Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

DECEMBER

13.01.1999, 09:06

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Dokument

1. 12.

- Národná rada schválila vyhlásenie k integrácii SR do Európskej únie.

- Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Ján Figeľ bol na pracovnej návšteve Španielska.

- Minister hospodárstva SR Ľudovít Černák rokoval s rakúskou ministerkou pre záležitosti žien a ochranu spotrebiteľa Barbarou Prammerovou o ďalšom smerovaní slovenskej energetiky.

- Spravodajca zahraničného výboru Európskeho parlamentu Jan Marinus Wiersma bol na návšteve Slovenska.

- Slovenský horolezec Vladimír Zboja oznámil, že chce vrátiť štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra tretej triedy, pretože ho pokladá za prejav odmeňovania politicky verných HZDS.

- Za podvod na občanoch označil poslanec HZDS Ivan Lexa účasť Maďarov vo vláde spolu "s jedným cudzím špiónom", ktorého však nemenoval.

2. 12.

- Parlament schválil programové vyhlásenie vlády a vyslovil jej dôveru.

- Vláda zrušila mzdovú reguláciu.

- Vládny kabinet súhlasil s návrhom ústavného zákona o priamej voľbe prezidenta.

- Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan sa zúčastnil na siedmom zasadnutí ministerskej rady Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe v nórskom Oslo.

- Podpredseda Spoločného parlamentného výboru EÚ a SR Roy Perry bol na návšteve Slovenska.

- Vláda odvolala z funkcie generálneho riaditeľa Tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TASR) Dušana Kleimana. Novým riaditeľom sa stal Ivan Čeredejev.

3. 12.

- Európsky parlament odporučil Slovensko na začatie intenzívnych rozhovorov o vstupe do EÚ po budúcoročnom júnovom summite únie v nemeckom Kolíne.

- Predseda Spoločného parlamentného výboru EÚ a SR Herbert Bösch sa zúčastnil na prvom spoločnom rokovaní novovytvoreného byra SPV v Bratislave.

- Premiér a zastupujúci prezident Mikuláš Dzurinda odovzdal poverovacie listiny mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom Slovenskej republiky. Veľvyslanecký post v Kórejskej republike obsadil Peter Sopko, v Indonézii Milan Lajčiak, v Českej republike Jozef Stank a v Mexiku Miroslav Jenča.

- Ján Čarnogurský bol na dvojdňovej pracovnej návšteve Bulharska.

- Ministerka financií SR Brigita Schmögnerová diskutovala s americkým veľvyslancom Ralphom Johnsonom o spolupráci pri reštrukturalizácii a privatizácii bankového sektora.

4. 12.

- Vladimír Mečiar vyhlásil, že nebude kandidovať na funkciu prezidenta SR a nebude sa ani v budúcnosti uchádzať o žiadnu funkciu v štátnych orgánoch.

- NR SR schválila vládnu novelu zákona o štátnom rozpočte na rok 1998.

- Milan Cerovský prevzal funkciu náčelníka Generálneho štábu Armády SR.

7. 12.

- Za nedorozumenie, ktoré sa "objaví v každej rodine" označil premiér Mikuláš Dzurinda napätie vo vládnej koalícii a vo vnútri Slovenskej demokratickej koalície.

- Maďarský minister vnútra Sándor Pintér a minister vnútra SR Ladislav Pittner podpísali rokovací poriadok Stálej slovensko-maďarskej spoločnej komisie k dohode medzi vládou SR a vládou Maďarskej republiky o spolupráci a vzájomnej pomoci pri katastrofách.

- Minister školstva SR Milan Ftáčnik odvolal vedúcich pracovníkov rezortu a na ich miesta vypísal konkurz.

8. 12.

- Premiér Mikuláš Dzurinda podpísal rozhodnutie o amnestii, na základe ktorého možno konať v prípadoch zmareného referenda a únosu Michala Kováča, ml.

- Šéfka americkej diplomacie Madeleine Allbrightová na stretnutí so slovenským ministrom zahraničných vecí Eduardom Kukanom v Bruseli konštatovala, že SR je jeden z najlepšie pripravených kandidátov na vstup do Severoatlantickej aliancie.

- Za jasnú reformu KDH a jeho rázny návrat do reálnej politiky sa v manifeste vyslovili predstavitelia iniciatívy KDH - Ľudová strana.

9. 12.

- Vláda schválila poslanecký návrh ústavného zákona o priamej voľbe prezidenta a vymenovala desať nových prednostov okresných úradov.

- NR SR schválila novelu zákona o prokuratúre.

- Predseda SDĽ Jozef Migaš označil zrušenie Mečiarom udelenej amnestie súvisiacej s kauzou únosu Michala Kováča, ml., a zmareným referendom z právneho hľadiska za neštandardné riešenie.

- Väčšina členov Výboru NR SR pre kultúru a médiá sa kriticky vyjadrila k rozhodnutiu Rozhlasovej rady nevypísať výberové konanie na post ústredného riaditeľa Slovenského rozhlasu.

- Vláda schválila transformáciu Slovenských telekomunikácií na a.s.

10. 12.

- Premiér Mikuláš Dzurinda sa vo Viedni stretol s prezidentom Rakúska Thomasom Klestilom, ktorý ho ubezpečil o svojej podpore Slovenska pri rozširovaní EÚ.

- Minister spravodlivosti SR Ján Čarnogurský odvolal všetkých predsedov okresných a krajských súdov.

- Dvojdňové rokovanie slovenských a maďarských expertov v oblasti jadrovej energetiky sa začalo v Budapešti.

- Minister spravodlivosti SR Ján Čarnogurský vyhlásil, že považuje rozhodnutie premiéra o amnestii za oprávnené.

- Európska komisia v roku 1999 pridelí Slovensku v rámci Národného programu Phare 85 miliónov ECU, čo predstavuje takmer dvojnásobnú sumu oproti roku 1998, informoval podpredseda vlády SR pre európsku integráciu Pavol Hamžík.

11. 12.

- Na summite EÚ vo Viedni premiér M. Dzurinda predstavil ekonomické zámery svojej vlády.

- Na mimoriadnom valnom zhromaždení VSŽ Holdingu, a.s., Košice odstúpilo celé predstavenstvo spoločnosti a členovia dozornej rady Alexander Rezeš sa opätovne stal predsedom Dozornej rady VSŽ.

- Stretnutie predstaviteľov Medzinárodného súdneho dvora v Haagu a oboch sporových strán - Slovenska a Maďarska na podnet slovenskej strany, ktorá v septembri požiadala súdny dvor o dodatočný rozsudok v otázke Sústavy vodných diel Gabčíkovo - Nagymaros.

- Členstvo Slovenskej demokratickej koalície v akomkoľvek medzinárodnom združení je problematické, konštatoval predseda KDH Ján Čarnogurský.

- Mimoriadne valné zhromaždenie Slovenskej poisťovne, a.s., Bratislava odvolalo doterajších členov dozornej rady a predstavenstva a zvolilo nových.

14. 12.

- Vysoký komisár OBSE pre národnostné menšiny Max van der Stoel na trojdňovej návšteve Slovenska.

- Ján Čarnogurský na dvojdňovej návšteve v Rusku.

- Pojednávanie v kauze šiestich novinárov proti TASR na Okresnom súde Bratislava II bolo odročené na neurčito.

- Rada STV schválila nahradenie priamych prenosov rokovania NR SR vysielaním kompletného záznamu po skončení riadneho denného programu na okruhu STV 2.

15. 12.

- Komisár OBSE Max van der Stoel dostal Veľkú zlatú medailu Univerzity Komenského Bratislava.

- Generálny biskup Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku Július Filo navrhol povinný príspevok na duchovnú kultúru.

- Akcionári Armexu schválili likvidáciu firmy.

- Obnovenie železničného priechodu Bratislava - Kittsee.

16. 12.

- Nový slovenský veľvyslanec vo Viedni Ľubor Bystrický odovzdal poverovacie listiny rakúskemu prezidentovi Thomasovi Klestilovi.

- Vláda schválila novelu zákona o daniach z príjmov a odmietla nárast cien energie.

- V Bratislave sa začala konferencia o integrácii SR do EÚ.

- Krajský súd v Bratislave rozhodol, že exekúcia spoločnosti Markíza-Slovakia, s.r.o., Blatné firmou Gamatex, s.r.o., Bratislava bola neplatná.

17. 12.

- Ministerka financií SR Brigita Schmögnerová sa v Paríži zúčastnila na záverečnej obhajobe ekonomickej štúdie o SR vo Výbore pre ekonomický rozvoj a štúdie OECD.

- Na dvojdňové zasadnutie ministrov obrany Euroatlantickej partnerskej rady do Bruselu odletel minister obrany SR Pavol Kanis.

- Jozef Migaš vyhlásil voľbu prezidenta v parlamente na 14. januára 1999.

18. 12.

- Začali sa komunálne voľby.

- Michal Vaľo sa vzdal funkcie generálneho prokurátora.

- Parlament prijal uznesenie ku kauze Františka Gauliedera.

- Minister spravodlivosti SR Ján Čarnogurský odovzdal vymenúvacie dekréty novým sudcom Najvyššieho súdu SR.

19. 12.

- Na komunálnych voľbách sa zúčastnilo 53,95 % oprávnených voličov. Primátorom mesta Bratislava sa stal Jozef Moravčík (KDH - DÚ - SDĽ - DS - SDSS - SZS - SDK), v Košiciach bol znovuzvolený Rudolf Schuster (SOP - SDĽ - SDSS), v Banskej Bystrici kandidát SDĽ Ján Králik.

21. 12.

- Americká nezisková organizácia Freedom House vo svojej hodnotiacej výročnej správe o stave slobody vo svete po prvý raz zaradila Slovensko do kategórie celkom slobodných krajín.

- Predseda SOP a kandidát vládnej SDK na prezidenta SR Rudolf Schuster pohrozil koaličným partnerom rozpadom koalície v prípade, že SDK nepodporí jeho kandidatúru na prezidentský úrad.

- Ministerstvo hospodárstva SR podalo trestné oznámenie pre podozrenie z poškodzovania záujmov Slovenského plynárenského priemyslu a Slovenska.

22. 12.

- Medzinárodná ratingová agentúra Fitch IBCA znížila rating dlhodobých záväzkov SR v cudzej mene zo stupňa BBB- na BB+.

- Začalo sa rokovanie Rady hospodárskej a sociálnej dohody.

- Sedem predstaviteľov SDK zverejnilo novú názorovú platformu, iniciatívu - KDH za jednotu v SDK, posolstvo proti iniciatíve KDH-ĽS.

- Ministerstvo zahraničných vecí SR sa ospravedlnilo Michalovi Kováčovi, ml., za svoju nečinnosť počas jeho únosu do Rakúska.

23. 12.

- Vláda neschválila ako celok balíček ekonomických opatrení a odložila rokovanie o ňom na 7. januára.

- Vláda vymenovala Jána Figeľa za hlavného vyjednávača pre rokovanie o vstupe SR do EÚ.

- Vláda vytvorila expertnú skupinu na prešetrenie v minulosti nezákonne uzatvorených zmlúv na jednotlivých ministerstvách, v štátnych úradoch, štátnych podnikoch a spoločnostiach.

- Rada hospodárskej a sociálnej dohody nedosiahla dohodu v zvyšovaní cien energie.

- Tri finančné memorandá podpísali podpredseda vlády SR pre európsku integráciu Pavel Hamžík a chargé d`affaires delegácie Európskej komisie Ch. Bourgin. Finančné memorandum pre čerpanie prostriedkov z predštruktúrnych fondov EÚ v celkovej výške 7,5 mil. ECU, memorandum pre veľké infraštruktúrne projekty vo výške 15 mil. ECU a memorandum pre cezhraničnú spoluprácu vo výške 5 mil. ECU. Spolu s finačným memorandom programu Phare dosiahla suma pridelená SR na rok 1998 výšku 78 mil. ECU, čo je najväčší objem prostriedkov, aký bol SR v rámci Phare doteraz poskytnutý. Informovala o tom TASR.

- Na základe rozhodnutia Okresného súdu Bratislava I bola spoločnosť Gamatex vymazaná z obchodného registra ako majiteľ spoločnosti Markíza Slovakia, s.r.o., Blatné.

27. 12.

- Pôžičku vo výške 11 mil. jenov (3,5 mld. Sk) poskytlo SR Japonsko na výstavbu dvoch paralelných diaľničných tunelov, ktoré by mali byť dokončené v roku 2004. Tunely majú v smere Kúty, Malacky uľahčiť prechod do ČR.

- Minister vnútra ČR Václav Grulich prijal exekutívu, ktorá umožňuje získať české občianstvo Slovákom žijúcim v ČR.

29. 12.

- Predbežný audit vo VSŽ Holdingu, a.s., Košice zistil, že zadlženosť firmy nie je očakávaných 300 až 350 mil. USD, ale 450 mil. USD, čo je v prepočte 16,4 mld. Sk. Tieto úvery boli za bežných podmienok splatné zväčša až v rokoch 2001 či 2002, následkom tzv. crossdefaultu sú však všetky úvery splatné "na požiadanie".

30. 12.

- Podľa predbežne zverejnených údajov Ministerstva financií SR by v budúcom roku mali príjmy štátneho rozpočtu dosiahnuť 175 mld. Sk, výdavky 190 mld. Sk a fiškálny deficit 15 mld. Sk.

- Minister dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Gabriel Palacka podpísal zakladajúcu listinu akciovej spoločnosti Slovenské telekomunikácie (ST), Bratislava. Do novej spoločnosti bol vložený celý majetok štátneho podniku ST. Minister zároveň vymenoval sedem členov predstavenstva a deväť členov dozornej rady novozaloženej a.s. Predsedom predstavenstva sa stal generálny riaditeľ ST Emil Hubinák.

31. 12.

- Ministerka financií SR Brigita Schmögnerová odvolala z funkcií generálnu riaditeľku Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB), š.p.ú., Bratislava Gabrielu Sedláčkovú, riaditeľku Ústredného daňového riaditeľstva v Banskej Bystrici Júliu Marčekovú a riaditeľa Colnej správy SR v Bratislave Jaromíra Kaličiaka. Novým generálnym riaditeľom SZRB sa stal Ľudovít Vitárius, na oba ďalšie posty boli vypísané konkurzy.

  PRAMEŇ: SITA, ČTK

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Dokument

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.