820 mil. Sk. Z ostatných emisií zaznamenala objem priamych obchodov nad hranicou 100 mil. Sk už len emisia akcií spoločnosti ZSNP, a.s., Žiar nad Hronom (105,9 mil. Sk).

Podstatná časť anonymných obchodov sa opäť realizovala s veľkými emisiami (emisie s poč-

tom emitovaných akcií viac ako 1 mil. kusov), keď celotýždňový objem dosiahol 1,26 mil. Sk (približne 90 % celkového objemu). Nárast kurzu pritom dosiahlo osem veľkých emisií a pokles len päť veľkých emisií. Štyri veľké emisie zaznamenali nárast nad hranicou 5 % (dokonca všetky štyri nad 10 %) a len dve zaznamenali pokles o viac ako 5 % (takisto obe o viac ako 10 %). Najviac rástla cena akcií spoločností Investičný fond PSIPS, a.s., Banská Bystrica (+166,70 % z kurzu 46 Sk na kurz 124 Sk pri objeme 152-tisíc Sk), Doprastav, a.s., Bratislava (+29,30 % z kurzu 750 Sk na kurz 970 Sk pri objeme 970 Sk), SES, a.s" Tlmače (+14,90 % z kurzu 117 Sk na kurz 134 Sk pri objeme 198,6 tisíca Sk) a Slovakofarma, a.s., Hlohovec (+13,80 % z kurzu 1600 Sk na kurz 1821 Sk pri objeme 19,2 tisíca Sk). Najväčší pokles pritom zaznamenali veľ- ké emisie ZSNP, a.s., Žiar nad Hronom (-37,70 % z kurzu 50 Sk na kurz 31 Sk pri obje-me 85,9 tisíca Sk) a Sloven- ská poisťovňa, a.s., Bratislava (-10,80 % z kurzu 967 Sk na kurz 863 Sk pri objeme 45,8 tisíca Sk).

Najvýznamnejšou správou z minulého týždňa je zmena daňových zákonov. Výrazný posun zaťaženia podnikateľov od daní z príjmov na spotrebné dane zrejme bude mať svoj vplyv aj na perspektívy kapitálového trhu. Hoci úroveň 29-percentného daňového zaťaženia zisku ešte stále vytvára motiváciu aj priestor na hľadanie optimálneho daňového hospodárskeho výsledku spoločností, efekt prípadných účtovných pohybov optimalizujúcich dane nebude až taký efektívny ako doteraz. To by mohlo viesť k postupnému zvyšovaniu hodnoty emitentov, keďže transfer existujúceho zisku manažmentom v rovnakom rozsahu ako predtým by predstavoval viditeľnejšie podozrivé obchodné aktivity. Sekundárnou výhodou zmeny daňového zákona je priblíženie podmienok na Slovensku predstavám zahraničných investorov, ktorých vstup na kapitálový trh by predstavoval jeho perspektívne oživenie nezávisle od toho, či tento vstup bude mať podobu portfóliových alebo priamych investícií.

Aj minulý týždeň bol naplnený problémami okolo niektorej z najvýznamnejších slovenských spoločností. V Nováckych chemických závodoch (NCHZ), a.s., Nováky sa už niekoľko rokov ťahá spor o skutočného vlastníka a rozhodujúci vplyv v tejto spoločnosti sa uchádzali minimálne tri skupiny - Fingroup, Inekon a Fond národného majetku SR. NCHZ sa stali ďalším príkladom systémového nedostatku Slovenska, keď ani jedna zo zúčastnených strán nechce ostať v minoritnom postavení, ktoré by jej neprinášalo záruku dostatočnej kontroly nad hodnotou, ktorú jej podiel v NCHZ predstavuje. Vyriešenie ochrany práv minoritných spoločníkov a akcionárov zrejme bude významným pozitívnym signálom pre celú slovenskú ekonomiku.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Kapitálový trh

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.