Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Daňové úrady nebudú vracať nadmerné odpočty DPH

03.07.2002, 00:00 | Peter Apolen | © 2002 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Schválená novela zákona o DPH znemožní od budúceho roku žiadať o vrátenie nadmerného odpočtu tejto dane. Ministerstvo financií (MF) SR sa tak snaží zvrátiť nepriaznivú bilanciu jej výberu.

Štátny rozpočet je na výbere DPH vo vnútrozemí dlhodobo stratový. Firmy si totiž uplatňujú nárok na vrátenie vyššej DPH, ako samy odviedli. Ich nároky musí štátny rozpočet hradiť zo svojich ostatných príjmov. Minulý rok tak napríklad zaplatil 34,3 mld. Sk. Nadmerný odpočet dosiahne firma vtedy, ak daň, ktorú zaplatí pri nákupe tovaru, je vyššia ako dane pri predaji jej produktov.

Celkový výber DPH je napriek tomu plusový. Zápornú hodnotu dane vybranej vo vnútrozemí totiž kompenzuje daň zaplatená pri dovoze na hraniciach. Minulý rok sa tam odviedla daň v hodnote 107,9 mld. Sk.

Pri DPH dosahuje štát najväčšie daňové úniky. Kým pri iných daniach sa dá podvodom znížiť daňová povinnosť, pri DPH je možné získať od štátu aj niečo navyše. Na vysoké nadmerné odpočty upozorňovali aj správy Medzinárodného menového fondu a Európskej komisie, ktoré odporúčali zmeniť systém odpočtov.

So stratovou DPH vo vnútrozemí bojuje MF SR a daňové úrady už dlhú dobu. Stavajú rôzne prekážky pri uplatňovaní nadmerných odpočtov, daňové úrady využívajú kontroly na zdržanie refundácie dane.

Už nič navyše

Novela, ktorú Národná rada SR schválila pred dvoma týždňami, vrátenie nadmerného odpočtu ruší. Firma si ju teda od začiatku budúceho roku nebude môcť nárokovať na daňovom úrade. Bude si ju však môcť odpočítať zo svojej daňovej povinnosti v ďalšom zdaňovacom období.

„V prípade, ak podnikatelia permanentne vykazujú nadmerný odpočet, znamená to, že neprodukujú pridanú hodnotu a sú v strate,“ vysvetľuje rezort financií. Daň, ktorú zaplatia tieto firmy pri nákupe tovaru, tak podľa neho je vlastne daňou z konečnej spo­treby, ktorá „by nemala byť vrátená zo štátneho rozpočtu“, myslí si ministerstvo.

Znamená to teda, že firmy, ktoré budú dlhodobo vykazovať nadmerný odpočet, nebudú dostávať od štátu späť nič. Budú môcť maximálne znížiť svoju budúcu daň. Výber DPH do štátneho rozpočtu by sa tak mal zlepšiť.

MF SR konštatuje, že napríklad v Taliansku alebo Dánsku sa uplatňuje ešte tvrdší režim, keď podniky musia pri svojej registrácii za platiteľov DPH zaplatiť záruku, ktorá má kryť ich prípadné nadmerné odpočty.

Výnimky

zostanú

Výnimku z nového systému budú mať spoločnosti, pri ktorých je vykázanie nadmerného odpočtu opodstatnené. Ide o firmy, ktoré svoj tovar alebo služby vyvážajú alebo sa zaoberajú medzinárodnou prepravou. Ďalej o podniky, ktoré na svoju produkciu uplatňujú zníženú desaťpercentnú sadzbu dane a nakupujú tovar zo základnou 23-percentnou sadzou.

Tieto spoločnosti budú môcť požiadať o vrátenie nadmerného odpočtu tak ako teraz, ich produkcia na vývoz však musí tvoriť najmenej 30 percent z celkovej výroby alebo tovar so zníženou sadzbou musí predstavovať aspoň polovicu výkonov.

Súčasný režim bude platiť aj pri nákupe investičného majetku. Daňový úrad má však v týchto prípadoch naďalej právo pozastaviť vrátenie nadmerného odpočtu, ak sa rozhodne pre kontrolu.

Očakávaná náprava

Popri novom systéme uplatňovania nadmerných odpočtov zavádza novela zákona o DPH aj ďalšiu zásadnú zmenu. Ide o možnosť odpočítania dane účtovanej pri nákupe tovaru. V súčasnosti platný stav vytýkala Slovensku opakovane aj Európska komisia (TREND 26/2002). Systém odpočtov totiž jednostranne zvýhodňuje štát na úkor podnikateľov. Tí musia odvodom dane na istý čas úverovať štátny rozpočet.

Keď firma predáva tovar, platí DPH hneď po vystavení faktúry. Bez ohľadu na to, či jej zaplatil jej odberateľ. Keď si však túto daňovú povinnosť chce firma znížiť o DPH účtovanú jej dodávateľom, musí najprv svoj záväzok k štátu vyrovnať. Štát tak v rovnakom vzťahu uplatňuje dva rôzne princípy. Je tak vo výhode, pretože nemusí vyplatiť peniaze, ktoré sám požaduje zaplatiť predčasne.

Podľa odhadov tak štát zadržiava niekoľko miliárd korún. Novela, ktorá vstúpi do platnosti na budúci rok, súčasné nezrovnalosti odstraňuje. Nárok na zníženie daňovej povinnosti sa posunie už na fakturovanie dodávky. „Zaplatenie dane je neštandardnou podmienkou na uplatnenie odpočtu dane,“ uznáva už i MF SR. Priznáva, že takúto podmienku neobsahuje legislatíva členov EÚ ani asociovaných krajín.

Firmy

sa tešia

„Vylúčenie podmienky zaplatenia dane vytvára lepší priestor na obchodovanie s pohľadávkami,“ hovorí riaditeľ správy rizikových aktív spoločnosti OB Heller Factoring, a.s., Bratislava Eduard Hozlár. Pre faktoringovú spoločnosť „konečne vznikla možnosť poskytovať faktoringové služby štandardným spôsobom“, dodáva.

Firma, ktorá sa stará o inkaso balíka pohľadávok svojich klientov, bude môcť od budúceho roka presmerovať ich úhradu priamo na seba. V súčasnosti ich totiž dlžník musí uhradiť pôvodnému veriteľovi, ktorý potom peniaze prevádza na faktoringovú spoločnosť. Inak si dlžník nemôže uplatniť nárok na odpočet dane.

Nový systém odpočtu DPH pri nákupe tovaru sa bude týkať dane zaplatenej až v budúcom roku. Rovnako aj nový režim uplatňovania nadmerného odpočtu sa bude vzťahovať až na nadmerné odpočty vykázané po vstupe zákona do účinnosti. • Tlačiť
 • 0

Rubrika Hospodárstvo v SR

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.