Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ďalším poslancom bez kresla je Emil Spišák

14.01.1998, 01:00 | Milan Velecký | © 1998 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Názory

Ústavný súd SR minulý týždeň rozhodol, že poslancom Národnej rady SR je aj Emil Spišák, ktorý kandidoval za Slovenskú národnú stranu (SNS).

Poslanec E. Spišák má podobný osud ako František Gaulieder (kandidoval za Hnutie za demokratické Slovensko - HZDS). Obaja stáli pri zrode politického subjektu, za ktorý vo voľbách 1994 kandidovali, a obaja z neho museli odísť - F. Gauliedera z HZDS vylúčili a E. Spišákovi neobnovili pri preregistrácii členstvo. Obaja kritizovali politiku vládnej koalície, a to ich pravdepodobne stálo členstvo v strane a kreslo v parlamente.

Rozdiel je len v jednom: kým F. Gauliederovi poslanci mandát poslanca vzali, E. Spišákovi ho ani nedali. Tento košický režisér mal pred rokom nastúpiť na post poslanca po zomretom Bartolomejovi Kuncovi. Predseda parlamentu Ivan Gašparovič však odovzdal osvedčenie Ladislavovi Hruškovi. Zdôvodnenie predsedu SNS Jána Slotu: "Spišák zradil záujmy SNS. Bolo by zvrátenosťou, aby nastúpil na mandát," nemal brať vážne. Doktor práv I. Gašparovič veľmi dobre vie, že po zomretom poslancovi si strana mohla sama určiť náhradníka len v tom prípade, ak žiaden kandidát v danom volebnom kraji nezískal viac ako desať percent prednostných hlasov. SNS má vo východoslovenskom volebnom kraji hneď troch takýchto náhradníkov: okrem Emila Spišáka (2809 prednostných hlasov) aj Rudolfa Schustera (popradského menovca primátora Košíc s 2620 hlasmi) a Jána Petka (2542 hlasov).

Reakcie politikov najmä vládnej koalície dávajú tušiť, že nielen F. Gauliederovi, ale ani E. Spišákovi rozhodnutie Ústavného súdu SR nepomôže. Súd nemôže zmeniť uznesenia parlamentu, ktorými poslanci vládnej koalície vzali na vedomie vzdanie sa mandátu F. Gauliedera a nástup nového poslanca L. Hrušku. Uznesenie môžu zrušiť či zmeniť len tí poslanci, ktorí ho pred vyše rokom navrhli a odhlasovali. V prípade F. Gauliedera to poslanci vládnej koalície nedokázali. Ak tak nespravia ani teraz, Brusel si bude môcť za kauzu Gaulieder dať čiarku a dopísať meno Spišák.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Názory

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.