Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Spletence firiem odrádzajú investorov

26.07.2000, 08:36 | Gabriel Beer | © 2000 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Názory

Silné podnikateľské skupiny, ktoré získali majetok v privatizácii, rady presviedčali verejnosť, že delením firiem na množstvo neprehľadných zväzkov podnikov sa snažia o zefektívnenie, sprehľadnenie a pripravujú tak spoločnosti na vstup zahraničného kapitálu a zvýšenie konkurencie na zahraničných trhoch. Uplynulé týždne definitívne vyvrátili ich účelovú teóriu.

Skúsenosti ukázali, že to bolo práve naopak. Vplyvné podnikateľské skupiny, v drvivej väčšine poprepájané na politické strany, sa takto predovšetkým zbavili akcionárov z prvej vlny kupónovej privatizácie. Potom neprehľadnou spleťou zmlúv medzi jednotlivými podnikmi z nich rozhodujúci akcionári ťahali zisk von alebo "strom" firiem vzájomne zadlžovali. Spomeňme príklady - Slovenské lodenice Komárno, Slovenská armatúrka Myjava, Chirana Stará Turá, Bukóza Vranov, spleť firiem okolo DMD Holdingu Trenčín, skupina Považských strojární a najznámej-ší slovenský príklad roztrha- nia firmy - VSŽ Košice so svojimi vyše stodvadsiatimi podnikmi.

Väčšina z matiek rodostromu firiem skončila v konkurze, napríklad Považské strojárne. Niektoré naň iba čakajú. Už dnes je vysoko pravdepodobné, že sa mu nevyhne ani materská spoločnosť VSŽ, ktorá ostane ako zvyšok po tom, čo si lukratívnu časť celku prevezme U.S. Steel.

Iba málokde sa do neprehľadnej ekonomickej štruktúry firmy podarí pritiahnuť zahraničných investorov. Tí sa pri svojich predinvestičných analýzach vždy zľaknú neprehľadného spletenca firiem a poprepájaných zmlúv. A tak sa podniky začínajú pred vstupom zahraničného investora buď znovu spájať do jedného, čo je prípad práve VSŽ, alebo ich čaká krach, čo je zasa skúsenosť ľudí zo Slovenskej armatúrky Myjava. V tom lepšom prípade si investori zo zahraničia počkajú na konkurz.

Uvažovanie časti manažérov firiem, ktorí kontrolujú takéto spletence podnikov, možno ilustrovať názorom šéfa košickej skupiny Cassoviainvest Credit Alfonza Lukačina: "Stojíme pred dilemou. Máme chrániť podniky, v ktorých vlastníme akcie, alebo záujmy našich akcionárov?" Podľa doterajších výsledkov sa aj táto skupina rozhodla chrániť záujmy svojich akcionárov. Pritom tejto jednej podnikateľskej skupine už skrachovala Slovenská armatúrka Myjava, Potravinársky kombinát Trebišov, podarilo sa im zbaviť časti pôvodných akcionárov v Bukóze Vranov, ktorá je v konkurze, ale dnes vyrába pod kontrolou aj tejto podnikateľskej skupiny

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Názory

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.