Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Záchrana dát z poškodených diskov

13.05.1998, 22:21 | MARTIN BABIAK

1

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Riešenia

Ani firmy pracujúce s malými objemami dát by nemali podceňovať význam zálohovania, upozorňuje profesionálny "záchranca dát" Miroslav Ferianc.

Poruchy pevných diskov sú omnoho vážnejšie ako situácie, keď sa z diskety nedá prečítať riadne uložený súbor. Na to si už každý zvykol a vytvára si záložné súbory, prípadne nosí pre istotu diskety dve. Na pevnom disku počítača sú zvyčajne uložené životne dôležité údaje v neporovnateľne väčšom množstve a máloktorý bežný užívateľ má k dispozícii prostriedky na zálohovanie celého pevného disku.

Našťastie ani v situácii, ktorá laikovi môže pripadať beznádejná, nie je všetko stratené. Špecialisti v oblasti obnovovania dát (Data Recovery) dokážu s vysokým percentom úspešnosti vrátiť veci do pôvodného stavu.

Múdry sa poučí na cudzích chybách

Aj pri vážnom poškodení pevného disku existuje nádej na záchranu aspoň časti dát.

Najčastejšou príčinou porúch sú hardvérové chyby diskov, či už chyby riadiacej elektroniky alebo poškodenie samého média. Ďalší nebezpečný faktor sú počítačové vírusy. Podľa skúseností Miroslava Ferianca, riaditeľa firmy Macrofer, s.r.o., Bratislava, sú najnebezpečnejšie tzv. bootovacie vírusy (napríklad JM, Alfonz alebo OneHalf), ktoré jednoznačne vedú štatistiky škôd spôsobených vírusmi.

Macrofer sa obnovovaním dát zaoberá už niekoľko rokov - minulý mesiac opravoval tisíci pevný disk. Z jeho štatistík vyplýva, že vírusy sa na záchranných zásahoch podieľajú dát 30 až 40 percentami.

Starý známy ľudský faktor má na celkovom množstve zásahov Macroferu pomerne nízky podiel (10 až 15 percent). Ide o pestrú paletu rôznych neodborných zásahov, medzi ktorými prevláda nechcené zmazanie a sformátovanie disku.

Užívateľova neznalosť práce s počítačom však môže zamotať situáciu aj pri eventuálnom riešení problémov. Nezriedka sa vyskytujú situácie, keď užívateľ ani poriadne nevie, čo so systémom vlastne urobil, prípadne sa v obavách z možného postihu zdráha poskytnúť informácie o činnosti vedúcej k havárii. M. Ferianc spomína prípady, keď užívateľ až po diagnostike, z ktorej jednoznačne vyplynula manipulácia s dátami, priznal, že prišiel kamarát a...

Pozor na opravné programy

Ak sa vyskytne problém s dátami, nejeden užívateľ siahne po niektorom z opravných programov - napríklad Microsoft ScanDisk alebo Norton DiskDoctor. Paradoxne aj takýto program môže spôsobiť stratu údajov, ktorá vyplynie z manipulácie s dátami na disku, a to aj napriek pomerne vysokej úspešnosti obnovy dát.

V prvom rade sám užívateľ musí rozumieť tomu, čo robí. V každom prípade, keď už siahne po opravnom programe, je potrebné vytvoriť tzv. Undo disk. Opravné programy vždy ponúknu vytvorenie takéhoto disku, ktorý umožňuje neúspešnú opravu vrátiť do pôvodného stavu.

V dielni Macroferu sa najčastejšie vyskytujú disky značky Western Digital. M. Ferianc však zdôrazňuje, že sú na Slovensku najrozšírenejšie, a teda ich poruchovosť v percentách by vyznela úplne inak.

Diskety sú neporovnateľne poruchovejšie ako pevné disky, aj keď sa na ne neukladajú také komplexy dát ako na disky, takže požiadavky na záchranu dát z diskiet sa objavujú zriedkavejšie. Napriek tomu sa v dielni Macroferu každý rok objaví niekoľko diskiet, spravidla s komprimovanými súbormi účtovej evidencie. Poruchy však neobchádzajú ani veľkokapacitné prenosné médiá. Nedávno mali v Macroferi napríklad jednotku Zip.

Závažnosť porúch

Podľa zložitosti opravy možno zásahy na záchranu dát rozdeliť približne do troch skupín. Najjednoduchšie je to v prípade diskov, ktoré sa nikto nepokúšal opraviť a chyba je zrejmá. Takéto opravy stoja zhruba 5-tisíc Sk a v Macroferi predstavujú približne 60 percent zásahov.

Do 10-tisíc korún sa zmestí oprava údajov z disku s ľahkou poruchou, ktorý sa niekto snažil opraviť a pritom došlo k poprepisovaniu a presunu údajov v rámci disku.

Najťažšie poruchy, pri ktorých sa cena opravy dostáva nad 10-tisíc korún, sú disky s ťažkým poškodením, prípadne netypické disky alebo disky so zložitými a sofistikovanými operačnými systémami. Podiel ťažkých porúch je podľa štatistík Macroferu približne 10 percent.

Ten, kto by sa chcel zaoberať záchranou dát, stojí pred niekoľkými prekážkami: neexistuje všeobecne platný, štandardný postup, nie je dostatok odbornej literatúry a opravy si okrem detailných znalostí spôsobu ukladania údajov na disk v rôznych operačných systémoch vyžadujú najmä empirické skúsenosti. Tie sú podľa M. Ferianca najdôležitejšie.

Prevencia a náklady

Ako prevenciu, ktorá je schopná odhaliť hardvérové chyby disku, M. Ferianc odporúča radšej programy, ktoré z disku len čítajú (napríklad program CheckIt) a nemôžu naň zapisovať.

Význam zálohovania by sa nemal podceňovať, a to ani pri málo objemných dátach, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v malých firmách a obchodoch. Pre ne môže byť aj cena ľahkého zásahu vysoká.

Ak príde porucha, užívateľ si nie je istý, čo má robiť, a dáta majú naozaj veľkú cenu, nemal by robiť nič a kontaktovať odborníka. Niektorí užívatelia však radšej volia opätovné vkladanie údajov. Cenu záchranného zásahu by si mali porovnať napríklad s cenou nadčasov účtovníčky, ktorá musí do systému opätovne vložiť dáta za osem mesiacov daňového obdobia.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Riešenia

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.