Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Voľno na hľadanie nového zamestnania

15.06.2006, 00:00 | Lea Krčmáriková | © 2006 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

PodnikanieZamestnankyňa sa vydala a sťahuje sa do iného mesta, kde si hľadá novú prácu. Šéf, ktorému oznamuje, že potrebuje voľno, lebo ide na pohovor, jej podáva dovolenkový lístok. Netuší, že Zákonník práce mu ukladá povinnosť poskytnúť jej pracovné voľno.Platené a neplatené. Každý zamestnanec, ktorý z organizácie odchádza, má počas výpovednej doby nárok na voľno a to v dĺžke jeden poldeň v týždni. Poskytnuté voľno nie je vždy platené. Nárok na preplatenie majú iba zamestnanci, ktorí dostali výpoveď alebo končia pracovný pomer dohodou na základe dôvodov uvedených v Zákonníku práce. Ide o situáciu, keď zamestnávateľ končí činnosť alebo sa premiestňuje, prípadne sa zamestnanec stane nadbytočný pri organizačných zmenách. Ďalším možným dôvodom je neschopnosť zamestnanca vykonávať prácu zo zdravotných dôvodov. Nárok na preplatenie voľna nemajú tí, ktorí dali výpoveď sami.Spojené voľno. Zamestnankyňa, ktorá odchádza dobrovoľne, má trojmesačnú výpovednú dobu. Počas zhruba dvanástich týždňov má teda nárok na dvanásť poldní voľna. Keďže pracuje v malej firme, ktorej majiteľ je zároveň zásobovačom, účtovníkom i personalistom, nárok na voľno si musela vybojovať. Vysvetlila šéfovi, že zo zákona má na voľno nárok, a ten dovolenkový lístok stiahol. Uľavilo sa mu aspoň pri zistení, že jej voľno nemusí zaplatiť.Keďže pracovný pohovor mal byť v inom meste, pol dňa voľna by nestačilo. Dohodli sa teda, že jednotlivé poldňové voľná si zamestnankyňa spojí. Na hľadanie novej práce bude mať teda počas výpovednej doby šesť dní.Viac dní. Viac dní voľna je možné dohodnúť v kolektívnych zmluvách, kde bývajú upravené prípady výpovedí pri znižovaní počtu zamestnancov alebo rušení časti firmy. Týka sa to len spoločností, kde pôsobí odborová organizácia. Iba odborári totiž môžu vstúpiť do kolektívneho vyjednávania so zamestnávateľom. Zástupcovia zamestnancov majú možnosť vyjednať vyššie odstupné, ale napríklad aj viac platených pracovných dní voľna na hľadanie nového zamestnania.Zamestnanec, ktorý odchádza z firmy sám, si často radšej vezme dovolenku, lebo je to výhodnejšie ako neplatené voľno, na ktoré má nárok. Ak sa však dostane do situácie, že vo výpovednej dobe už nemá nijakú dovolenku, voľno na hľadanie novej práce, ktoré mu garantuje zákon, mu pomôže. V prípade ústretovosti zamestnávateľa sa s ním dokonca môže dohodnúť na viacerých dňoch voľna.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy PR články, PR články, PR články, PR články, PR články, PR články, PR články

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.