Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Potravinársky balík rastie

14.02.2008, 00:00

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Firmy v SRMäsiarsky biznis je pre Pentu len jedna časť plánov v potravinárstve. Skupina sa po celej strednej a východnej Európe obzerá po zaujímavých akvizíciách aj z iných sektorov výroby potravín. Už vlani chcela kúpiť jednu ruskú mliekareň, ale napokon sa transakcia neuskutočnila. Na Slovensku sa skupina zaujíma o získanie pekární. Aj v tomto sektore ešte ovládajú veľa firiem nezávislí vlastníci. Naopak v tuzemskom mliekarenstve či výrobe nealko nápojov už skupina, podľa investičného riaditeľa Penty Eduarda Matáka, žiadne šance na zaujímavé akvizície nevidí. Trh je už rozdelený medzi menší počet podnikateľských skupín z domova či cudziny.Skupina sa zaujíma aj o predaj potravín spotrebiteľom na pultoch obchodov. Vlani kúpila poľskú sieť predajní Žabka. Tá má na štyridsaťmiliónovom poľskom trhu vyše 1 800 predajní. Penta za poľský reťazec pôvodným majiteľom – poľskej firme Switalski&Synovie a americkému investičnému fondu AIG Global – zaplatila skoro 4,5 miliardy slovenských korún. A chystá ho ďalej rozvíjať. V Poľsku chce v najbližších rokoch otvoriť ďalších 700 predajní. Sieť už postupne rozširuje do Česka a za ním má nasledovať Slovensko.Dokopy Penta plánuje, že by do rozvoja predaja potravín a spotrebného tovaru mohla investovať jednu miliardu eur. Teda vyše tri desiatky miliárd korún. Okrem Žabky chce kúpiť aj iné maloobchodné siete. Jedna nová sa dostáva do rúk Penty v jednom balíčku s kúpou mäsokombinátu Mecom. Firma má hlavne na strednom a východnom Slovensku sieť takmer stovky špecializovaných predajní. Ročne predajú mäso a mäsové výrobky za pol miliardy korún. Podľa slov E. Matáka chce private equity skupina sieť predajní Mecomu rozširovať. Celý balík výroby a predaja potravín je podľa neho jeden z najnovších strategických biznisov skupiny. Plánuje ho rozširovať niekoľko najbližších rokov a potom preň bude hľadať kupca. S presvedčením, že potom by sa jej mali zhodnotiť aj peniaze, ktorými musela prebiť pri kúpe Mecomu Danish Crown. (hai, gb)
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Firmy v SR

Diskusia (0 reakcií)

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.