Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

ŽSR v roku 2000 zvýhodnia prepravu na kratšie vzdialenosti

01.12.1999, 08:46 | DANIELA ZVERKOVÁ

 • Tlačiť
 • 0

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) menia od roku 2000 prístup k súčasnému poskytovaniu zliav z objemu tovaru. Kým doteraz sa dala množstvová zľava získať na základe deklarovaného objemu prepraveného tovaru, pričom sa podľa Štatistického úradu SR objemy v skutočnosti veľakrát nenaplnili, v budúcom roku budú ŽSR poskytovať túto zľavu len na základe skutočne prepraveného množstva tovaru.

Informačný účtovný systém ŽSR bude automaticky priznávať zľavu tým zákazníkom, ktorí majú podpísanú dohodu o cene a ktorí naozaj splnia objemové predpoklady na poskytnutie množstvovej zľavy. Teda v nákladných listoch bude figurovať cena bez zľavy, avšak ŽSR budú zákazníkovi fakturovať už cenu so zľavou. Tým sa podľa hovorcu ŽSR Miloša Čikovského zabráni neoprávnenému poskytovaniu zliav z objemu prepraveného tovaru a ovplyvňovaniu konečnej výšky ceny subjektívnymi činiteľmi.

Zákazníci nemusia na rok 2000 uzatvárať so ŽSR nové zmluvy o podmienkach nákladnej prepravy a nové dohody o cene. Stačí, ak si zmluvy a dohody z roku 1999 iba predĺžia, pravda, pokiaľ sa nezmenili podstatné náležitosti týchto zmlúv a dohôd ako obchodné meno firmy, osoba štatutárneho zástupcu a pod.

Okrem zliav z množstva prepraveného tovaru môžu zákazníci ŽSR v roku 2000 počítať aj s cenovým zvýhodnením prepráv ucelených vlakov, prepráv s využitím vlečkových systémov, prepráv v kombinovanej doprave a prepráv na krátke vzdialenosti do 50 km. Pri prepravách na krátke vzdialenosti by malo predpokladané zvýhodnenie v jednotlivých prípadoch predstavovať 0,5 až 8,5 percenta z cenovej úrovne roku 1999.

Pri prepravných vzdialenostiach nad 50 km sa sadzobníky dovozného vo vývoze a dovoze vo vnútroštátnej preprave a v tarife pre prepravu vozňových zásielok zvyšujú zhruba o štyri percentá. (Na porovnanie: vo východiskách pre tvorbu štátneho rozpočtu SR na rok 2000 sa predpokladá ročná inflácia vo výške 10 až 11 percent.) Tarifnou menou zostáva aj v roku 2000 švajčiarsky frank. Sadzobníky pre tranzitné prepravy, ktoré tvoria viac ako tretinu výkonov ŽSR, sa v roku 2000 nemenia.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Preprava a obchod

Diskusia (0 reakcií)

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.