Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako sa riešia problémy ľudstva

19.03.2009, 00:00 | Martin Jesný | © 2009 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Skúmanie výsledkov zrážky miniatúrnych častíc rôznych látok ako podklad na lepšiu štruktúru korporátneho vývoja produktov. Citát z vedeckej fantastiky? Nie. Ide o jeden z cieľov výskumu vedeckého pracoviska Media Lab na Massachusetts Institute of Technology. Ktorý zároveň výstižne reprezentuje, čím je jedna z najsilnejších univerzít sveta výnimočná. Univerzita skrytá za skratkou MIT vznikla a funguje s cieľom riešiť praktické problémy. Primárne cez spoluprácu so všetkými možnými odvetviami priemyslu. Nie je to fráza a ani to neznamená, že by tamojší vedci vyvíjali na objednávku firiem. Proti takým predstavám sa vždy zdvorilo ohradia. A zdôrazňujú, že sa zameriavajú výlučne na základný výskum, prostredníctvom ktorého rozširujú poznanie.


A možno im to veriť. Nielen preto, že medzi tisíckou profesorov rôznej úrovne je aktuálne sedem nositeľov Nobelovej ceny. Silné vedecké inštitúcie sa nájdu aj inde. Čím je teda MIT výnimočný? Možno to vycítiť z rozhovorov s jeho výskumníkmi, ktorí môžu v nezasvätenom vyvolať dojem, že pracujú v neuplatniteľnej vede: riešia praktické problémy. Nie zrážanie protónov. Aktuálna misia MIT hovorí o vzdelávaní a špičkovom výskume v piatich základných otázkach, ktoré zaujímajú celý svet: energia, životné prostredie, rakovina, chudoba a vzdelávanie.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika vo svete

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.