Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Produkcia odpadov je na Slovensku stále vysoká

10.06.1998, 23:07 | Katarína Začková | © 1998 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Podľa poslednej správy o stave životného prostredia Slovenskej republiky (1996) sa ročne vyprodukuje 20,2 milióna ton odpadov, z toho 10,1 mil. ton zvláštnych odpadov a 10,1 mil. ton ostatných odpadov. Z množstva zvláštnych odpadov je 1,5 mil. ton nebezpečných odpadov. Celková produkcia odpadov sa oproti predchádzajúcemu roku znížila, vzrástla však produkcia zvláštnych odpadov - o 38,7 %. Tento fakt súvisí do určitej miery súvisí s novou kategorizáciou odpadov.

Na Slovensku sa prevádzkuje 538 skládok, z toho 114 vyhovuje v plnom rozsahu technickým požiadavkám. Odpad z chemického priemyslu sa zaraďuje do kategórie zvláštneho a nebezpečného odpadu.

"Odpady považujem za vážny problém v životnom prostredí, a nielen odpady z chemického priemyslu," upozorňuje profesor Juraj Tolgyessy z Fakulty prírodných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a z Chemickotechnologickej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. "Pre životné prostredie je nebezpečný aj komunálny odpad, ktorý na skládkach »pracuje« aj 30-40 rokov, výsledkom chemických reakcií vznikajú látky ohrozujúce pôdu a podzemné či povrchové vody. Často sa stáva, že hĺbka skládky presahuje hladinu podzemných vôd, čím sa toxické látky zo skládok vyplavujú do vody. Pre životné prostredie sú rizikové rádioaktívne odpady s polčasom rozpadu od mikrosekundy do stoviek miliónov rokov. Najproblematickejšie chemické látky, ktoré unikajú zo skládok do pôdy a vôd a následne do potravinového reťazca, sú rádioaktívne látky, polychlórované bifenyly, terfenyly, kyanydy a ďalšie."

Nedostatok financií

J. Tolgyessy zdôrazňuje, že to, čo príroda vytvorila sama, vie aj rozložiť. To, čo vytvoril človek, sa nerozloží samo, napríklad známe plasty. Vo svete existujú technológie, ktoré umožňujú likvidovať odpad. Sú však finančne náročné a na Slovensku niet na ne dostatok finančných zdrojov. Najviac finančných prostriedkov chýba pre monitorovanie a pasportizáciu odpadov a skládok, najmä homogénnych - priemyselných odpadov. Nedostatok investícií limituje technológie na likvidáciu odpadov - spaľovne, nízkoodpadové technológie v priemysle, stavby regulárnych skládok a programy separovania odpadov.

"Na Slovensku máme 8372 skládok a z nich iba 223 má povolenie na prevádzkovanie. V súčasnosti z hľadiska produkcie odpadov považujem za najproblémovejšie výroby pesticídov a PCB, aj keď sa väčšina zastavila, spracovanie ropy, výrobu plastických látok. Momentálne sa vyhrocuje staronový problém - odpady po banskej činnosti. Obsahujú vysoké percento sulfidov, z ktorých oxidáciou vzniká kyselina sírová. Kyselina sírová rozpúšťa ťažké kovy a tie sa dostávajú do riek.

Dlho bude pretrvávať problém s lokalitami po sovietskych vojskách, zamorených ropnými látkami. V okolí chemických výrob je veľa starých, neregulárnych skládok, pri ktorých nevieme určiť ich pôvodcu. Regulárnou a prevádzkovo bezchybnou skládkou je iba skládka chemického odpadu v Budmericiach, patriaca Istrochemu, a.s., Bratislava. Veľa nebezpečného odpadu sa skládkuje »dočasne« už takmer desaťročia," pripomína J. Tolgyessy.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Životné prostredie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.