Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Boom paušálnej dane nečakajme

26.07.2000, 08:36 | Patrik Benčík

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Názory

Paušálna daň mala byť impulzom na rast zamestnanosti v sektore malého a stredného podnikania. Nesplnila však nádeje, ktoré do nej vkladal zákonodarca. Nastal čas na korekciu daňového inštrumentu. Vláda SR na svojej schôdzi 12. júla dala s otcovským ponaučením požehnanie poslaneckej novele zákona, ktorá má rozšíriť použiteľnosť tohto inštitútu v daňovej praxi. A pustila ju na cestu legislatívnym procesom, ktorá sa predĺži parlamentnými prázdninami.

Tento rok je prvým rokom, v ktorom možno paušálne zdaňovať vybranú škálu živností. Adepti na paušálnu daň mali dať do 31. januára daňovým úradom na vedomie, že si zvolili práve tento spôsob zdaňovania príjmov. Lenže daňový experiment sa nepodaril, pretože daňové priznanie k paušálnej dani podalo ani nie jedno percento živnostníkov.

Vláda SR sa ústami svojho predsedu vyslovila o neúspechu projektu. "Ak sa ukáže, že na vine je nedostatočná propagácia, tak budeme tento projekt vo väčšej miere propagovať. Pokiaľ bude na vine prílišná úzkoprsosť pri stanovovaní podmienok udelenia koncesie, budeme veľkorysejší. No tento projekt bude pokračovať," skonštatoval na margo veci začiatkom februára tohto roka slovenský premiér.

Zákony však nepotrebujú propagáciu. Zákony sa propagujú samy. Platí to dvojnásobne o daňových zákonoch. Právne vedomie spoločnosti sa posilňuje. Podnikatelia pociťujú prirodzenú potrebu informovať sa o zmenách daňových predpisov, lebo sú to ich peniaze, o ktorých sa rozhoduje.

Doterajší neúspech paušálnej dane nemožno vidieť v nedostatočnej reklame. O paušálnej dani sa toho popísalo a ešte sa asi popíše veľa. Netreba bazírovať na obale, ktorým je v tomto prípade legislatívna norma. Dôležitá je kvalita zákona. A práve tu je čo doháňať. To však neznamená unáhliť sa. Legislatívny stres nie je namieste.

Poslanecký návrh zákona v pôvodnom znení predpokladal nadobudnutie účinnosti k 1. júlu 2000. Ministerstvo financií SR presadilo posunutie záväznosti právneho predpisu až na 1. január 2000. Do sústavy daňových zákonov by sa totiž nemalo vstupovať v priebehu zdaňovacieho obdobia.

Dôvod nedostatočného záujmu o paušálnu daň treba hľadať v palete piatich podmienok, ktoré musí daňovník všetky spĺňať, aby si mohol zvoliť tento spôsob zdaňovania. Limitujúcimi faktormi sú najmä okruh živností zdaňovaných paušálnou daňou a otázka registrácie za platiteľa dane z pridanej hodnoty. V predkladanom návrhu zákona sa síce uvažuje o rozšírení škály živností, ale ani v tomto ohľade netreba byť optimistom.

Na druhej strane sa však s najväčšou pravdepodobnosťou počet živnostníkov, ktorí si paušálnu daň zvolia, zvýši. Nepôjde však o markantný nárast. Z tohto pohľadu teda boom paušálnej dane na Slovensku nemožno očakávať.

Paušálnu daň vyrubujú aj v okolitých štátoch a majú s ňou neporovnateľne lepšie skúsenosti. Na Slovensku zostala zatiaľ bez ohlasu. Netreba však zúfať, pretože napríklad český sused o jej zavedení iba uvažuje. Aspoň v niečom má SR primát.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Názory

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.