Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Príbeh Slovenských telekomunikácií sa ešte neskončil

26.07.2000, 08:36 | Jozef Andacký | © 2000 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Názory

Podarilo sa. Vláda Mikuláša Dzurindu úspešne zrealizovala svoj prvý veľký privatizačný projekt - do Slovenských telekomunikácií (ST) vstúpi Deutsche Telekom. Štátne telekomunikácie dostanú financie, skutočné kapitalistické riadenie a svetlejšiu perspektívu vývoja. Štát zinkasuje miliardy korún, na ktoré čaká rad vyhladovaných rezortov. Jednoducho idylka - ukážka perfektne odvedenej práce, akú po anglicky hovoriaci marketéri nazývajú success story.

Skúsenosti Transparency International Slovensko, ktorá proces privatizácie ST monitorovala, však prinášajú pohľad z iného uhla. Ten je plný skrytých mín, ktoré mohli v každej chvíli vybuchnúť - mohli predaj podniku hocikedy spomaliť či dokonca znemožniť. Napríklad pre nie celkom dokonalú organizáciu medzirezortnej výberovej komisie sa opakovane vo všeobecnej rovine diskutovalo o akceptácii výsledkov predchádzajúcich diskusií. Predaj majoritného podielu ST sa aj preto oproti pôvodnému plánu zdržal o štyri mesiace. To okrem iného znamená aj vyšší honorár pre konzorcium poradcov - ktorý síce rezortný minister Jozef Macejko nevedel špecifikovať, ale podľa jemu blízkych zdrojov pôjde o zhruba 500 mil. Sk - a tým nižší výnos z privatizácie.

Ešte väčšie potenciálne nebezpečenstvo však skrýval fakt, že komisia nemala vypracovaný spôsob hodnotenia alternatívnych ponúk záujemcov. Stačilo, aby Deutsche Telekom i KPN odovzdali dve alternatívne ponuky - vyššiu sumu, ak by vláda akceptovala ich podmienky - a privatizačný proces by sa minimálne spomalil. Komisia by totiž potom, držiac sa zásad správneho obchodného správania, musela dať možnosť vyjadriť sa k danej ponuke aj druhému záujemcovi.

Vo svetle nových aspektov teda možno skonštatovať, že vláda prešla po mínovom poli bez väčších strát - ak nerátame jedného ministra, jedného štátneho tajomníka, jedného generálneho riaditeľa a jedného predsedu dozornej rady.

Bolo by však chybou myslieť si, že vstupom nemeckého investora sa problémy s ST končia. Podľa predbežných analýz majú telekomunikácie navyše takmer štyritisíc zamestnancov. Súkromný podnik určite nebude tolerovať neplatičov - ani v prípade, že pôjde o verejnoprávne médiá. Nehovoriac o tom, koľko teplých miestečiek nový akcionár zlikviduje, koľko tunelov a tunelčekov zasype.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Názory

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.