Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vzťah veriteľa a dlžníka: Dražobní špekulanti

07.02.2008, 00:00

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Téma



Zástupcovia dražobných spoločností, ktorých TREND oslovil, pripúšťajú potrebu novelizácie zákona o dobrovoľných dražbách. No myslia si, že hlavný cieľ – zabrániť nekalým praktikám – nesplní. „Podvodníci si nájdu cestičky,“ podotýkajú. O skúsenostiach s nekalosťami chcú hovoriť iba pod podmienkou zachovania anonymity.




Trh prechádzal vývojom. Snaha dražobných firiem dbať na dobrú povesť rástla úmerne tomu, ako naň vstupovali banky. Podvodné dražby sa vraj najčastejšie diali pri predaji nehnuteľností na návrh spoločenstva vlastníkov bytov. Tie sú zákonný záložný veriteľ na byty členov. Znamená to, že majú právo realizovať výkon záložného práva bez toho, aby s nimi uzatvárali zmluvu o dobrovoľnej dražbe.




Mnoho špekulantov zastupujúcich správcovské spoločnosti to v spojení s dražobnými spoločnosťami a súdnymi znalcami využívalo a prakticky zadarmo sa dostávali k bytom. Stačilo, ak mal nejaký člen spoločenstva záväzok 17- či 20-tisíc korún, nasledovala dražba. Byt, ktorý mal na trhu cenu milión korún, ohodnotil súdny znalec na polovicu. V dražbe bol nakoniec byt predaný za 150-tisíc korún, z čoho si ešte dražobník odrátal nadsadené náklady.




Cenu predávaných nehnuteľností znižovalo aj miesto, kde sa konala dražba. Napríklad bratislavské byty boli predávané v Medzilaborciach. Ak je miesto dražby vzdialenejšie od nehnuteľnosti, stúpa šanca, že sa o nej dozvie menej ľudí. Čím menej ich príde na dražbu, tým vyššia pravdepodobnosť, že bude predaná za cenu, na ktorej sa dohodol dražiteľ, navrhovateľ a záujemca o kúpu. Neželaní dražitelia sú odstavovaní aj iným spôsobom. Napríklad tak, že dražba sa zač­ne o polhodinu skôr. Tiež tým, že pred budovou, v ktorej sa má konať, postáva skupina svalnatých mládencov a niekoľko minút bráni vstúpiť ľuďom ponáhľajúcim sa na dražbu.




Snahu zmanipulovať priebeh predaja majú aj záujemcovia, ktorí nie sú spojení s veriteľom alebo dražiteľom. Spolupracujú navzájom systémom „dnes ja tebe, zajtra ty mne“. Dohadujú sa, že budú v prospech jedného alebo druhého nadhadzovať cenu. Neobvyklé nie sú ani pokusy organizovaných skupín vydierať iných dražiteľov. Na dražbu príde niekoľko dohodnutých ľudí, ktorí skutočnému záujemcovi o kúpu povedia, že ak im nedá odmenu, budú mu nadhadzovať ceny. 




Alebo na dražbu prídu dvaja skutoční záujemcovia o kúpu nehnuteľností. Jeden z nich si privedie partiu deviatich ľudí, s ktorými navonok nemá nič spoločné. Budú však nadhadzovať ceny podľa neho. Taktikou je ponúknuť rovnakú sumu ako súper. V taký čas rozhoduje o víťazovi žreb. A pre špekulanta šanca prehrať klesá na jednu z desiatich. Ide o nové trendy, ktoré sa začali šíriť z južných časti Slovenska. (sobi)





 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.