Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rástli ceny zlata a paládia

21.06.2000, 08:33 | Ing. PETR KOPECKÝ

 • Tlačiť
 • 0

V týždni od 12. do 16. júna na trhoch drahých kovov rástli ceny zlata a paládia, naopak spotová cena striebra skôr stagnovala a platiny sa mierne oslabila. Spotová cena striebra po minulotýždňovom raste a návrate nad hranicu 500 US centov za troyskú uncu oscilovala v rozmedzí ohraničenom kľúčovou hranicou 500 US centov/tr. unca a rezistenciou na úrovni 510 US centov/tr. unca. Na trhu platiny dochádza podľa očakávania k pozvoľnému zostupu pod hranicu 550 USD/tr. unca a v najbližšom období možno očakávať pokračovanie tohto trendu. Spotová cena platiny už "strávila" povzbudivé informácie o zámeroch automobilových výrobcov nahradiť pri výrobe katalyzátorov paládium platinou a cena sa posúva na úroveň zodpovedajúcu súčasnému dopytu.

Spotová cena zlata pokračovala v prvej polovici týždňa vo vzostupe, keď pri stredajšej seanse dosiahla maximum na úrovni 291,5 USD/tr. unca. Táto úroveň je najvyššia za posledné tri mesiace (naposledy 1. marca) a svedčí o zvýšenom záujme predovšetkým inštitucionálnych investorov, ktorí prelievajú časť svojich investícií do bezpečnejších aktív. V druhej polovici týždňa došlo ku korekcii a návratu spotovej ceny do pásma ohraničeného rezistenciou na úrovni 288 USD za tr. uncu a hranicu podpory na úrovni 282 USD za tr. uncu. Po upokojení situácie možno očakávať pozvoľný návrat spotovej ceny k úrovni 280 USD za tr. uncu. Dôvodom na skôr pesimistické vyhliadky je reálne existujúca prevaha ponuky žltého kovu nad dopytom. Navyše ak dôjde k upokojeniu situácie na amerických kapitálových trhoch, nie je vylúčený aj vplyv spätných predajov zlata inštitucionálnymi investormi na ďalší pokles. V najbližšom období by sa však cena mala pohybovať v existujúcom cenovom pásme.

Spotová cena paládia dosiahla nové trojmesačné maximum, keď sa pri seanse 15. júna zatvárala na úrovni 669 USD/tr. unca. Dôvodom pokračujúceho posilňovania sú obavy obchodníkov z budúcnosti ruských dodávok. Vyhlásenie jednej z troch najväčších exportérskych spoločností, že nevyvezie tohto roku ani uncu platiny a v roku 2001 asi tiež, spôsobilo obavy o dodávky paládia. Podľa analytikov by však mal rast tohto kovu ostať na úrovni 680 USD za tr. uncu, pretože ruské dodávky zatiaľ na trhy prúdia.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Komodity na svetových trhoch

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.