Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bratislavská cvernovka sa obáva o lukratívne nehnuteľnosti

11.07.2001, 08:00 | Peter Kremský | © 2001 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Fakt

Bratislavskej cvernovej továrni (BCT), a.s., Bratislava hrozí konkurz. Návrh na Krajský súd v Bratislave podali tri spoločnosti. TREND o tom informoval právny zástupca BCT Ivan Werner. Všetky tri podľa neho získali pohľadávky od iných veriteľov. "Napriek tomu, že BCT po zistení zmeny veriteľa pohľadávky navrhovateľom hneď zaplatila, dvaja z nich svoj návrh na konkurz nevzali späť," hovorí I. Werner.

Jedným z týchto veriteľov je spoločnosť All Street, o.c.p., a.s., Bratislava. Pohľadávky voči BCT, ktoré nedosahujú ani milión korún, získala zväčša od firiem v konkurze a pochádzajú najmä zo začiatku 90. rokov.

Tento veriteľ podľa I. Wernera po zistení, že jeho pohľadávku BCT zaplatila, dvakrát odkúpil ďalšiu pohľadávku a oznámil to súdu. "Tak sa mu darí udržiavať návrh na konkurz BCT pri živote," dodal I. Werner. Súd zatiaľ konkurz nevyhlásil, ustanovil však predbežného správcu konkurznej podstaty, hoci podľa I. Wernera neboli na to splnené zákonné podmienky.

Generálny riaditeľ BCT Dušan Vagaský označuje svoju spoločnosť za jeden z mála príkladov, ako sprivatizovaný podnik postupne dokáže splatiť dlhy. V roku 1995 získal od Fondu národného majetku SR významný podiel akcií fabriky belgický investor Albert Jan Oostergetel a neskôr sa stal väčšinovým vlastníkom BCT.

Záväzky po lehote splatnosti dosahovali podľa D. Vagaského v čase privatizácie 600 miliónov korún. V súčasnosti sa pohybujú na úrovni 180 mil. Sk. Takmer polovicu z toho tvoria penále, ktoré by mohli veritelia BCT po splatení istiny odpustiť. "Na dlhy voči štátnym inštitúciám máme dohodnuté splátkové kalendáre, do konca roka by mali byť vyrovnané," tvrdí generálny riaditeľ. Podnik využíva cudzie zdroje za zhruba pol miliardy korún. Úvery domácich bánk však medzičasom nahradili zahraničné úvery, ktoré zabezpečil A. J. Ostergetel.

BCT zamestnáva približne šesťsto ľudí, a to najmä vo výrobe priadze a nití, ktorej sa venuje dcérska spoločnosť BCT-Texcel, a.s., Bratislava. Jej ročné tržby z výroby dosahujú zhruba 200 mil. Sk. Dve tretiny produkcie smeruje do zahraničia. Ďalšími dcérami BCT sú bratislavské akciovky Super G Market, ktorá sa zaoberá obchodom, a Real Estate. Tá sa venuje správe nehnuteľností s lukratívnou polohou v širšom centre hlavného mesta.

Nehnuteľnosti v trhovej hodnote niekoľko sto miliónov korún vlastní materská spoločnosť, ktorá ich prenajíma dcéram a ďalším subjektom. Práve budovy a pozemky sú zrejme najlákavejším majetkom firmy so základným imaním 576,4 mil. Sk. Pripúšťa to aj jej právny zástupca: "Preto sa už v minulosti opakovane objavovali pokusy získať majetok BCT. Je pravda, že firma ešte nemá splatené všetky dlhy, ale z podstatnej časti je ozdravená. Túto koncepciu konkurzné konanie narušilo."

Podľa neho belgický investor namiesto vytunelovania podniku s prevedením majetku na novú firmu zvolil ozdravenie, čo ho stálo stámilióny korún. "Neporušuje sa tým, že veriteľ po splatení jednej pohľadávky prihlási ďalšiu bez skutočného záujmu o jej zaplatenie len preto, aby dosiahol vyhlásenie konkurzu, vyšší princíp - súlad s dobrými mravmi?" pýta sa I. Werner.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Fakt

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.