Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Až dve pätiny územia Slovenska pokrývajú lesy

02.06.1999, 08:57 | Martin Kaňa

 • Tlačiť
 • 0

Lesná pôda na Slovensku v súčasnosti predstavuje 41 percent celkovej rozlohy SR. Ide o najväčšie pokrytie od roku 1920, keď sa tieto údaje začali sledovať.

"Jednotný princíp hospodárenia v lesoch je vecou jednotnej a záväznej legislatívy," tvrdí špecialista pre obchod s drevom Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR Pavol Harmaniak. "Štátnym aj neštátnym subjektom stanovuje legislatíva presné rámce. Postupuje sa tak podľa plánov, na ktorých realizáciu dohliada odborný dozor," dodáva.

Podľa niektorých odborníkov sa však dozor neuplatňuje vždy dostatočne účinne. Presadzovanie koncepčných cieľov v lesníctve zatiaľ uľahčuje fakt, že až 52 % lesov je naďalej v štátnom vlastníctve.

Životne dôležitú potrebu plánovania v lesníctve vysvetľuje P. Harmaniak tým, že "les je dlhodobý organizmus". Podľa neho "nemôžeme ťažiť to, čo sa momentálne chce na trhu. Naopak, spracovateľský priemysel musí byť orientovaný na to, čo sa na trh dostane," myslí si. Konkrétnym príkladom je uprednostnenie dreva z kalamít pred ďalšou ťaž- bou.

"Slovenské lesníctvo trpí nedostatkom kapitálových zdrojov," konštatuje riaditeľ odboru lesného hospodárstva MP SR Eduard Greppel. Na druhej strane "prírodné zdroje na Slovensku sú", dodáva. Podnikanie v lesníckom odvetví je podľa neho otázkou kapitálovej sily a odvahy.

Drevo ako surovina 21. storočia

Riešenie problémov drevospracujúceho a lesníckeho priemyslu je predmetom programu Drevo ako surovina 21. storočia. "Tento program by mal do roku 2005 postupne zladiť stratégiu lesného hospodárstva a drevospracujúceho priemyslu. Cieľom je využiť domácu surovinu až po finálne spracovanie v drevospracujúcom priemysle," hovorí generálna riaditeľka lesníckej sekcie MP SR Viera Petrášová.

Súčasťou programu je legislatívny návrh zákona o podpornom fonde pre drevospracujúci priemysel. Do roku 2005 by mal vyvolať zvýšenie finálneho spracovania dreva o milión kubických metrov dreva ročne. Tým by sa domácimi kapacitami spracovala väčšina v súčasnosti vyvážaných prebytkov drevnej suroviny.

Cieľom programu je tiež zvýšiť export výrobkov z dreva o osem miliárd korún na 30 mld. Sk ročne. Stúpnuť by mal aj predaj tovaru na báze dreva na domácom trhu v nadväznosti na program výstavby a obnovu bytov, a to o štyri miliardy korún ročne.

Prioritou programu Drevo ako surovina 21. storočia je zvýšiť pridanú hodnotu v drevárskom priemysle o 30 %, v nábytkárskom priemysle o 38 % a v celulózovo-papierenskom priemysle o 40 percent.

Do roku 2005 by malo byť vytvorených päťtisíc pracovných miest. Za predchádzajúce dva roky počet zamestnancov v podnikoch drevospracujúceho priemyslu klesol o päťtisíc na 35-tisíc.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Hospodárstvo a financie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.