Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pinotov mladší a slávnejší brat

08.05.2003, 00:00 | Peter Kremský | © 2003 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

TREND klubChardonnay je v súčasnosti azda najpopulárnejšou odrodou. Ťažko povedať, či je moderné vďaka ovocnej chuti, prispôsobivosti alebo francúzskemu menu zdedenému po burgundskej obci, z ktorej pochádza.

Ako samostatná odroda pritom Chardonnay (vyslov šardoné) existuje len od konca 19. storočia. Dovtedy sa považovalo len za iný názov pre burgundské biele zvané aj pinot blanc alebo rulandské. Vzniklo totiž vyšľachtením z burgundského kmeňa. Chardonnay si však svoju slávu nezískalo len tak. Oproti iným odrodám nie je také chúlostivé na choroby, znesie aj chladnejšie polohy a dáva kvalitnú a štedrú úrodu.

To mu umožnilo rozšíriť sa z francúzskych oblastí Burgundsko, Champagne a Alsasko takmer do celého sveta. Nájdeme ho hojne v Severnej i Južnej Amerike, Afrike, Austrálii, na Novom Zélande, v Izraeli a v podstate celej Európe. Každá oblasť mu pridáva vlastnú príchuť, navyše sa všade spracúva trošku inak. Ochota tejto odrody dať sa tvarovať po-

dľa úmyslu vinára a požiadaviek trhu jej pridáva na obľúbenosti a dvíha cenu vína.

U zákazníkov zasa Chardonnay boduje nižším obsahom kyselín, je preto skoro isté, že nebude ostré a kyslé. Kým v rizlingu alebo bielom pinote treba hľadať zložité chuťové zložky a kvalita je v slabších ročníkoch otázna, Chardonnay z dobrých polôh s ovocnými arómami a chuťami a prirodzene vysokým obsahom alkoholu je pôžitkom takmer vždy.

Typickým chuťovým znakom tejto plnej, extraktívnej, mierne aromatickej odrody je citrusové ovocie, najmä grep a citrón. Niekedy sa objavuje broskyňa, banán, cukrový melón. Ďalším poznávacím znakom sú maslo a orechy. Veľmi však závisí od pôvodu hrozna. V Chablis, ktoré sa dorába na severe Burgundska, sa objavujú skôr ovocné tóny, je minerálnejšie, tvrdšie. Na druhej strane Pouilly Fui-

ssé z juhu Burgundska je skôr maslovejšie, chutí po orechoch, mede a mandliach. V južnom Tirolsku býva sviežejšie a kvetinovejšie, v Amerike ovocnejšie a vďaka ležaniu v barikových sudoch aj dubové či s príchuťou toastu.

V chladnejších oblastiach, kam patrí aj Slovensko, máva Chardonnay citrónovú alebo jablčnú chuť. Ako hovorí Milan Pavelka z pezinskej s.r.o. VPS, v kvalitných vínach tejto odrody sa však aj u nás objavujú ovocné citrusové a banánové tóny. Do roku 1992 sa oficiálne nepestovalo, jeho klony sa zaraďovali k pinotu blanc. Odvtedy sa však vo fľašiach objavuje pod svojím pravým menom a začalo sa aj s jeho novou výsadbou najmä na juhu Slovenska a v Malých Karpatoch.

Podľa M. Pavelku má tunajšie Chardonnay trochu vyšší obsah kyseliniek, čo však nie je na škodu. Jeho spoločnosť už druhý rok vyrába aj barikové vína tejto odrody. Zatiaľ sa na trhu neobjavujú, sú určené len pre znalcov. „Ide o jednu z mála bielych odrôd, ktorej barikový sud vyhovuje,“ odôvodňuje.    

Chardonnay je veľmi flexibilnou odrodou, aj pokiaľ ide o kombinovanie s jedlom. Po-

dľa plnosti a kvality ho možno priradiť k rôznym chodom, najplnšie vína dokonca aj k mastnejšiemu mäsu. Najviac sa však odporúča k hydine a rybám s výnimkou mastných druhov a rýb nakladaných v octe. Zo syrov sú povestné kombinácie s francúzskymi kozími syrmi. Keďže na Slovensku nie sú vždy poruke, možno ho zbratať s menej vyzretými eidamami, ementálmi, prípadne

s goudou. 

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND klub

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.