Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Normálne je byť zdravý, šťastný, primerane bohatý a duchovne slobodný, hovorí mystik Pavol Mičík

10.02.1998, 12:12 | Igor Matloň | © 1998 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Zdravotníctvo

Ľudia často nesprávne reagujú na únavu a stresy, ktoré im prináša súčasný hektický život. Ako vraví riaditeľ spoločnosti pre duchovný rozvoj človeka Mystic M Pavol Mičík, najhorší spôsob je, keď si jednotlivec proti únave zoberie nejaký "odporúčaný" prostriedok, ako sú napríklad povzbudivé nápoje. Zenergetizovanie je krátkodobé, organizmus si však pýta svoje - harmóniu.

Podľa P. Mičíka ľudia nevedia aktívne odpočívať, načerpať novú energiu. Nevyhnutnosťou je naučiť sa v súčasnosti správne relaxovať. Dodáva, že čas venovaný relaxácii je vlastne kapitálom, ktorý sa vráti tak, že jednotlivec si oddýchne, naplní sa energiou a zharmonizuje sa. Podstata je vlastne v štruktúre fyzického i duchovných tiel. "Tak ako si fyzické telo vyžaduje svoje, aj duchovné telá potrebujú svoju duchovnú potravu. Aj tie musia byť zharmonizované a napojené na energiu, inak je človek unavený a nepracuje ani približne na plný výkon. Bránami pre vstup a výstup kozmických energií sú čakry [energetické víry umiestnené v línii na prednej časti tela, spájajúce duchovnú oblasť s telesnou - pozn. TREND]. Treba ich z času na čas skontrolovať, prečistiť, preladiť a na to je veľmi dobrá relaxácia," ozrejmuje P. Mičík.

Dobre relaxovať znamená vypnúť všetky ochranné majáky, ktoré má človek v sebe - ľudské zmysly. Ako spresňuje P. Mičík, najjednoduchší spôsob, ako si "dobíjať batérie" je vnímať vlastný dych. "Stačí, keď si hoci aj na pracovisku vyhradíte na relaxáciu čo len niekoľko minút. Počas nich by ste nemali byť rušený. Pokojne sa posaďte, zatvorte si oči a skoncentrujte sa na dýchanie. Stačí si uvedomovať len svoj nádych a výdych. Ak chcete relaxáciu prehĺbiť, nádych a výdych postupne spomaľujte," vysvetľuje mystik. Ešte hlbšie uvoľnenie prinesie, ak si človek predstaví zdroj žiarivej kozmickej energie, môže to byť napríklad svetlo alebo belasá farba, a pri vdychovaní do seba si uvedomuje, že doňho vchádza žiarivá kozmická energia, napĺňa každú bunku jeho tela a prežaruje ho. S výdychom, naopak, opúšťa telá všetko napätie. "Skúsenosti mi hovoria, že päť minút takéhoto aktívneho dýchania dostane jednotlivca do rovnováhy, nabije ho energiou," hovorí mystik.

Relaxácia je aj liečivá

P. Mičík odporúča relaxovať aj doma, najmä po uponáhľanom týždni. Vtedy je dobré nájsť si pre seba minimálne polhodinku: "Nájdite si priestor, kde nebudete rušení. Môžete si prípadne aj ľahnúť. K predchádzajúcemu dychovému cvičeniu si dovoľte aj predstavu niečoho príjemného, ideálne miesto oddychu, napríklad pokojný šum mora či rozkvitnutú lúku. Pritom sa koncentrujte i na pocity tepla a tiaže v celom organizme, celé telo si predýchavajte a zároveň uvoľňujte. Účinky sú očarujúce, treba to však robiť cieľavedome."

V relaxácii sa človek dostáva do tzv. hladiny alfa. V tejto hladine sa okrem toho, že napríklad pomáha koncentrácii, zapína aj samoliečiaci proces. Organizmus každého jednotlivca je naladený tak, že pri určitých frekvenciách sa čakry automaticky dostávajú do harmónie a človek získava správnu energiu na správne miesta.

Jednotlivec, ktorý chce žiť zdravo, by mal podľa P. Mičíka dodržiavať tzv. trojnožku: "Jedna noha tejto stoličky je psychika, druhá pohyb a tretia strava. Ľudský systém funguje presne ako táto trojnožka. Keď sa čo len jedna nožička poruší, tak z nej spadneme, nemôže byť stabilná," vysvetľuje mystik.

Utrpenie alebo poznanie

Už staré kultúry sa zaujímali o to, prečo má niekto chorobu, prečo je niekto šťastnejší či vyrovnanejší. P. Mičík sa domnieva, že je to proces, ktorý je komplikovaný, ale dá sa pochopiť. Choroby, trápenie, starosti i každý problém majú určitú príčinu. Choroba je dôsledok. "Príčina, tá mohla vzniknúť nielen v našom detstve, ale ešte omnoho skôr, v minulých životoch, kde sme porušili kozmické zákony a tým si človek vytvoril karmu [zákon príčiny a následku - pozn. TREND]. Karma ovplyvňuje náš každodenný život. Možno ju čistiť buď utrpením alebo poznaním. Aby ľudia netrpeli, ostáva im len ďalšia možnosť - poznanie. Jeden z kozmických zákonov hovorí, že nikto nemusí trpieť viac, ako si zaslúži. Po dosiahnutí informácií, prečo trpí, je každý človek s nimi schopný pracovať. Keď to správne robí, utrpenie automaticky odchádza a nastáva normálny stav," zdôrazňuje P. Mičík.

Podľa jeho slov je pre človeka normálne byť zdravý, šťastný, primerane bohatý a duchovne slobodný. "To sú možnosti, ktoré sú nám dané. A to, že my tento normálny stav nedosahujeme, nasvedčuje, ako málo vieme o systé-me, v ktorom žijeme," podotýka.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Zdravotníctvo

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.