Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Výrobné družstvá:Európska únia družstevníctvo podporuje

13.02.2003, 00:00 | Jana Janků | Branislav Sobinkovič

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Téma

Svedčí o tom Smernica o európskej družstevnej spoločnosti, ktorú v polovici minulého roku prijala Európska rada a čoskoro sa ňou bude zaoberať Európsky parlament. Jej súčasťou je tzv. Biela kniha o družstevníctve.

Dokument je súborom odporúčaní, ktorými by sa malo družstevníctvo v krajinách EÚ v budúcnosti riadiť. Obsahuje aj podmienky, ktoré by mali vytvoriť vlády členských krajín na družstevné podnikanie.  V mnohých krajinách EÚ majú osobitné družstevné zákony. Cieľom EÚ je zakotviť regulačné opatrenia do Európskeho družstevného štatútu.


Cezhraničná spolupráca


Cieľom Smernice o európskej družstevnej spoločnosti je poskytnúť družstvám primerané právne dokumenty na ich podnikanie. Predovšetkým zdôrazňuje, že s družstvom treba zaobchádzať rovnocenne ako s ostatnými subjektmi. Okrem iného to znamená, že mu nemôže byť odopretá žiadna činnosť, ktorá je umožnená ostatným podnikateľským formám. V prípade Slovenska by sa to týkalo napríklad úverových družstiev, ktorým neexistujúci zákon zatiaľ neumožňuje podnikať.

V smernici sa zdôrazňuje potreba uľahčiť družstvám cezhraničné a nadnárodné aktivity vrátane možnosti vytvárať nadnárodné družstevné spoločnosti. Dá sa očakávať, že túto príležitosť využije aj viacero slovenských výrobných družstiev, hlavne tie, ktoré už teraz spolupracujú so zahraničnými. V ďalšej časti tiež smernica vymedzuje podiel právnických osôb v družstvách a iné detaily.

Ak smernicu schváli Európsky parlament, bude sa jej musieť prispôsobiť aj slovenská legislatíva.


Charakteristické znaky


Podľa definície z Bielej knihy o družstevníctve je družstvo podnik ako ktorýkoľvek iný, ale existuje skôr kvôli zabezpečeniu potrieb členov, ktorí ho vlastnia a kontrolujú, ako na samostatné zabezpečenie výnosov z investícií. Nedružstevný podnik môže byť nazvaný združením kapitálu alebo investorom riadeným podnikom, zatiaľ čo družstvo je združením členov a nimi riadeným podnikom.

Hlavné rozdiely družstiev v porovnaní s investormi riadenými podnikmi:

 možnosť voľného a dobrovoľného vstupu a výstupu z podniku

 rovnaký príspevok členov (vlastníkov)

 každý člen má jeden hlas alebo limitovaný počet hlasov

 výnos zo zisku je obmedzený, zvyčajne sa aspoň čiastočne použije na prevádzku

 demokratická štruktúra – majoritné rozhodovanie väčšiny, vedenie zodpovedá svojim členom

 akumulácia pridanej hodnoty sa neodráža v hodnote účastín

 s účastinami sa neobchoduje na trhoch s cennými papiermi

 princíp nedistribúcie alebo obmedzenej distribúcie rezerv pri likvidácii

Členmi družstva môžu byť fyzické i právnické osoby. V súčasnosti vznikajú aj tzv. multiúčastinné družstvá, ale aj družstvá družstiev. Typy družstievPodľa záujmu hlavných účastinárov a členov (vlastníkov) sa družstvá delia do troch kategórií:

 spotrebiteľské – spotrebitelia služieb družstva podnik vlastnia

 zákaznícke – výrobcovia výrobkov alebo služieb vlastnia družstvo, ktoré zabezpečuje marketing alebo ďalšie spracovanie vlastných výrobkov a služieb alebo obstaráva suroviny či výrobné prostriedky

 družstvá vlastnené zamestnancami, ktorí sú zároveň majiteľmi spoločnostiNevýhodyHoci sa družstevná forma hospodárenia osvedčila, odborníci upozorňujú aj na jej nevýhody. Je to často napríklad obmedzený vlastný kapitál členov. Ak investujú skromne, môže to viesť k zníženému záujmu členov o rozvoj firmy. Demokratické riadenie i široká členská neraz spomaľujú rozhodovanie, jednoduchý vstup a výstup môže otriasť stabilitou a podobne.


 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.