Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Po vstupe Pilvudu do Piloimpregny sa jej výsledky zlepšili

17.06.1998, 22:11 | Konštantín Čikovský | © 1998 News and Media Holding

1

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Firmy v SR

Pilvud, s.r.o., Spišská Nová Ves štartoval v roku 1992 na pílach v Kežmarku a v Levoči, ktoré získal v priamych predajoch. Hlavným konkurentom v regióne mu bola košická a.s. Piloimpregna. Majoritu v nej kontrolovali investičné fondy skupiny Františka Zvrškovca a skupina fondov spravovaná investičnou spoločnosťou Regióninvest IS, a.s., Košice.

Podľa finančného riaditeľa Pilvudu Jána Rajňáka rozhodnutie získať vplyv v Piloimpregne mal dva hlavné dôvody - vytvorenie silnejšej skupiny a nemožnosť dohodnúť sa s vtedajším vedením Piloimpregny na jednotnom postupe voči spoločným obchodným partnerom. Dnes vlastní Pilvud a jeho dcérska spoločnosť Sekvud, s.r.o., Spišská Nová Ves v Pilompregne vyše 46 percent akcií. Časť skúpili od drobných akcionárov a od firiem združených okolo Regióninvestu odkúpili celý ich takmer 20-percentný podiel.

J. Rajňák pre TREND neuviedol, koľko celá transakcia stála. Obchod iba komentoval slovami: "Pre Pilvud to bolo mimoriadne náročná akcia. Niektoré obchody boli až za nominál."

V čase, keď sa bojovalo o majoritu v Piloimpregne, sa dokonca uskutočnil obchod, v ktorom Reštitučný investičný fond, a.s., Bratislava predával svoj trojpercentný podiel za približne 1600 Sk za akciu.

Presuny v Smrečine

V stratovej Smrečine, a.s., Banská Bystrica mal Pilvud zhruba tretinový podiel. Po Kapitalinveste, a.s., Holíč - prepojenom na investičnú spoločnosť Naftainvest, a.s., Gbely - bol druhým najväčším akcionárom. V decembri minulého roka putovala pôvodná Smrečina, produkujúca ročne vysokú stratu a zvyšujúca zadlženosť, do konkurzu. Na prosperujúcich častiach firmy vznikla Smrečina Holding, a.s., Banská Bystrica, v ktorej si majoritní akcionári zachovali svoj vplyv. Dvadsaťosem percent akcií v holdingu vlastní sama Smrečina, ktorá je v konkurze. Predstavitelia holdingu vyhlásili, že postupne preberú záväzky svojho predchodcu.

Generálnym riaditeľom novej spoločnosti sa stal Peter Záhradník, bývalý manažér z Pilvudu. Podľa J. Rajňáka výhodou podielu v Smrečine je aj technologická nadväznosť medzi piliarskou výrobou v Pilvude a Piloimpregne a výrobou drevovláknitej a drevotrieskovej dosky v Smrečine.

Podľa výpisu z obchodného registra sú spoločníkmi Pilvudu Rudolf Imrich a Peter Magulák, ktorý je aj jej konateľom.

V Pilvude a Piloimpregne stúpa rentabilita

Údaje o tržbách, ziskoch, záväzkoch a pohľadávkach Piloimpregny a Pilvudu, ktoré TRENDU poskytlo vedenie spoločností, ukazujú zlepšovanie sa hospodárskej situácie oboch firiem.

V roku 1995 bolo najväčším problémom Piloimpregny vyše 106 mil. Sk pohľadávok z obchodného styku. V ďalších dvoch rokoch táto položka vzrástla o ďalších 6 mil. Sk, no prudký rast sa zastavil, ba v minulom roku došlo prvýkrát k poklesu. Celkové pohľadávky Piloimpregny boli v tom období zhruba 166 mil. Sk, pričom nedobytné tvoria menej ako desatinu. Podľa J. Rajňáka predchádzajúce vedenie Piloimpregny podcenilo riziko v obchodovaní predovšetkým so zahraničnými partnermi, napríklad v Rakúsku, Maďarsku a Taliansku. "Aj Pilvud prežil pionierske časy, no až k takým veľkým škodám nedošlo. Dnes vo väčšine prípadov pri takýchto obchodoch žiadame bankové záruky," komentuje J. Rajňák.

Strata Pilompregny klesla v roku 1997 oproti 56,5 mil. Sk v roku 1996 o 17,8 mil. Sk. A to aj napriek tomu, že za hlavnú surovinu - guľatinu zaplatili z dôvodu rastu cien o 11 mil. Sk viac ako rok predtým. Podstatnou položkou bol aj sedemmiliónový medziročný nárast dopravných nákladov.

Objem spracovanej guľatiny poklesol o takmer desať percent na terajšiu hladinu 91-tis. 3m ihličnanov a 56,5 tis. m3 dreva listnatých stromov, čo zodpovedá tržbám 454,4 mil. Sk. Zníženie výroby však spôsobilo odčlenenie píl v Medzeve a Kežmarku. Kežmarskú prevádzku spoločnosť predala, pílu v Medzeve si Pilompregna na rok 1997 neprenajala.

Problémy môže spôsobiť zadlženie, ktoré sa za posledné dva roky takmer zdvojnásobilo. Podľa J. Rajňáka väčšinu zo súčasnej výšky úverov 240 mil. Sk poskytla Piloimpregne Všeobecná úverová banka (VÚB), a.s., Bratislava.

Počet zamestnancov Piloimpregny na pílach v Košiciach, Kežmarku, Podolínci, Nálepkove, Kružlove a Smolníku, ktoré obhospodarovala aj v minulom roku, klesol o sto na terajších 430. Tento krok bol podľa J. Rajňáka na udržanie firmy nutný. Podotýka, že pritom výkony na pílach, ktoré obhospodarovali aj v minulom roku, neklesli.

Pilvud v roku 1997 medziročne zvýšil tržby o 34 mil. Sk na súčasných 380 mil. Sk a hospodársky výsledok bol 2,4 mil. Sk. J. Rajňák neuviedol presné údaje o zisku v minulých rokoch. Potvrdil, že Pilvud je od počiatku ziskový, no čistý zisk ešte neprekročil desiatku miliónov. Spoločnosť zamestnáva 360 pracovníkov.

O kapitálovom vstupe do krachujúceho spišskonovoveského Nového domova Pilvud uvažuje. Podľa Rajňáka o tom rokujú s predstaviteľmi VÚB, ktorá kontroluje väčšinu majetku bývalého štátneho podniku. Pre TREND sa však o možných výsledkoch týchto rokovaní J. Rajňák vyjadril skepticky: "Je recesia. Ďalšie investície sú o to riskantnejšie."

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Firmy v SR

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.