Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ruská ropa nekopíruje presne ceny v Londýne

26.07.2000, 08:36 | Karel Hirman | © 2000 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Názory

Vedenie bratislavského Slovnaftu posledné roky tvrdí, že nakupuje ropu len od dodávateľov z Ruskej federácie, ktorú odoberá prostredníctvom ropovodu Družba. Je známe, že ruská ropa je svojím zložením menej kvalitná ako ropa pôvodom zo Severného mora alebo z Perzského zálivu. Pri exporte, osobitne ropovodmi, sa totiž mieša kvalitnejšia ropa ťažená v západnej Sibíri s ťažšou ropou s vysokým obsahom síry, ktorá sa ťaží v Povolží a osobitne v Tatársku. Aj keď sa cena ruskej ropy Urals odvíja od ceny severomorskej ropy Brent obchodovanej na londýnskej burze, v dôsledku svojej nižšej kvality sa pri jej predaji bežne používa cenový diskont. Ten znižuje cenu Uralsu priemerne o pol druha až dva doláre na barel.

Slovnaft síce nakupuje výhradne ropu Urals, ale pri zdôvodňovaní nárastu alebo poklesu cien benzínov argumentuje len zmenou cien ropy Brent. Z informácií Slovnaftu vyplýva, že bratislavská rafinéria uzatvára so svojimi dodávateľmi, ktorých by malo byť v Rusku viacero, rámcové ročné kontrakty. Cena sa spresňuje v priebehu roka v závislosti od svetových cien ropy. A keďže ide o ropu Urals, mali by ceny odzrkadľovať aj špecifiká jej cenotvorby.

Cenový rozdiel ruskej ropy Urals a Brentu navyše nie je stabilne rovnaký a môže sa odlišovať od spomínaného priemeru. Práve v posledných týždňoch došlo k takému vývoju. Z údajov agentúry Platt`s, ktorá monitoruje ceny ruskej ropy, vyplýva, že cenový rozdiel medzi ropou Urals a Brent začal od polovice júna výrazne narastať. V júli bol barel ruskej ropy lacnejší o štyri až päť dolárov v porovnaní so severomorskou ropou. Tieto výrazné cenové výkyvy Uralsu, ktoré pri tone ropy predstavujú až niekoľko desiatok dolárov, by sa mali preto odzrkadliť aj na cenách ropných produktov Slovnaftu.

Keď minulý rok TREND porovnával ceny benzínov Slovnaftu a v okolitých krajinách, došiel k záveru, že cena jedného litra bezolovnatého benzínu s oktánovým číslom 95 očistená o dane je v prípade Slovenska o dve koruny vyššia ako v Maďarsku, Nemecku či Slovinsku. Pri porovnaní cien na čerpacích staniciach Slovnaftu na Slovensku a v ČR dokonca tento rozdiel v niektorých prípadoch dosahoval takmer až tri koruny (TREND 5/1999). Lenže rafinérie v Nemecku a Česku nakupujú nielen ruskú ropu, ale aj drahšiu blízkovýchodnú ropu či Brent.

Na Slovensku sa tvrdí, že ruské suroviny sú cenovo najvýhodnejšie. Možno pre podniky s monopolným alebo dominantným postavením na trhu. Bežný zákazník to však na svojej peňaženke nepocí- ti.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Názory

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.