Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Na Elas prišla ponuka, ktorá sa neodmieta

17.02.2005, 00:00 | Jozef Andacký | © 2005 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Firmy v SR

Keď prievidzský Elas, s.r.o., pred dvoma rokmi kúpil spoločnosť HT Computers (HTC), a.s., Bratislava, jeho riaditeľ a väčšinový majiteľ Rudolf Lukačka v rozhovore pre TREND neskrýval ambície. Popri expanzii s novou akvizíciou hovoril aj o dlhodobom pláne doviesť celé zoskupenie do nadnárodných štruktúr: „Sme jednoducho odkázaní na to, aby sme spolupracovali, aby sme hľadali kanály, ako sa dostať do globálne operujúcich štruktúr, do firiem, ktoré prekračujú slovenské hranice.“


Jeho vízia sa naplnila. „Nečakal som, že to bude tak skoro. Nebola to naša cieľavedomá iniciatíva,“ hovorí dnes. „Tak ako v prípade HTC však prišla ponuka, na ktorú sa ťažko hovorí nie,“ dodáva. Minulý týždeň on i jeho partneri, menšinoví podielnici Elasu, podpísali kontrakt, na základe ktorého prievidzskú firmu vrátane bratislavskej dcéry prevezme rakúsky Siemens Business Services (SBS). Elas a HTC by sa tak po schválení transakcie Protimonopolným úradom SR mali stať súčasťou slovenskej pobočky jednej z IT odnoží nemeckého koncernu Siemens. Výšku transakcie sa zmluvné strany rozhodli nezverejňovať. Na porovnanie, Elas pred dvoma rokmi za HTC zaplatil necelých 130 miliónov korún.


Riaditeľ slovenského SBS Peter Prónay o udalosti čítal v TRENDE a zaujala ho predstava R. Lukačku o budúcnosti firmy, ktorá sa po vyše desiatich rokoch existencie zaradila medzi najúspešnejšie na trhu. „Raz sme sa náhodou stretli na nejakej akcii a pán Prónay sa ma spýtal, či je náš záujem o nadnárodné štruktúry aktuálny,“ spomína šéf Elasu. Stalo sa to pred necelým rokom, keď on a jeho kolegovia mali plné ruky práce so zvládnutím vzájomnej fúzie. Bola kladná odpoveď na otázku riaditeľa SBS výsledkom zistenia, že fúzia vyčerpáva manažérov Elasu a HTC? „To spolu nesúvisí,“ tvrdí R. Lukačka. „Bola len otázka času, kedy sa spojíme so silným strategickým investorom, a Siemens naše kritériá splnil,“ podčiarkuje.


Dobré ostane


Prevzatie Elasu je pre SBS spôsob, ako naplniť stratégiu materského koncernu dostať sa do prvej trojky vytypovaných segmentov trhu. Na akvizície pritom Siemens nestavia len na Slovensku. Minulý mesiac kúpil srbského poskytovateľa IT služieb Ibis-Sys a momentálne s obdobnými aktivitami finišuje aj v ďalších krajinách strednej a východnej Európy.


P. Prónay si od prevzatia zoskupenia Elas-HTC sľubuje, že doplní produktové portfólio SBS, čím sa vyrovná lídrom slovenského IT trhu, slovenským pobočkám spoločností IBM a Hewlett-Packard (HP). Napríklad v oblasti podnikových systémov sa SBS zameriava na balíky značky SAP, určené najmä pre veľké priemyselné a infraštruktúrne podniky či pre verejnú správu. Ťažiskom aplikačného biznisu Elasu sú naopak riešenia na báze produktov Navision, šité na mieru malým a stredným firmám. A s portfóliom SBS sa dopĺňa aj balík eso enterprise solution, ktorý vo vlastnej réžii vyvinul HTC. „SAP sa často sa nasadzuje u zákazníkov, ktorí sú súčasťou nadnárodných skupín, kde sa považuje za štandard,“ konštatuje P. Prónay. „Niekedy sa nasadzuje aj v prípade, keď obchodná jednotka nie je taká veľká, že by ho túžila mať. No v celistvosti koncernu má zmysel, aby systém bol jednotný, aby poskytoval rovnakú kvalitu údajov,“ dodáva. Eso však podľa neho nájde uplatnenie u firiem so slovenskými majiteľmi, ktorí nie sú viazaní pravidlami nadriadených nadnárodných štruktúr.


Rôznorodosť často aj vzájomne konkurenčných platforiem nevidí P. Prónay ako riziko. Úspešnosť produktových línií sa síce bude priebežne vyhodnocovať, ale všetky dostanú férovú šancu: „Keď sa bude eso dobre predávať, prečo by sme ho utlmovali?“ Podobne sa P. Prónay pozerá aj na ďalšie pôvodné technológie slovenských firiem. Elas sa zaoberal dokumentovým manažmentom, ktorý bol doteraz v SBS zastúpený okrajovo. HTC mal aj vlastný softvér na organizáciu kancelárskej práce. „Všetko sú to životaschopné obchodné myšlienky, ktoré sa dajú rozvíjať,“ nazdáva sa riaditeľ SBS. Spomína identifikačné systémy Elasu, využívané napríklad transfúznymi oddeleniami nemocníc na správu krvných vzoriek a konzerv. Tie možno podľa neho rozvíjať smerom k technológii rádiofrekvenčnej identifikácie RFID, ktorá sa už v zahraničí sľubne rozbieha (TREND 17/2004). „Nevidím dôvod na utlmenie žiadneho významného prvku prikúpeného produktového portfólia. Skôr sa budeme snažiť generovať krížové synergické efekty,“ naznačuje P. Prónay.


Noví zákazníci


Elas rozšíri nielen katalóg produktov SBS, ale prinesie mu i nových zákazníkov. Prievidžanom sa darí v Sociálnej poisťovni, telekomunikačných firmách i priemyselných podnikoch, HTC sa uchytil vo finančných inštitú­ciách. Pre SBS sú to zväčša noví klienti, u ktorých podľa P. Prónaya existuje potenciál na rozšírenie obchodných vzťahov. Napríklad bankám môže firma predať bankomaty a samoobslužné systémy americkej spoločnosti Diebold, ktorú na Slovensku zastupuje len niekoľko mesiacov. SBS pritom z minulosti zdedil aj partnerstvo s ďalším výrobcom bankového hardvéru, spoločnosťou Wincor Nixdorf.


Elas do SBS prinesie aj nové partnerstvá. Prostredníctvom HTC je v súčasnosti najvýznamnejším partnerom IBM v oblasti predaja hardvéru na slovenskom trhu. Takisto je najväčším predajcom notebookov japonskej firmy Toshiba. To, že SBS sa s IBM v mnohých tendroch stretávajú ako tvrdí konkurenti, neprekáža. V podobnom rozpoložení sú vzájomné vzťahy aj v prípade HP, s ktorým sa SBS zrazil v súťaži o informačný systém Štátnej pokladnice za dve miliardy korún. „Napríklad naše notárske riešenia bežia na hard­véri HP. V oblasti produktov so značkou HP nemáme žiadny problém,“ hovorí P. Prónay. „Biznis je jednoducho taký – v niečom spolupracujeme, v inom súťažíme. Vždy to tak bolo a aj bude,“ mieni.


SBS kúpou Elasu získa aj obchodnú sieť HTC. Ponúka sa tak príležitosť pomôcť koncernovej hardvérovej značke Fujitsu Siemens Computers (FSC) lepšie sa presadiť na trhu. „Firmy, ktoré majú rovnakú časť názvu, si určite nie sú ľahostajné,“ hovorí P. Prónay a pokračuje: „Ale musíme byť realisti a vychádzať z toho, aký trhový podiel majú jednotlivé značky.“ No a pozícia FSC je nielen v slovenskom, ale i globálnom meradle slabá. Predaju hardvéru dominuje Dell, HP a IBM – i keď tá PC biznis nedávno predala čínskej spoločnosti Lenovo (TREND 50/2004). „Nemôžeme ignorovať preferenciu zákazníka, ktorý už desiatky rokov používa produkty IBM a táto značka mu je blízka,“ podčiarkuje P. Prónay. „Logicky, nepôjdeme hlavou proti múru. V tomto smere je na prvom mieste želanie zákazníka a až potom to naše.“ Na druhej strane, oproti minulosti sa produktové portfólio FSC zlepšilo, čo spolu s ďalšími opatreniami sľubuje comeback na stratené pozície. „Lenže momentálne ich nemá, lídrami sú iní hráči a my chceme spolupracovať s lídrami,“ hovorí P. Prónay.


Budúcnosť SBS aj tak nevidí v predaji samého hardvéru, ale v poskytovaní IT služieb. Viac hardvérových platforiem by malo priniesť nielen nezávislosť od konkrétnych dodávateľov, ale aj zlepšiť šance v komplexných zákazkách, napríklad pre verejnú správu. No keďže infraštruktúrnych projektov ubúda, firma sa chce zamerať na zvyšovanie pridanej hodnoty v dodávkach. Snaha pritom smeruje nielen k nasadzovaniu nadstavbových aplikácií, ako napríklad systémov na riadenie vzťahov so zákazníkmi (CRM), ale najmä k získaniu kontraktov na outsourcing IT. „Bude zaujímavé baviť sa so zákazníkom o outsourcingu na širokej báze hardvérových výrobkov,“ mieni P. Prónay. Uznáva však, že tento segment trhu je na Slovensku stále len v začiatkoch.


O riziká vedia


Aj keď akvizícia Elasu ponúka SBS nové príležitosti, skrýva aj riziko, ktoré manažérom pri fúziách vo všeobecnosti dáva najviac zabrať – kolízia podnikových kultúr. V tomto prípade to platí o to viac, že proces zlúčenia Elasu a HTC sa zďaleka neskončil. „Po zásadných rozhodnutiach prišla mravčia práca v postupnom zbližovaní firiem v oblasti systému riadenia, motivácie, plánovania,“ povedal vlani v decembri TRENDU R. Lukačka. „HTC je viac zameraný na infraštruktúrny biznis, dodávky počítačovej techniky, kým Elas sa orientuje skôr na IT služby. A charakter prevažujúceho biznisu sa pochopiteľne premieta aj do riadenia firiem,“ dodal.


Hrozby pre úspech akvizície si P. Prónay podľa vlastných slov uvedomuje. Problém podľa neho nastane, ak sa ľudia zatnú a budú trvať na doterajšej kultúre podnikania a riadenia: „No tomu by sme sa mali vyhnúť, lebo sme sa vzájomne už vopred dôkladne oboznámili.“ V staronovom SBS ostane zachovaný pôvodný biznis model, pribudnú však niektoré nové prvky. „Napríklad fakt, že HTC je partnerom IBM, a tak pozná jej kultúru, považujeme za cenné know-how, ktoré by bol hriech nevyužiť,“ naznačuje P. Prónay.


Keďže biznisy SBS a Elasu sa väčšinou dopĺňajú, nemalo by sa ani vo veľkom prepúšťať, reštrukturalizovať. „Určite nezatvoríme pracovisko v Prievidzi ani v žiadnom inom meste, pretože v nich chceme naďalej pestovať pôvodné know-how,“ hovorí šéf SBS. Pokiaľ sa jeho slová naplnia, bude spokojný aj R. Lukačka: „Mojou najväčšou prioritou pri predaji firmy neboli peniaze, ale snaha zaistiť kontinuitu toho, čo začal a rozbehol Elas a HTC.“ Sám z výkonného riadenia na vlastnú žiadosť odchádza. Vo firme však bude pôsobiť naďalej – ako manažér pre kľúčových zákazníkov. Naopak, Viktor Birnstein, bývalý generálny riaditeľ HTC a v súčasnosti topmanažér a 12-percentný podielnik Elasu, rozšíri rady konateľov SBS.


Majitelia Elasu sa mohli pokúšať získať podiel v SBS. „O takejto alternatíve sme nerokovali,“ tvrdí za seba R. Lukačka. Hovoriť o akejkoľvek zmene majetkovej štruktúry firmy je podľa P. Prónaya predčasné: „No majoritným vlastníkom v každom prípade ostane SBS Austria.“


Nezníži sa


Po fúzii Elasu a SBS z trhu zmizne jeden z najväčších hráčov v oblasti systémovej integrácie. „Nemyslím si, že vďaka konsolidácii trhu sa zníži konkurencia,“ hovorí P. Prónay. Trh podľa neho naďalej ostane segmentovaný. Na vrchole pomyselnej pyramídy bude hŕstka veľkých dodávateľov pre projekty s hodnotou nad milión eur, strednú vrstvu bude tvoriť skupina firiem pre projekty nad 100-tisíc eur. No a vyše polovica trhu sa roztrúsi na množstvo malých dodávateľov. „Na IT trhu sa za veľký podiel považuje už päť percent,“ mieni P. Prónay. Odhaduje, že SBS sa po akvizícii Elasu vyšplhá nanajvýš na sedem percent. A že okrem globálne pôsobiacich hráčov bude na trhu naďalej priestor aj pre lokálne značky.
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Firmy v SR

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.