Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zrod nového lídra v mobilnej komunikácii leží v rukách akcionárov nemeckého Mannesmannu

01.12.1999, 08:46 | Juraj Janoška | © 1999 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Firmy vo svete

Aktuálny duel o vodcovstvo na globálnom trhu mobilnej komunikácie vstúpil do rozhodujúcej fázy. Čerstvý európsky líder Mannesmann AG odmietol aj druhú ponuku na priateľskú akvizíciu od britsko-americkej svetovej jednotky Vodafone AirTouch Plc. Cez štatutárne orgány nemeckého veľkokoncernu Briti neprešli, nasleduje ponuka akcionárom. Pokiaľ by uspeli, znamenalo by to najväčšiu nepriateľskú akvizíciu v histórii - na základe ponuky z polovice novembra v hodnote 124 miliárd eur (vyše 5,3 bil. Sk). Vznikla by skupina obsluhujúca viac ako 42 miliónov klientov. Vodafone AirTouch má v zásuvke 28-tisíc zákazníkov.

Mannesmann minulý týždeň úspešne zavŕšil prevzatie 75 percent tretieho britského operátora Orange, čím vystúpil na európsky trón v odvetví (TREND 44/1999). Práve októbrovým avízom kúpy Orange Nemci vyprovokovali Vodafone k akvizičnému pokusu. Mannesmann pritom veril, že nadštandardne vysoká cena za Orange (vyše 24 miliárd eur) a následné úverové zaťaženie Mannesmannu urobí firmu neatraktívnym akvizičným cieľom.

Obojstranná viera v úspech

Vedenie Mannesmannu verí, že ponuka zlyhá. Aj Vodafone ráta s víťazstvom. Stavia na 60 percent zahraničných akcionárov Mannesmannu. Briti si totiž veľa sľubujú od nacionalisticky ladenej antireklamy, ktorú nemeckej firme privodili domáci politici a odborári. Toho si svet nemohol nevšimnúť, dúfa šéf Vodafone Chris Gent.

Briti potrebujú získať polovičný balík plus zlatú akciu. Predseda predstavenstva nemeckej firmy Klaus Esser mal však podľa vlastných slov už v polovici minulého týždňa zabezpečených 35 - 40 percent akcií. Nepredávať svoj 10-percentný podiel prisľúbila hongkonská skupina Hutchinson Whampoa, bývalý kľúčový akcionár Orange. Na nemeckej strane stoja aj penzijné fondy americkej odborovej federácie s vyše 13 percentami akcií. Osem percent patrí zamestnancom.

Boj cez médiá

Oba podniky rozbehli agresívnu mediálnu kampaň. Vodafone sa obracia na európskych pracovníkov Mannesmannu: "Milí zamestnanci Mannesmannu. Najbezpečnejšie zamestnanie je miesto u svetového lídra. Ak poviete áno, máte ho zajtra."

K. Esser nezavrhuje možnosť spojenia, cenu však považuje za neprimeranú vzhľadom na kapitalizáciu Mannesmannu po prevzatí britskej Orange a očakávaný rast trhu a hodnoty firmy. Toto tlmočí aj na stránkach médií. Vedenie Mannesmannu prízvukuje neatraktívnosť formy akvizície - iba výmena akcií bez hotovostnej prémie. Vedenie Mannesmannu súčasne trvá na fúzii rovných, čo Vodafone kategoricky odmieta. K. Esser akcionárov Mannesmannu upozorňuje, že ich akcie vzrástli za ostatné štyri roky o vyše päťsto percent, pričom len čistý zisk mobilnej vetvy expandoval za prvých deväť mesiacov tohto roka medziročne o 75 percent.

Vodafone predloží akcionárom Mannesmannu ponuku ešte pred vianočnými sviatkami. Koncom januára 2000 má byť známe, koľkí na výmenu titulov pristúpili. Londýnski analytici pripúšťajú, že k akvizícii zostáva ešte dlhá cesta, no nakoniec k zlúčeniu príde. V závere minulého týždňa sa však obnovili špekulácie, že by Mannesmann mohla osloviť tretia firma. Toho sa obáva Ch. Gent, podľa ktorého je zlúčenie existenčne nutné pre obe firmy. Inak by obaja skôr či neskôr skončili v rukách rýchlo expandujúcich amerických konkurentov, tvrdí šéf svetovej jednotky.

Európska komisia vyčkáva na výsledok celej záležitosti. Očakáva sa však, že v prípade úspechu sa bude Vodafone musieť paradoxne vzdať práve Orange.

Mannesmann urýchli rozdelenie

Nemci v sebaobrane zmenili aj harmonogram v septembri oznámeného rozdelenia koncernu na dve samostatné spoločnosti - strojárstvo/automobilové komponenty a telekomunikácie (TREND 39/1999). Už na začiatku roku 2000 dôjde k rozdeleniu, v polovici roku vstupujú podiely na burzu. V tom istom roku sa Mannesmann predstaví akcionárom ako rýdzo telekomunikačná firma, podiel v druhom podniku s pracovným názvom MEA (Mannesmann Engineering and Automotive) zredukuje pod 50 percent. Do vetvy MEA bude cez dcérsku spoločnosť Mannesmann Sachs patriť aj trnavská s.r.o. Sachs Slovakia - producent spojok a hydromeničov.

Oznámenie o predčasnom rozdelení koncernu vyvolalo okamžitý záujem nemeckých i zahraničných firiem o strojárske a automobilové dcéry. Podľa denníka Die Welt sa k domácim záujemcom rátajú Siemens, Continental, Thyssen Krupp i Robert Bosch. Reálne majú tieto firmy veľké šance uchmatnúť si z predávanej torty. Mannesmann totiž oslovili hlavní zákazníci - nemecké automobilky Volkswagen, BMW a DaimlerChrysler -, ktoré uprednostňujú "nemeckú cestu" predaja vetiev Mannesmannu.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Firmy vo svete

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.