Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

O vplyv v poisťovni Ergo sa delia IPB Group a PSIS

05.07.2000, 08:47 | Ján Záborský | © 2000 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Z jedenástej na deviatu priečku podľa výšky predpísaného poistného postúpila v minulom roku poisťovňa Ergo, a.s., Bratislava. V tomto roku plánuje uzavrieť aspoň 40-tisíc životných poistiek, podobne ako vlani, keď na konci roka evidovala 135-tisíc zmlúv.

Ergo je univerzálnou poisťovňou, na životné poistky v nej pripadajú tri pätiny z predpísaného poistného. Podľa vedúceho obchodnej stratégie a marketingu Emila Mitra si poisťovňa tento pomer medzi životným a neživotným poistením chce zachovať i naďalej.

Od začiatku roku 2000 sa zmenil rozsah služieb klientom v oblasti životného poistenia. V poisťovni Ergo sa totiž začal využívať databázový softvér firmy Sybase, ktorý spája zatiaľ sedem pobočiek poisťovne po celom Slovensku. Umožňuje tak klientom zistiť aktuálny stav svojej poistky v ktorejkoľvek z týchto kancelárií. Vlani Ergo zdvojnásobilo počet obchodných miest na 12 pobočiek a 12 obchodných zastúpení. Má predrokovanú spoluprácu s viacerými bankami. Počet zamestnancov v minulom roku stúpol o tri štvrtiny na 286.

Poistné produkty spolu s know-how poisťovni Ergo poskytuje IPB Pojišťovna, a.s., Pardubice, ktorá kapitálovo vstúpila do poisťovne Ergo v roku 1995. Keďže produkty sú vyvíjané a testované v ČR, Ergo doteraz nemala potrebu zamestnávať vlastného aktuára (poistného matematika). Podľa nového zákona o poisťovníctve, ktorý platí od 1. apríla 2000, musí každá poisťovňa zamestnávať aspoň jedného aktuára najneskôr od 1. apríla 2001. "Problémom je nedostatok ľudí s aspoň trojročnou praxou v tejto oblasti, tak ako to vyžaduje zákon," podotýka E. Mitro.

IPB Pojišťovna, ktorá vlastní 49,6 % akcií Erga, je súčasťou holdingu IPB Group. V ňom sú skoncentrované rôzne dcérske spoločnosti problémovej českej Investičnej a poštovej banky (IPB), a.s., Praha. Členom jej dozornej rady bol aj Peter Vajda, ktorý je zároveň vedúcou osobnosťou Prvej slovenskej investičnej skupiny (PSIS), a.s., Bratislava. PSIS ovláda v Ergu rovnaký podiel ako IPB Group. Priamo 34,8 % a ďalších 14,8 % cez V-Invest Holding, a.s., Bratislava. Zvyšné necelé percento akcií poisťovne Ergo je vo vlastníctve fyzických osôb, ktorých mená poisťovňa doteraz nezverejnila.

TREND i Slovenská asociácia poisťovní vlani kritizovali Prvú česko-slovenskú poisťovňu, a.s., Košice za uplatňovanie metodiky, ktorou sa nafukovala jej bilančná suma a zlepšovalo postavenie v rebríčkoch. Toto konštatovanie sa nevzťahuje na poisťovňu Ergo, ako mohlo vyplynúť z nepresnej formulácie v ročenke TREND Top 2000 vo finančníctve. TREND sa za chybu ospravedlňuje.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Banky a poisťovne

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.