Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Mohlo to byť horšie

07.02.2008, 00:00 | Branislav Sobinkovič | © 2008 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

NázoryTak nenápadne, ako do slovenského právneho prostredia vstúpil, rovnako sa mohol vytratiť. Aj takto sa dá glosovať osud inštitútu dobrovoľnej dražby. Tento prostriedok na zefektívnenie vymožiteľnosti práva priniesol v roku 2003 zákon o dobrovoľných dražbách. Bez veľkého tresku prišiel nástroj, ktorým si veritelia vedeli ľahšie poistiť a vymôcť pohľadávky. A vďaka tomu sa spotrebiteľom a podnikateľom zjednodušila a zlacnila cesta k pôžičkám.
Preto nie je také dôležité, čo novela zákona účinného od januára zaviedla, ale čo mohla zrušiť. Z rozhovorov s ľuďmi v branži aj čítania dôvodovej správy vyplynulo, že v hre bolo zrušenie dobrovoľných dražieb. Lebo ich využívali aj špekulanti, ktorí prichádzali za lacný peniaz k majetkom. Chýbala dôveryhodná analýza, stačili srdcervúce príbehy ľudí. Legislatívci nakoniec dobrovoľné dražby nenavrhli zrušiť, len upravili niektoré podrobnosti ich praktického využívania.
Predovšetkým so zreteľom na ochranu slabých a utláčaných. Či im skutočne pomohli, je viac ako neisté. Tak, ako mnoho ľudí ľahko podľahne imidžu populistických politikov, rovnako aj reklame rôznych nebánk. A bezhlavo si od nich požičajú peniaze. Bez toho, aby si prečítali zmluvy a pouvažovali nad dôsledkami. Ochranný dáždnik, ponúkaný novelou týmto ľuďom, väčšinou nepomôže, len môže skomplikovať veriteľom život. Hlavne najkontroverznejšie ustanovenia zakazujúce predať v dražbe nehnuteľnosť pod tri štvrtiny jej súdnoznaleckého posudku. Už teraz tento limit môže spôsobiť problémy pri predaji založených majetkov v menej bonitných teritóriách. A dražobné firmy ho časom môžu mať aj na bohatších realitných trhoch. Vtedy, keď tam spotrebitelia budú viac riešiť problémy so splácaním úveru, než zo zháňaním kvalitného bývania.
Aj tento limit sa bude dať v súlade so zákonom obísť. Súdni znalci majú pri ohodnocovaní nehnuteľností k dispozícii priestor na kľučkovanie. A posudok prispôsobovať situácii na trhu. To využijú seriózni hráči aj špekulanti. Prvá skupina je v prevahe, lebo väčšina záložných práv realizovaných prostredníctvom dobrovoľných dražieb pochádza z bankových úverov. Limit veľmi nepomôže ohrozenej skupine ľudí a to isté platí o väčšine novôt v prijatej novele.
Na obranu ministerstva spravodlivosti treba uviesť, že doteraz platný zákon potreboval zmeny. Novelu však mali pripravovať citlivejšie. Tak, aby do nej nezapracovali len skúsenosti menšej skupiny ľudí, ale aj tých, ktorí prostredníctvom dobrovoľných dražieb prispeli k rozhýbaniu trhu s úvermi. Pravdepodobne na to nebol čas, ani politická objednávka. Aj preto nakoniec platí: Nie je také dôležité, čo novela priniesla, ale čo mohla spôsobiť.
 22 – 27

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Názory

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.