Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Invensys investuje v Trnave vyše tristo miliónov korún

05.07.2000, 08:47 | Peter Kremský | © 2000 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Firmy v SR

Jeden z najprogresívnejších elektrotechnických high-tech koncernov sveta, britský Invensys Plc. Londýn, rozbehne výrobu v prvom novopostavenom závode na Slovensku ešte v tomto roku. Investície do kúpy pozemku a stavebných prác dosiahnu podľa generálneho riaditeľa dcéry Invensysu - spoločnosti Elektronika Slovensko (EST), a.s., Trnava Simona Greavesa tri milióny USD (135 mil. Sk) a do technologického vybavenia ďalšie štyri milióny USD (180 mil. Sk). Do roka od začiatku výroby vytvorí fabrika na osadzovanie plošných spojov elektronickými súčiastkami 90 nových pracovných miest a dosiahne tržby okolo 20 mil. USD (900 mil. Sk). Vyrastá na zelenej lúke v priemyselnej časti Trnavy na pozemku, ktorý Invensys odkúpil od mesta.

Ukončenie prvej etapy výstavby závodu, haly s rozlohou 3-tis. m2 sa predpokladá koncom septembra. Už koncom júla sa však má začať montáž technológie a zaškoľovanie pracovníkov tak, aby sa v októbri mohla rozbehnúť výroba. Ako uvádza projektová riaditeľka kvality Invensysu Elena Bortolan, osadené plošné spoje sa po úpravách budú dodávať do výrobných závodov koncernu v zahraničí.

Prvá etapa však bude iba začiatkom výraznejšieho rastu výroby v Trnave, hovorí S. Greaves. V najbližších troch rokoch by mala továreň zamestnávať zhruba tristo ľudí, pričom tržby sa oproti prvému roku zvýšia na takmer tri miliardy korún. Prvá hala zaberá iba malú časť vyše dvaapolhektárového pozemku, ktorý investor odkúpil. V prípade jeho spokojnosti by sa výroba mohla neskôr ďalej rozširovať, podľa šéfa EST zhruba trojnásobne. Podnik by potom zamestnával 900 ľudí s tržbami vyše osem miliárd korún ročne.

Koncern Invensys si vybral Trnavu pre jej geografickú polohu a dobrú tradíciu elektrotechnického priemyslu v regióne. Zahraničného investora pritiahli aj voľné pracovné sily a dobré prijatie zástupcami mesta, ktorí im ponúkli vhodný pozemok. "Vzdialenejšie regióny Slovenska sú zatiaľ príliš dopravne izolované, nie je tam dostatočne vybudovaná infraštruktúra," tvrdí S. Greaves.

Invensys Plc. dosiahol v ostatnom hospodárskom roku, ktorý sa pre podnik skončil 31. marca 2000, tržby deväť mld. GBP (600 mld. Sk), keď po celom svete zamestnával približne stotisíc ľudí. Spoločnosť vznikla vlaňajšou fúziou britských firiem Siebe a BTR. Podľa samostatnej poradkyne pre zahraničné investície Beáty Poláčkovej vlani Invensys zamýšľal odkúpiť časť areálu Slovenskej majoliky v Modre a postaviť tam ďalší výrobný závod. Pre nevyjasnenosť vlastníctva pozemkov ho však nakoniec vybudoval neďaleko Plzne v západných Čechách.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Firmy v SR

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.