Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dve tváre kenskej kuchyne

22.05.2008, 00:00 | Milan Buno

 • Tlačiť
 • 0

Keňa je krajina dvoch tvárí. Na jednej strane moderné, bohaté štvrte a ulice, kde nie je problém so stravovaním, na strane druhej chudobné slumy, kde sa jedlom šetrí... Nie však pri návštevách. Aj tí najchudobnejší Keňania sa dokážu rozdeliť o to posledné, čo majú. Bolo by veľkou urážkou odmietnuť ponúkané jedlo, hoci viete, že ho nemajú veľa a isto im bude chýbať.


Tak ako krajina, aj stravovanie má dve tváre. V chudobných rodinách dokáže gazdinka pripraviť špeciálnu kašu, ktorá je jednoduchá a zasýti aj na celý deň. Jedla totiž nie je nazvyš. Ak vás pozvú na návštevu, privíta vás najstaršia mama v rodine a po nej sa postaví a predstaví každý člen rodiny. Keďže v slumoch žije v jednom dome aj niekoľko rodín, tento úvodný ceremoniál môže trvať aj pol hodiny či hodinu. Niekde zaspievajú návšteve pieseň alebo si pripravia scénku. Inde dávajú na krk ozdobné reťaze, aké dávame u nás na vianočný stromček. Potom sa pristúpi k stolu.


Najčastejšie vás ponúknu potravinou sukuma wiki, čo je vlastne kŕmna kapusta. Podusia ju s cibuľkou, paradajkami a k tomu pridajú ugali, jedno z najrozšírenejších jedál v celej východnej Afrike. Je pripravené z kukuričnej múky a vody, ktoré sa spolu varia, až dosiahnu želanú konzistenciu. K tejto kombinácii sa podáva mäso, ktoré jedávajú Keňania zriedkavo, a ak, tak predovšetkým hydinu a kozľacinu. V chudobných štvrtiach ochutnajte githery, zmes kukurice a fazúľ. Zaujímavo chutí kikuyjské jedlo irio, čo je zmes roztlačenej zeleniny, zemiakov, fazúľ a kukurice. Rýchlym pouličným občerstvením sú sambusas, vyprážané trojuholníčky z lístkového cesta, ktoré sú plnené mletým mäsom alebo zeleninou.


Aj v Keni platí, že ak sa chce človek vyhnúť črevnej búrke, mal by jesť jedlo, ktoré je čerstvo pripravené – upečené alebo vypražené, najlepšie pred vaším zrakom.


V reštauráciách podávajú aj také špeciality, ako je mäso zo žirafy, z antilopy, krokodíla či pštrosa. Ak si objednáte kuku choma, prinesú vám pečené kurča. Nyama chomu je zase opečené hovädzie, pričom si môžete vybrať konkrétnu časť zvieraťa. K tomu sú samozrejmosťou hranolčeky alebo ryža. Stojí však za to ochutnať aj nejakú exotickejšiu prílohu. Napríklad nekvasenú chlebovú placku chapati, roztlačené banány matoke alebo spomínané ugali.


Alkohol Keňania návštevám veľmi neponúkajú, skôr Coca-Colu alebo Fantu. Kenský čierny čaj je známy aj vo svete, varí sa z čajových lístkov, vody, mlieka a cukru. Kenské pivo pombe sa kvasí z prosa, banánov, cukru a byliniek. Víno sa zasa vyrába z lacnejších papájí. Ani pivo, ani víno však nie je určené pre európske žalúdky. Medzi domácimi je obľúbená pálenka. Robia ju zo sušenej melasy, ktorú dajú do obrovských kadí, pod ktorými zakúria, čím sfermentuje. Kenská domáca pálenka má určite minimálne toľko percent ako naša slovenská.


Autor je redaktor Slovenského rozhlasu.
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Zápisník gurmána

Tagy PR články, PR články, PR články, PR články, PR články, PR články, PR články

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.