Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ochranu vkladov treba odmietnuť

26.07.2000, 08:36 | Pavol Suďa | © 2000 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Názory

Poistenie bankových vkladov vzniklo v USA v závere éry, ktorá sa označuje za veľkú hospodársku depresiu. Mnoho bánk skrachovalo a mnoho ľudí prišlo o celoživotné úspory. Ekonómia sa domnievala, že dostatočným liekom na pravidelne sa opakujúce problémy bánk by mala byť centrálna banka - ako posledný veriteľ i ako inštitúcia regulujúca "citlivé" bankové odvetvie.

Najhlbšia recesia v histórii však postihla svet v čase, keď už všetky rozhodujúce ekonomiky mali centrálne banky. No tie napriek ústrednému postaveniu v bankovom sektore nedokázali čeliť krachom a obrovským finančným stratám. Ekonómia nedokázala opísať pravý pôvod recesií, preto štát vytvoril kompenzačný mechanizmus, ktorý nazval poistením vkladov. Nevyriešil príčinu choroby, ale donútil všetkých pacientov, aby sa poskladali pre tých, ktorí na tom boli najhoršie.

Vytváral sa tak dojem, že vkladatelia prispievajú do akéhosi poistného fondu poistným, ktoré odzrkadľuje rizikovosť ich banky. Podobne ako v prípade životnej poistky. Viacerí však upozornili na to, že systém ochrany vkladov nie je poistením, ale solidárnym modelom, v rámci ktorého sa prerozdeľujú peniaze od vkladateľov úspešných bánk ku klientom neúspešných peňažných ústavov. Problém je v tom, že to nehovorili preto, aby poukázali na nemorálnosť systému, ale aby vysvetlili, že takto to dnes prosto funguje.

Sami slovenskí bankári zdvihli obočie a začali pochybovať o správnosti ochrany vkladov až vtedy, keď im štát predložil účet za vytunelované malé banky. Problém bánk však nespočíva v tom, že pravidelne zle investujú. Naopak, väčšina sa snaží vkladať zdroje do príležitostí, ktoré vynášajú optimálny zisk.

Ich problém je skôr technický. Banky sľubujú, že vkladateľom vyplatia bežné alebo termínované účty kedykoľvek, na požiadanie. Vytvárajú medzi klientmi ilúziu, že majú ich koláč, ale zároveň ho zjedia. Potom sľub nemôžu splniť, keď sa úspory rozhodne vybrať viac klientov ako obvykle. Bankový podvod ľudia skôr či neskôr odhalia.

Naposledy sa to stalo v juhovýchodnej Ázii, kde sa do hry zamotali aj politické riziká a právny chaos. Lokálne banky si v zahraničí požičiavali krátkodobé zdroje v konvertibilných menách a požičiavali ich doma v miestnych menách a na dlhý čas. Zahraničným vkladateľom sľubovali kedykoľvek vrátiť kapitál, ktorý nemali. Ten obiehal, aby zarábal, no pre prepojenie biznisu so štátom často v stratových projektoch.

Recesie vďačia za svoj vznik tolerovanému podvodu, ktorý bol v konkrétnej dobe ešte okorenený miestnymi špecifikami. Centrálne banky, prísny regulatívny rámec a ani systémy na ochranu vkladov problém neriešia. Patria skôr k javom, ktoré ho posilňujú a tiež dramatizujú nasledujúce hospodárske krízy.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Názory

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.