Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Platina najdrahšia za jedenásť rokov

28.06.2000, 08:39 | Ing. PETR KOPECKÝ

 • Tlačiť
 • 0

V predposlednom júnovom týždni sa vývoj na trhoch drahých kovov uberal podľa predpokladov s výnimkou trhu platiny. Spotová cena zlata mierne poklesla v rámci svojho cenového pásma, naopak spotová cena striebra bola veľmi volatilná, pretože na začiatku týždňa sa pohybovala nad hranicou 500 US centov za troyskú uncu, naopak v závere týždňa prepadla až k úrovni 490 US centov. Takisto ako zlato aj paládium potvrdilo očakávania analytikov a po dosiahnutí maxima na úrovni 687 USD za tr. uncu jeho cena zostúpila až k úrovni 660 USD za tr. uncu. Výnimkou bolo iba dianie na trhu platiny, ktorej spotová cena dosiahla jedenásťročné maximum na úrovni 572 USD za tr. uncu.

Na trhu zlata v tomto týždni sa spotová cena mierne oslabila, keď v minulom týždni nákupy najmä inštitucionálnych investorov vytiahli spotovú cenu až nad hranicu 290 USD za tr. uncu. Cena sa celý týždeň pohybovala v cenovom pásme 282 až 288 USD za tr. uncu. Vývoj na trhu zlata tak potvrdzuje predpoklady, že investori prelievajú svoje investície z kapitálových trhov do momentálne bezpečnejšieho zlata. Naďalej zostáva realitou, že prirodzený dopyt zo strany predovšetkým klenotníckych firiem je nižší než ponuka trhu, kde na jeseň bude výrazný prebytok zlata spôsobený plánovanými predajmi zlatých rezerv centrálnych bánk. Podľa analytikov by teda v najbližších dňoch nemalo dôjsť k príliš rýchlemu poklesu, ale nemožno očakávať ani návrat k rastu.

Veľkým prekvapením bolo dianie na trhu platiny. Spotová cena vyletela na úroveň jedenásťročného maxima, keď sa pri štvrtkovej seanse zatvárala na úrovni 272 USD za tr. uncu. Toto je najvyššia cena od decembra 1988. Dôvodom tohto nástupu je zvýšený záujem zo sektora automobilového priemyslu, predovšetkým ázijských výrobcov, a obmedzený prílev platiny od druhého najväčšieho svetového producenta - Ruska. Ruské dodávky platiny predstavujú významný podiel a ich výpadok vytvára tlak na strane dopytu. Táto situácia viedla k raketovému rastu spotovej ceny platiny, ktorá sa teraz pohybuje v dlhodobo najvyššom cenovom pásme ohraničenom rezistenciou na úrovni 580 USD a hranicou podpory na úrovni 550 USD za tr. uncu. V najbližšom období možno očakávať upokojenie situácie a stabilizáciu spotovej ceny v okolí úrovne 560 - 570 USD za tr. uncu.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Komodity na svetových trhoch

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.