Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Košický Večer kontrolovaný A. Rezešom zmenil vydavateľa

03.02.1999, 08:24 | Konštantín Čikovský | © 1999 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Regionálny denník Košický Večer zmenil 15. januára tohto roku vydavateľa. Doterajšieho vydavateľa spoločnosť Cassovia-press, a.s., Košice kontrolovanú skupinou okolo Alexandra Rezeša nahradil Mediamax, s.r.o., Košice. Podľa troch nezávislých zdrojov je táto firma blízka Rezešovmu spolupracovníkovi Pavlovi Miškovovi. Ten donedávna zastával funkciu viceprezidenta VSŽ Holdingu, a.s., Košice a slovenského riaditeľa firmy Trade Trans Import Vadúz, ktorá zásobovala VSŽ Holding surovinami.

Utajená kúpa akcií

Cassovia-press, a.s., Košice vydávala denník s dnes už tridsaťročnou tradíciou od roku 1990. V najväčšom rozkvete dosahoval náklad 30-tis. kusov. Cassovia-press však v posledných rokoch vytvorila dlhy vo výške niekoľko desiatok miliónov korún a je už v likvidácii. Minoritní akcionári Cassovia-pressu navyše znova spochybňujú operáciu, pri ktorej sa v roku 1996 k moci nad Košickým Večerom dostala skupina Alexandra Rezeša.

Pôvodní štrnásti akcionári vlastnili iba akcie na meno, podmienkou ich získania bol pracovný vzťah k spoločnosti. Žiadna skupina ani osoba nedisponovala vplyvom, ktorý by jej dovolil kontrolovať spoločnosť bez ostatných.

Na riadnom valnom zhromaždení v roku 1996 sa však vtedajší členovia manažmentu Štefan Németh a Igor Gallo preukázali vplyvom nad viac ako dvojtretinovým balíkom akcií. Získali ich nákupom od iných malých akcionárov. Viacerí z nich s odstupom času priznali, že odkúpenie ich akcií za desaťnásobok nominálnej hodnoty bolo podmienené mlčanlivosťou o celej operácii. Pre akcionárov, ktorí svoje akcie nepredali, bolo navyše šokom, že nový majoritný akcionár vlastnil akcie na doručiteľa, ktoré spoločnosť nikdy nevydala.

Mikuláš Jesenský, bývalý šéfredaktor a jeden z minoritných akcionárov, pre TREND dodal, že o zmene typu akcií mohlo rozhodnúť len valné zhromaždenie. To však o takejto zmene nikdy nehlasovalo. Ako porušenie zákona sa javí to, že spoločnosť Cassovia-press podľa jeho vyjadrenia nemala od roku 1996 žiadne ďalšie valné zhromaždenie.

Zmena orientácie novín

Celú operáciu okolo kúpy majority, ktorá stála približne 9 mil. Sk, financovala skupina okolo ARDS, o.c.p., a.s., Košice. TRENDU to potvrdil aj predseda predstavenstva ARDS Ivan Centko. ARDS v posledných troch rokoch zastrešovala súkromné aktivity ľudí blízkych A. Rezešovi.

Moc nad denníkom sa v jeho obsahu prejavovala otvorene od zimy 1997, keď Košický Večer stál pri štarte útokov na záložný dom SaS Slovensko. Strata nezávislosti denníka v tom čase vyvrcholila obhajobou akýchkoľvek aktivít vedenia VSŽ Holdingu a jasnou politickou orientáciou novín v prospech Hnutia za demokratické Slovensko.

Zmena orientácie denníka sa odrazila aj na jeho pozícii na trhu a vydavateľovi rástli mnohomiliónové dlhy. Medzi najväčších veriteľov Cassovia-pressu patria Východoslovenské tlačiarne, a.s., Košice, ktoré už vyše troch rokov evidujú pohľadávku vyše 4 mil. Sk. Päťdesiatpercentná dcérska spoločnosť Cassovia-pressu Rotapress, s.r.o., Košice, ktorá nahradila Východoslovenské tlačiarne, má v súčasnosti zablokovanú svoju novú tlačiarenskú rotačku, keďže neuhrádzala faktúry lízingovej spoločnosti. Ďalšie dlhy eviduje Cassovia-press voči svojim obchodným partnerom, napríklad dodávateľom tlačiarenského papiera.

Za likvidátora Cassovia-pressu bol v druhej polovici ja-nuára vymenovaný Vladimír Mezencev, bývalý redaktor denníka Slovenská Republika a ďalšieho neúspešného titu- lu z impéria VSŽ Nové Kor- zo.

M. Jesenský napriek už začatej likvidácii Cassovia-pressu tvrdí, že bude žiadať, aby súd znova prešetril zákonnosť postupu vedenia Cassovia-pressu v posledných troch rokoch, a hlavne spôsob získania vplyvu nad denníkom. K súčasnej ekonomickej situácii spoločnosti pre TREND okrem iného uviedol, že v prvých piatich rokoch vykazoval Cassovia-press zisky. Ekonomický pád pripisuje uprednostňovaniu osobných záujmov pred záujmami spoločnosti.

Nový vydavateľ

Rokovania o predaji Košického Večera sa začali v decembri minulého roku. V polovici januára vyšli tieto noviny už s novým vydavateľom. Konateľmi s.r.o. Mediamax Košice sú bývalí košickí moderátori komerčného FUN Rádia Marcel Sivák a Lenka Hriadeľová. Ani jeden z nich nevedel TRENDU vysvetliť, odkiaľ a ako získali financie potrebné na štart denníka. Nezmenený kurz denníka potvrdil v posledných dňoch nielen obsah spravodajstva, ale aj vymenovanie riaditeľa Cassovia-pressu Štefana Németha za šéfredaktora denníka.

Podľa M. Siváka sa Mediamax, ktorý vznikol v októbri 1998, zaoberal činnosťou ako každá iná reklamná agentúra. M. Sivák však nechcel zverejniť meno ani jedného z klientov, pre ktorých ako fullservisová agentúra Mediamax počas troch mesiacov pracoval, ani doterajšie hospodárske výsledky agentúry či jej majiteľov. Na žiadne ďalšie otázky TRENDU napriek dvojtýždňovým žiadostiam nedali M. Sivák ani L. Hriadeľová konkrétnu odpoveď. Potvrdili iba, že prevzali vydavateľské práva, značku Košického Večera a zamestnancov. Odmietol uviesť aj cenu, za ktorú noviny získali. K dlhom Cassovia-pressu sa nový vydavateľ nehlási.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Reklama a médiá

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.