Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

LIAZ Zvolen rozbieha sériovú výrobu prímestského autobusu

13.05.1998, 22:21 | Juraj Hrúz | © 1998 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Strojárstvo

Zvolenský závod na opravu autobusov sa v roku 1954 stal samostatným podnikom Československých automobilových opravovní. Vtedy patrili do výrobného programu predovšetkým opravy autobusov a generálne opravy nákladných automobilov Škoda. V roku 1960 národný podnik LIAZ hľadal vhodnú značkovú opravovňu, v ktorej by bolo možné overiť skúsenosti z výroby a súčasne premietnuť prax z opravárenskej činnosti do konštrukcie vozidiel. Závod začlenili do n.p. LIAZ, aby sa začal špecializovať na generálne opravy autobusov.

V roku 1968 sa závod začal postupne orientovať na strojársku výrobu. Najprv sa špecializoval na trieskové obrábanie malých dielcov motora Škoda 706 RT a v septembri 1969 prešiel na výrobu dielcov kľukových hriadeľov a ich montáž. V roku 1968 začal vývoj špeciálneho vozidla Š 706 Ferona a v roku 1971 prvé vozidlo skonštruovali. V tom istom roku zaviedli montáž nákladných automobilov. V roku 1970 bol do výroby zaradený kolesový ťahač ŠT 180. Vyrábal sa do roku 1986.

Vedenie Škoda Liaz, a.s., Jablonec nad Nisou, nástupca n.p. Liaz, v roku 1996 rozhodlo od začiatku roku 1997 zastaviť výrobu valníkových vozidiel vrátane podvozkov v Liaze Zvolen a sústredí ju len na montážnu linku závodu v Mníchovom Hradišti. Liaz Zvolen sa preto rozhodol obohatiť slovenský trh o autobus.

Marketingový prieskum určil poradie realizácie: najskôr prímestský autobus, potom mestský a nakoniec linkový. Marketingový plán sa darí plniť. V súčasnosti sa začína sériová výroba prímestského vyhotovenia autobusu. Druhá modifikácia - mestská - je v štádiu záveru montáže prototypu, na ktorom sa budú robiť príslušné homologizačné skúšky. Po ich skončení naštartujú práce na linkovom type autobusu. Pri zachovaní nasadeného tempa možno predpokladať, že počas roku 1998 budú k dispozícii tri typy autobusov potrebné na obnovu existujúceho vozidlového parku v SR. Samozrejmosťou je aj exportná aktivita s týmto artiklom.

Autobus Granus sa technickým vybavením a cenou zaraďuje medzi porovnateľné konkurenčné autobusy svojej triedy. Cena mestskej verzie je 2,6 mil. Sk. Prvé vyrobené autobusy slúžia v SAD Banská Bystrica, SAD Zvolen, SAD Nitra, TRIAL, s.r.o., Bratislava a v dopravnej firme Euro-Lines Praha-Klíčov. Servisnú činnosť na všetky výrobky predávané Liazom na celom území Slovenska riadi Servis centrum LIAZ Zvolen.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Strojárstvo

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.