Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovensko potichu obmedzilo daňové prázdniny

10.07.2002, 00:00 | Rado Baťo | Peter Kremský

 • Tlačiť
 • 0     

Nenápadnou novelou zákona o daniach z príjmov poslanci v júni tohto roka obmedzili poskytovanie daňových prázdnin pre zahraničných investorov. Každý nový daňový úver, ktorý bude chcieť získať firma investujúca na Slovensku, bude podliehať pravidlám štátnej pomoci. O daňových prázdninách teda bude rozhodovať Úrad pre štátnu pomoc (ÚŠP).

Mala by sa tým odstrániť jedna z najvýznamnejších prekážok uzavretia rokovaní s Európskou komisiou o integračnej kapitole Hospodárska súťaž. Stopercentné daňové prázdniny totiž nie sú v súlade s európskymi smernicami, ktoré SR postupne preberá do domácej legislatívy (TREND 16/2002).

Koniec prázdnin

Pre investorov to bude znamenať dve základné obmedzenia. Výška odpustenej dane predovšetkým nebude môcť prekročiť povolenú intenzitu regionálnej pomoci. Pre mimobratislavské regióny to znamená 50 % investičných nákladov, v prípade Bratislavy iba 20 %.

Praktické znefunkčnenie nových daňových úverov však môže spôsobiť ďalšie európske pravidlo, podľa ktorého musí mať každá štátna pomoc jednorazovú konkrétnu sumu. Túto podmienku sporný paragraf zákona o daniach z príjmov nespĺňa. Investor, ktorý dostane daňový úver, ho totiž čerpá každoročne podľa svojej daňovej povinnosti. Štát dopredu nevie povedať, akou sumou mu pomáha. Firmy, ktoré chceli požiadať o daňový úver po prvý raz za zdaňovacie obdobie roka 2002, preto budú musieť modifikovať svoje plány a navyše čakať na súhlas ÚŠP.

„Takýto spôsob riešenia možno nie je najšťastnejší, ale konali sme pod tlakom času,“ hovorí generálna riaditeľka daňovej a colnej sekcie Ministerstva financií SR Ludmila Bizoňová k tomu, že novelu Národná rada SR schválila ako drobný pozmeňovací návrh k zákonu o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní. Do septembra chce totiž Slovensko s Bruselom uzavrieť rokovania o hospodárskej súťaži.

L. Bizoňová sa domnieva, že sporný paragraf daňového zákona bude najlepšie úplne zrušiť. Firmy, ktoré chcú na Slovensku investovať, tak budú môcť počítať s pomocou štátu iba podľa pravidiel zákona o investičných stimuloch. Ten parlament schválil minulý rok (TREND 22/2002).

Nekonečný príbeh

Slovenská vláda však bude musieť vyriešiť otáznik, čo urobí s investormi, ktorí už daňové prázdniny využívajú. Okrem dvoch najväčších firiem Volkswagen (VW) Slovakia a U.S. Steel Košice (USSK) medzi nich patrí napríklad Ecco Martin, ON Semiconducor Slovakia, Embraco Slovakia Spišská Nová Ves, Sachs Slovakia či Mapter Production Vranov nad Topľou. Ak si chcú svoje výhody udržať aj po vstupe Slovenska do EÚ, musia úľavy zladiť s pravidlami štátnej pomoci.

Už niekoľko mesiacov sa ťahajú rokovania s VW a USSK. Obe firmy podnikajú v citlivých odvetviach, kde Európska únia pomoc v podstate zakazuje. Kým košický investor úradom poskytuje potrebné dokumenty, komunikácia s bratislavskou firmou viazne (TREND 16/2002). Nepriamo to potvrdila aj L. Bizoňová: „Jeden investor spolupracuje, s druhým je problém.“ TREND požiadal VW Slovakia o stanovisko, ale pre dovolenky zodpovedných ľudí odpoveď nedostal.

Investori však veria, že vláda SR splní, čo sľúbila. „Stále fungujeme v režime daňových prázdnin, využívame ich a dúfame, že ich budeme využívať aj naďalej. Cítime sa bezpečne v rámci predchádzajúcich dohôd,“ povedal TRENDU generálny riaditeľ ON Semiconductor, a.s., Piešťany Walt Guy.

W. Guy sa domnieva, že spoločnosti, ktoré fungujú v pôvodnom režime, by mali byť chránené pred zmenami. „Plníme dohodu so štátom, takže by sme nemali mať problémy,“ dodáva. Ako investori dopadnú, bude napokon závisieť od toho, čo sa podarí slovenským vyjednávačom dosiahnuť v rokovaniach s Európskou komisiou.

Dilemy u susedov

Podobné starosti s daňovým zvýhodňovaním zahraničných investorov mali aj susedné krajiny. Českú republiku už komisia ubezpečila, že ich investičné stimuly sú kompatibilné s európskymi smernicami. Česko poskytuje podporu pre nové investície, pričom každú pomoc musí odsúhlasiť Úrad pre hospodársku súťaž.

Do komplikovanejšej situácie sa dostalo Poľsko. V apríli tohto roka prezident podpísal nový zákon o podpore investícií, ktorý mal vyplniť dieru po obmedzení činnosti špeciálnych hospodárskych zón v roku 2001. Pripomienky Európskej únie totiž obrali zóny práve o daňové prázdniny, ktoré boli v protiklade k pravidlám o poskytovaní štátnej pomoci.

Ako informovala ČTK, do konca minulého roka vytvorili investori v štrnástich poľských zónach približne 37-tisíc pracovných miest. Daňové úľavy priviedli napríklad do juhopoľských Gliwíc automobilku General Motors alebo do Walbrzychského regiónu japonskú Toyotu. • Tlačiť
 • 0

Rubrika Hospodárstvo v SR

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.