Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Paládium prelomilo magickú hranicu 700 USD

26.07.2000, 08:36 | Ing. PETR KOPECKÝ

 • Tlačiť
 • 0

V týždni od 17. do 21. júla bola najväčšia pozornosť sústredená na dianie na trhu platiny a paládia. Najmä spotová cena paládia prekvapila mnohých obchodníkov "razanciou" svojho rastu. Spotová cena paládia prelomila magickú hranicu 700 USD za troyskú uncu a dosiahla tak nové päťmesačné maximum - naposledy sa nad hranicou 720 USD/tr. uncu pohybovala vo februári tohto roku, keď došlo k úplnému zastaveniu dodávok z Ruska a dokonca k prerušeniu obchodovania s týmto kovom na tokijskej burze.

Dôvodom sú predovšetkým obavy a aj slabnúce dodávky kovu z Ruska. Táto situácia už pred niekoľkými týždňami (22. júna) viedla k rastu spotovej ceny platiny a dosiahnutiu jedenásťročného maxima na jej trhu. Spotová cena platiny teraz osciluje v cenovom pásme 560 až 580 USD/tr. uncu. Mesiac po tom, keď už analytici očakávali upokojeniu na trhu a pokles ceny, došlo k rastu späť na hranicu dlhoročného maxima. Ak sa na trhu dlhšie obdobie neobjavia čerstvé dodávky platiny z Ruska, bude pri súčasnom rastúcom záujme o kov spôsobenom oživovaním európskych a ázijských ekonomík a naďalej trvajúcom raste americkej ekonomiky na trhu tlak na ďalší rast ceny platiny. Platina síce nie je tak významne ako paládium závislá od dodávok z Ruska, avšak najväčší svetový producent - Juhoafrická republika nie je schopný vykryť celkový výpadok ruských dodávok pri rastúcom dopyte. Na trhu zlata a striebra je pomerne pokojná situácia a nedošlo k odchýlke od očakávaní analytikov.

Spotová cena zlata neudržala cenové pásmo a prelomila psychologickú hranicu podpory na úrovni 280 USD za tr. uncu. V súčasnosti teda osciluje v novom cenovom pásme ohraničenom rezistenciou na úrovni 282 USD za tr. uncu a hranicou podpory na úrovni 278 USD z tr. uncu. Spotová cena zlata pri štvrtkovej seanse, keď sa uzatvárala na úrovni 279,2 USD za tr. uncu, klesla na nové dvojmesačné minimum a dianie na trhu potvrdzuje, že dochádza k postupnému predaju častí zlata, ktoré nakúpili investori v obavách pred stratami na akciových trhoch. Možno konštatovať, že trh zlata zatiaľ neprekonal traumu výpredajov zlatých rezerv, pretože aj napriek predchádzajúcemu záujmu investorov so žltým kovom nepodarilo sa prelomiť kľúčovú hranicu 300 USD a zvrátiť tak takmer štvorročný pokles ceny. V najbližšom období nie sú pre zlato priaznivé vyhliadky - spotová cena bude pravdepodobne oscilovať v okolí hranice 280 USD za tr. uncu.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Komodity na svetových trhoch

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.