Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

O cenu roka sa podelili stavby v Tatrách, Bratislave a Bojniciach

14.07.1999, 09:07 | DANIELA ZVERKOVÁ

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Reality

Vyhlásenie najlepšej stavby roka 1999 sa uskutočnilo koncom júna v bratislavskej Redute. Troma rovnocennými víťazmi súťaže sa stali nová výstavba hotelu Hubert Gerlachov na Gerlachovských lúkach, ktorý postavila stavebná spoločnosť Tatry, s.r.o., Poprad. Ďalej to bola rekonštrukcia objektu Slovenskej poisťovne a.s., Bratislava v Erdödyho paláci v Bratislave so zhotoviteľom Renos, a.s., Bratislava a napokon nová výstavba administratívnej budovy Unipharma Prievidza, a.s., v Bojniciach-Rybníčkoch, ktorú postavil DAK, s.r.o., Prievidza. Nominovanými boli aj rekonštrukcia Fakulty zahradníctva a k rajinného inžinierstva Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, nová výstavba administratívnej budovy Ústredného daňového riaditeľstva SR v Bratislave a nová výstavba administratívnej budovy Porsche Slovakia v Bratislave.

Od hrubej stavby po remeselnícky detail

Garantom súťaže bolo Ministerstvo výstavby a verejných prác SR. Poslaním súťaže vo všeobecnosti je podpora kvality komplexnej realizácie stavebného diela od hrubej stavby až po remeselný detail ako súčasť uceleného systému zabezpečovania kvality vo výstavbe. Súťaž, ktorá sa uskutočnila už po piaty raz, sa vypisuje pre všetky stavebné diela vrátane rekonštrukcií, ktoré sa zrealizovali na území Slovenskej republiky bez ohľadu na štátnu príslušnosť architekta či projektanta. Podmienkou prihlásenia do súťaže bolo dokončené stavebné dielo, na ktoré sa vydalo kolaudačné rozhodnutie s nadobudnutím právoplatnosti od 1. apríla 1998 do 31. marca 1999.

Súťaž zorganizovalo Združenie pre rozvoj slovenskej architektúry a stavebníctva ABF Slovakia. "Porota posudzovala 28 súťažných návrhov. Najprv vybrala šesť nominácií, z nich udelila tri rovnocenné hlavné ceny," uvádza prezidentka ABF Slovakia Mária Brichtová. Ďalších osem cien udelili viacerí vypisovatelia súťaže.

Ministerstvo výstavby a verejných prác SR za najlepšie remeselne zvládnutý detail a Ministerstvo životného prostredia SR za stavebné dielo s najväčším ekologickým a priestorovým prínosom. Slovenská komora stavebných inžinierov sa zamerala na osobitné komplexné riešenie stavebných konštrukčných prvkov a Zväz stavebných podnikateľov Slovenska na mimoriadnu kvalitu stavebného diela dosiahnutú netradičnou technológiou.

Asociácia súkromných stavebných podnikateľov sa v tomto roku sústredila na vysokú kvalitu rekonštrukcie a ABF Slovakia na tvorivý prínos v centrálnej mestskej zóne. Prvá stavebná sporiteľňa, a.s., Bratislava už tradične vyhodnotila bytový dom roka. Vydavateľstvo Eurostav, s.r.o., Bratislava ocenilo výrazné architektonické a technické riešenie stavebného diela.

Podľa M. Brichtovej sa do tohtoročnej súťaže - na rozdiel od predchádzajúcich ročníkov - prihlásili menšie diela, pretože veľké štátne zákazky sa pomaly, ale isto končia. Objavili sa čerpacie stanice či rekonštrukcie kultúrnych a historických pamiatok, ako aj sakrálne stavby, menšie priemyselné objekty, pešie zóny či obchodné centrá, dodáva M. Brichtová.

Rovnocenné hlavné ceny

Rekonštrukcia Erdödyho paláca v Bratislave trvala od júna 1996 do januára 1999. Vyžiadala si investičné náklady vo výške 362 mil. Sk. Navrhli ju architekti Peter Bouda a Ivan Masár. Tento rokokový palác, zapísaný do zoznamu kultúrnych a historických pamiatok, vznikol v 2. polovici 18. storočia prestavbou troch stredovekých meštianskych domov. Začiatkom 20. storočia pribudla na objekte nadstavba, ktorá však znehodnotila pôvodný palácový ráz architektúry.

Rovnocennú hlavnú cenu získala stavba za citlivú stavebno-technickú a pamiatkovú rehabilitáciu objektu, ktorý bol pred rekonštrukciou v havarijnom stave. No aj za architektonicko- -výtvarný a pamiatkovo-metodický prístup, ktorého výsledkom bolo odstránenie nevhodnej nadstavby a jej nahradenie dobovo komfortnou manzardovou strechou. Obnovili sa rokokové fasády aj parter ulice, ktoré prinavrátili palácu pôvodný charakter.

Hotel Hubert Gerlachov je prvý komplexný hotelový areál v podhorí Vysokých Tatier. Objekt sa nachádza medzi Gerlachovom a Tatranskou Poliankou na hranici s Tatranským národným parkom. Ponúka 80 lôžok, štyri klasické apartmány a prezidentský apartmán. Zaujímavosťou hotela sú presklené veže apartmánov, z ktorých sa dá obdivovať tatranská príroda.

Hotel začali stavať podľa návrhu architektov Borisa Džadoňa a Jána Poláška v máji 1997 a dokončili ho v auguste 1998. Výstavba si vyžiadala investičné náklady vo výške 141 mil. Sk. Súťažný návrh získal hlavnú cenu za harmonickú jednotu stavebného diela a prírody, výber vhodných materiálov, ale aj za schopnosť vľúdne osloviť návštevníka a ponúknuť mu atmosféru domova pri optimálnom technickom zázemí.

Bodoval svetlík a vegetačná strecha

Výstavba administratívnej budovy pre prievidzskú Unipharmu v lokalite Bojnice-Rybníčky trvala šesť mesiacov a vyžiadala si investičné náklady vo výške okolo 41 mil. Sk. Dokončili ju podľa návrhu architekta Juliána Keppla v decembri 1998. Stavebný objekt je súčasťou administratívneho a skladového areálu firmy, ktorá sa zameriava na veľkoobchod s liekmi.

Areál tvorí optickú podnož skalnému bralu nad Prepoštskou jaskyňou s akcentom Bojnického zámku a farského kostola v Bojniciach. Pôdorys budovy má tvar kvapky s vrcholom orientovaným na sever. Budova je štvorpodlažná, bez suterénu. Dominantou je konštrukcia svetlíka nad átriom, ktorý má tvar 16-bokého zrezaného ihlana nakloneného na južnú stranu. Vnútorný priestor charakterizuje centrálne kryté átrium s kruhovým pôdorysom, ktoré ovplyvnilo riešenie interiéru administratívnej budovy. Dve tretiny plochy strechy majú vegetačnú úpravu.

Stavba získala jednu z hlavných cien za architektonický výraz diela, pôsobivé, a pritom veľmi účelné stvárnenie, ako aj za funkčné prevádzkové parametre a úžitkové riešenie strechy s vegetačnou úpravou. Porota ocenila aj vysokú kvalitu komplexnej realizácie stavebného diela od hrubej stavby až po remeselnícky detail.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Reality

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.