Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Depreciácia a depurácia

26.07.2000, 08:36

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Podnikanie

Ako možno definovať termín depreciácia a depurácia, s ktorými sa ako ekonóm často stretávam pri problematike účtovníctva a finančnej tematike?

Pod pojmom depreciácia sa rozumie znehodnotenie meny vyjadrujúce skutočnosť, že za rovnaké množstvo peňažných jednotiek možno kúpiť menšie množstvo tovaru. Znamená to vyjadrenie živelného inflačného procesu, čo evidentne zatiaľ platí aj o prostredí slovenského hospodárstva roku 2000, ktoré je naďalej v hlbokej recesii. Vývoj priemernej mzdy je pritom stagnujúci. V rámci firmy alebo podniku môže znamenať pojem depreciácia zníženie kapitálu akciovej spoločnosti.

Depurácia súvisí skôr s účtovníctvom. Pojem vyjadruje odstránenie (vyčistenie) fiktívnych položiek z bilancie. Tiež jednorazové vybavenie kumulovaných daňových nedoplatkov zo strany daňových orgánov, a to napríklad hromadným odpísaním dlžných daní.

Ing. EMIL BURÁK, PhD., spolupracovník TRENDU

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.