Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V pančuchovom tovare možno hovoriť o troch základných líniách: pohodlná mestská, do spoločnosti a na voľný čas

04.02.1998, 01:00 | BARBORA ŽIAČIKOVÁ

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Móda

História pančúch siaha takmer tak ďaleko ako pri obuvi. Väčšinou boli v modernej európskej histórii viditeľnejšie pánske pančuchy ako dámske. Pred tristo rokmi diktovala móda pre mužov pestrofarebné a veľmi vzorované pančuchy k nohaviciam, ktoré sa končili tesne pod kolenami. Na konci 19. storočia nosili aj ženy výrazne vzorované a farebné pančuchy, ktoré však pod dlhými sukňami nebolo vidieť. V 20. storočí sa už pančuchy stali prevažne ženskou záležitosťou, najmä po nástupe nylonových pančúch v 40. rokoch a neskôr v 60. rokoch, i pančúch, ktoré sú kombináciou nohavičiek a pančúch v jednom kuse bielizne.

Tovar je nevyhnutné vystaviť

"Sama móda pančuchového tovaru sa upokojila. Hitom zostávajú základné pančuchové druhy - krásna farba, hebká kvalita, zaujímavá štruktúra, a hlavne optimálne vyhotovenie. To je momentálne dôležitejšie pri predaji ako bláznivé nápady," hovorí Anna Bradiaková, obchodno-marketingová manažérka a.s. Dunaj, obchodná spoločnosť, Bratislava.

V pančuchovom tovare možno hovoriť o troch základných líniách: pohodlná mestská - casual, do spoločnosti, na pracovné rokovanie a do zamestnania - succes a na voľný čas či víkend - enjoy. V pánskych ponožkách sú ťažiskovou ponukou ležérne a mestské ponožky, tzv. biznis, a potom ponožky určené k obleku, ktoré sú dlhšie, tzv. diplomat. "Avantgardne orientované zákazníčky nakupujú pančuchové nohavice s háčkovaným vzhľadom, ktoré sa ideálne hodia k dlhým sukniam, minišatám a minisukniam. Tiež je dopyt po elastických jemnejších sieťovinách. Dobre sa predávajú aj podkolienky vo všetkých hrúbkach a farbách. Najviac sa predáva mokka hnedá," hovorí A. Bradiaková a dopĺňa: "Ponuka z hľadiska nákupu od dodávateľov je dostatočná. Z domácich zdrojov výrobu reprezentuje výrobný podnik Tatrasvit, a.s., Svit - ten však limituje odber vysokým objemom nákupu. Pančuchový tovar strednej a nižšej cenovej hladiny ponúka Chemes, a.s., Humenné. My sa však orientujeme na tovar značkový."

Podľa vyjadrení viacerých predavačiek pančuchového tovaru, ktoré TREND oslovil, pri nákupe zákazníčka zväčša povie veľkosť a nechá sa obslúžiť. Máloktorá pozná značku. Limitujúca je cena.

"Pri predaji je tiež dôležité tovar vystaviť. V tomto smere máme dobré skúsenosti s dodávateľmi, ktorí sú schopní dodať stojany s visiacou vzorkovnicou farebnej škály a kvality ponúkaného materiálu. Táto forma veľmi uľahčuje ponuku a zákazník ju víta. Poradenská činnosť predávajúceho je aj pri tomto sortimente dôležitá. Napríklad vedieť objasniť spotrebiteľovi, ako správne zaobchádzať s pančuchovým tovarom, ako ho obliekať či správne prať, aby si zachoval svoje prednosti, akú správnu veľkosť kupovať v závislosti od pružnosti výrobku," hovorí A. Bradiaková. Aj farba pančúch má svoj význam a pri predaji možno odporučiť, čo sa hodí na každú príležitosť, čo postavu tvaruje, ktorá farba dodáva individuálny vzhľad, kedy má farba ladiť s oblečením. Informovanosť zákazníkov v tomto smere je pomerne na slušnej úrovni.

Kedy cez deň ktorý den

"Je rozdiel medzi jemnými priesvitnými nylonovými pančuchami a ďalšími stupňami hrúbky pančúch. Podľa hrúbky, hustoty a textúry pančúch prispôsobujte pančuchy zimnému a letnému šatníku," tvrdili jednotne oslovené predavačky. Ľahké pančuchy sú na nohách ženy počas pracovných povinností povinné bez ohľadu na teplotu. Do práce aj cez leto sa nosia vždy ľahké pančuchy. Sú to prevažne pančuchy s označením 5, 7 alebo 10 denov (den - hmotnostná jednotka pre hodvábnu a nylonovú priadzu). V horúcich dňoch sú vhodné podväzkové alebo samodržiace pančuchy. Stredné ťažké pančuchy, napríklad do klimatizovaných miestností, majú 15 až 30 denov a pančuchy na zimu sú 30- až 60-denové (sú už nepriesvitné).

"Mnohé ženy tvrdia, že kupovanie drahých pančúch je vyhadzovanie peňazí, pretože sa často roztrhajú už po prvom oblečení. Pančuchy však môžu vydržať i niekoľko mesiacov, ak ich opatrne periete, staráte sa, aby vaše ruky a nechty boli hladké, aby sa pri obliekaní pančuchy nepoškodili. Základ je kúpiť si kvalitné pančuchy správnej veľkosti a voliť zmes vláken, ktorá dlho vydrží," tvrdili v ankete predavačky. Takýmto prvkom v pančuchách je vlákno Lycra. Pančuchy, ktoré majú viac denov, priľnú na nohu a nezachytia sa tak ľahko. Čím je denov viac, tým sú pančuchy elastickejšie a hrubšie. Neprehliadne pančuchy majú 50 denov. "Ak nechcete nič pokaziť, rozhodnite sa pre pančuchy 30-denové, ktoré nie sú ani najslabšie, ani najhrubšie, majú pekný lesk. A keďže sú i trochu hrubšie, veľmi sa ani netrhajú, hoci sú párateľné. Keď ich má žena oblečené, vzpriami sa, lebo ju materiál prirodzene sťahuje," hovoria predavačky.

Zoštíhľujúce pančuchy

Kvalitnejšie pančuchy možno dostať už od 60 Sk. Cena pančuchových nohavíc je zložením náročnosti tkania a materiálu, z ktorého sú vyrobené.

Špeciálne druhy pančúch vedia ženám zmierniť problém nielen s kŕčovými žilami, ale pomôžu aspoň na pohľad ubrať prípadné centimetre na tele, ktoré sú navyše. Pančuchy s označením Wonder majú tkaný elastický pás, ktorý opraví postavu, vytvaruje boky, nadvihne zadok. Podľa vytvarovaných utkaných plôch sťahujú pančuchy brucho alebo boky či zadok. Niektoré pančuchy sú vykrojené aj na stehnách, aby sa dali nosiť v krátkych nohaviciach či sukniach. Za takéto pančuchy zaplatia ženy viac ako 300 Sk. Za pančuchy zoštíhľujúce brucho však môžete čakať aj cenu 700 Sk.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Móda

Diskusia (0 reakcií)

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.