Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hľadá sa insider

19.06.2008, 00:00 | Jana Mravcová | © 2008 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika v SR

Centrálna banka zatiaľ nevie, či unikli informácie o zmene centrálnej parity. Viac má ukázať prešetrovanie, ktoré začala vo všetkých bankách. Správa, ktorú predložil guvernér Ivan Šramko v utorok parlamentnému finančnému výboru, mnoho nových informácií o podozreniach z takzvaného insider tradingu nepriniesla. Iniciatíva predvolať šéfa Národnej banky Slovenska (NBS) vzišla od poslanca Ivana Mikloša (SDKÚ-DS), ktorý reagoval na bankové a medializované informácie.


Nezvyčajne veľa. V správe I. Šramka sa konštatuje, že aktivita na trhu bola 28. mája, teda v deň, keď sa menil referenčný kurz koruny k euru, neštandardná a objem transakcií nezvyčajne vysoký. Za celý deň sa zobchodovalo v 467 prevodoch takmer 1,2 miliardy amerických dolárov. Bežne to tento rok bývalo za deň do 300 miliónov dolárov. „Podobné sumy sa však obchodovali aj v iných májových dňoch,“ zľahčoval I. Šramko.


No správa centrálnej banky nedáva možnosť porovnania objemov, uvádza len objem transakcií za jeden deň, v ktorom sa menila parita. Slovenské banky navzájom zobchodovali necelých 212 miliónov dolárov, zvyšok tvoril obchod medzi slovenskými a zahraničnými bankovými domami. Podľa informácií TRENDU neobvykle vysoké obchody robili najmä domáce finančné skupiny. Zapájali sa do nich aj banky, ktoré bežne na devízovom trhu neobchodujú.


Správa NBS neobsahovala informácie o tom, ktorí hráči boli v deň zmeny parity najaktívnejší. I. Šramko tvrdí, že centrálna banka tieto údaje nemá a teda ani nemôže konštatovať, či k úniku mohlo dôjsť. Preto chce od bánk podrobnejšie informácie. „Začali sme konať aj bez podnetu finančného výboru,“ povedal guvernér. Pritom šiesteho júna ešte hovorkyňa NBS Jana Kováčová vyšetrovanie v súvislosti s únikom informácií o parite TRENDU nepotvrdila. Vraj centrálna banka podnet nedostala. No v súčasnosti už aj komerčné banky potvrdzujú, že NBS sa dožaduje ďalších informácií. K informáciám o konkrétnych obchodoch ju však aj tak stále nepustí bankové tajomstvo, banky nesmú klienta prezradiť.


Ako získať čas. Ak by NBS zistila únik informácií, je pripravená uložiť sankcie a postúpiť celú vec generálnej prokuratúre. Výsledkov podrobného prešetrenia sa dožaduje aj finančný výbor a chce o nich diskutovať na pôde parlamentu. I. Mikloš guvernérovi vyčítal, že utorková informácia nebola dostatočná a nedala žiadnu odpoveď na možný únik informácií. Požiadal, aby správu podalo do pléna aj ministerstvo financií a aby do prešetrovania bola zaangažovaná aj Česká národná banka. Na trhu mali byť totiž podľa neoficiálnych informácií aktívne i české banky.


I. Šramko tento postup pripustil. No tvrdí, že centrálna banka celé vyšetrovanie ešte počas júnovej schôdze parlamentu uzavrieť nestihne. Parlament nakoniec neprijal návrh I. Mikloša, aby guvernér podal správu aj plénu, no schválil jeho žiadosť, aby tak urobil spolu s ministerstvom financií na septembrovej schôdzi.


Osoby a obsadenie. Na otázku, kto vedel o zmene centrálnej parity, bol guvernér vyhýbavý. Rokovania podľa neho prebiehali najmä prostredníctvom predstaviteľov ministerstva financií, v centrálnej banke o nich vedeli asi dvaja ľudia. V deň, keď sa malo rokovať, už mali informáciu i ďalšie centrálne banky a ministerstvá financií únie, ktoré dostali výzvu na videokonferenciu. Podľa pravidiel ERM II museli novú paritu odobriť.


Podľa štátneho tajomníka rezortu financií Petra Kažimíra od nich z ministerstva žiadna informácia neunikla. On sám priznáva, že sa dozvedel o zmene parity v stredu popoludní a obchodovať sa začalo už ráno. Po dohode, čo možno zverejniť, sa ministerstvo a centrálna banka rozhodnú, či informácie o rokovaní a informovanosti jednotlivých osôb o parite odtajnia.©
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika v SR

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.