Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Reformy na slovenský spôsob

26.07.2000, 08:36 | Eva Reiselová | © 2000 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Názory

Programové vyhlásenie vlády je prešpikované prísľubmi reforiem. Plnenie programového vyhlásenia zasa argumentmi, prečo to tak rýchlo nejde. Po mnohoročných, neraz jalových diskusiách o reforme sociálneho poistenia sa rezortný minister Peter Magvaši ukázal ako progresívny a rázny človek, keď koncepciu predložil v priebehu jedného roka. Podrobil ju verejnej oponentúre a tešil sa z prevažne pozitívneho prijatia. Začiatkom tohto roka odobril koncepciu aj parlament a odvtedy je ticho. Razancia a odvaha akoby ostali zamknuté za dverami ministerstva.

Minister školstva SR Milan Ftáčnik vlani pripustil, že v reformách je pomalý, ale sľúbil raketový nábeh v roku 2000. Áno, predložil závažné, a dá sa povedať, aj výborné koncepcie. Po diskusiách, keď sa inokedy taká revolučná akademická obec začala triasť o písmenká pred menom a za ním, sa aj týmto koncepciám pristrihávajú krídla. Načo by sme lietali, veď pomaličky sa aj plazením dostaneme do cieľa. Ale už bez perspektívy, priatelia.

Viktor Nižňanský ako neúnavný advokát demokracie vytváranej zdola vypracoval so svojím tímom koncepciu modernizácie a decentralizácie verejnej správy. Jej výsledkom by mohol byť občan, ktorý nestojí s hlavou sklonenou pred štátnym úradníkom. Jej výsledkom by mohla byť krajina so silnými regiónmi, silnými ľuďmi a napokon - z pohľadu spoza hraníc - aj silným štátom. Vláda schválila stratégiu koncepcie reformy už pred rokom, koncepciu prijala v hodine dvanástej, v predvečer desiateho snemu Združenia miest a obcí Slovenska. Ministrov zavalila množstvom uznesení s presnými termínmi, ktoré sa nedodržiavajú. Najnovšie v júni schválila počet vyšších územných celkov, má ich byť dvanásť. No nemala už politickú vôľu rozhodnúť o štátnej správe. To je politicky citlivejšia otázka. Zrušiť okresy? Koľko krajov? Má byť štátna správa tam, kde samospráva? Združenie miest a obcí Slovenska podporuje návrh symetrického modelu bez okresov V. Nižňanského. Ľavicoví demokrati - no aspoň podľa názvu strany - by celkom radi nechali okresy nedotknuté a ozvali sa už aj odborári. Im sa páči verzia s 55 okresmi a štyrmi krajmi. Maďarskí demokrati sa zasa boja, že ich národnostní voliči budú roztrúsení a chceli by vyšších územných celkov aspoň trinásť. Číselná rošáda pomaly prestáva byť zrozumiteľnou. A reforma stráca dych. Nielen táto. Každá. Lenže čas sa neprispôsobí tempu a ochote politikov konať. Ten ide rovnakým tempom. Vždy. Azda táto informácia politikov nezaskočí.

A ešte odkaz poľského satirika Stanislava Jerzy Leca pre občanov, voličov, ľudí, ktorým sa veľmi páčia politici vraviaci len to, čo chcú počuť: "Všetci chcú vaše dobro. Nedajte si ho vziať."

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Názory

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.