Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zmluvou medzi Slovenskom a Českom sa končí delenie majetku federácie

01.12.1999, 08:46 | Juraj Mašláni | © 1999 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Podpisom zmluvy ukončili minulý týždeň predsedovia vlády Slovenskej republiky a Českej republiky Mikuláš Dzurinda a Miloš Zeman sedem rokov trvajúci spor o delenie zvyšku majetku bývalej Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR).

Podľa článku 4 zmluvy pokladajú obe strany delenie majetku ČSFR, Federálneho fondu národného majetku a Štátnej banky česko-slovenskej za ukončené. V súvislosti s týmto delením si neuplatňujú a v budúcnosti ani nebudú uplatňovať žiadne majetkové nároky. Jediná výnimka môže nastať v situácii, ak sa v budúcnosti dodatočne zistí nehnuteľný majetok ČSFR na území tretích štátov, ktorý nebol predmetom delenia podľa ústavného zákona o delení majetku ČSFR, a doterajších dohôd medzi SR a ČR.

Slovenský a český premiér podpísali aj medzivládny protokol o odovzdaní a prevzatí zostávajúcej časti zlata zo zásob bývalej Štátnej banky česko-slovenskej. Česká strana zadržiavala 4,125 tony slovenského zlata ako protiváhu za pohľadávku 24,7 mld. Sk, ktorú po rozdelení aktív a pasív bývalej Štátnej banky česko-slovenskej uplatňovala Česká národná banka (ČNB) voči Národnej banke Slovenska. Slovenská strana túto pohľadávku nikdy neuznala. Ako v Bratislave minulý týždeň uviedol M. Zeman, táto pohľadávka, vystupujúca v bilancii českej centrálnej banky, prejde na základe dohody ČNB a vlády ČR z pondelka minulého týždňa na českú vládu za jednu českú korunu. Zlato zadržiavané v ČR by sa malo podľa M. Dzurindu na Slovensko fyzicky dostať do siedmich dní od ratifikácie dohody v parlamentoch oboch krajín.

Za jeden z najzložitejších problémov označil český premiér výmenu akcií Komerčnej banky (KB), a.s., Praha v držbe Fondu národného majetku (FNM) SR a akcií Všeobecnej úverovej banky (VÚB), a.s., Bratislava, ktoré vlastní český FNM. Ocenil ústretové gesto slovenskej strany, ktorá podpisom zmluvy súhlasila s výmenou akcií bánk, "hoci je možné uznať, že kurz akcií Komerčnej banky je vyšší ako kurz akcií Všeobecnej úverovej banky". M. Zeman na tomto príklade ilustroval, že zmluva, ktorú podpísal s M. Dzurindom, nepredstavuje "nulový variant" riešenia otázky delenia majetku bývalej federácie.

Rozdiel v cene balíkov akcií VÚB a KB dosahuje podľa podpredsedu vlády SR pre ekonomiku Ivana Mikloša dve miliardy slovenských korún. Stratu, ktorá tým FNM SR vznikne, možno kompenzovať napríklad pri pripravovanom zvyšovaní základného imania Všeobecnej úverovej banky o 10 mld. Sk, ktoré má schváliť mimoriadne valné zhromaždenie VÚB zvolané na 8. decembra tohto roku.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Hospodárstvo a financie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.