Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dizajnérske ceny najlepším

11.03.1998, 19:58 | JAROSLAV ONDRUŠKA

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Podnikanie

Dieselelektrický rušeň R 755 z Martinskej mechatronickej a.s. a čalúnené kreslá Reno, Nora, Hugo z nábytkovej firmy Domark, s.r.o., Žilina získali medzi výrobkami najvyššie ocenenie v práve skončenom ročníku celoštátnej súťaže Národná cena za dizajn. Súťaž, ktorú pravidelne organizuje Slovenské centrum dizajnu s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR, sa zameriava na pôvodný domáci dizajn uplatnený vo výrobe a na realizácii z oblasti grafického dizajnu.

Na slávnostnom vyhlásení výsledkov súťaže boli v závere februára v Bratislave odovzdané ceny autorom dizajnu i výrobcom. Autormi dizajnu ocenenej lokomotívy sú Štefan Klein a Ivan Čobej, súbor hovorových kresiel je z tvorivej dielne žilinského architekta Petra Bohuša. V kategórii grafický dizajn boli udelené tiež dve Národné ceny za dizajn 1997. Získali ich časopis o kultúre a umení Park z vydavateľstva Filip Vančo (grafický dizajn Richard Čisárik) a reklamná publikácia o tlačiarenskej firme Public Malacky, ktorú graficky stvárnil Vladimír Jurkovič a grafické štúdio September, s.r.o., Bratislava.

O účasť v súťaži prejavili v roku 1997 záujem viacerí významní výrobcovia zo Slovenska, ktorí mohli v zmysle súťažných propozícií prihlásiť pôvodný domáci výrobok vyvinutý v posledných dvoch rokoch. Porota s medzinárodným zastúpením nakoniec v konkurencii 83 prác udelila okrem štyroch národných ocenení aj osem uznaní za dizajn priemyselných výrobkov a za výnimočné grafické realizácie.

Uznanie získali napríklad hrotový poloautomatický sústruh SUI 500 Combi, vyrábaný v TOS, a.s., Trenčín (autorom dizajnu je Vladimír Pavlík), súbor vodovodných baté-rií Futura, s.r.o., zo Slovenskej armatúrky Myjava (dizajnér Peter Paliatka) či sektorový nábytok Modul vyvinutý v bratislavskom štúdiu Ateliér Art, s.r.o., a vyrábaný firmou Drevos Považská Bystrica.

Sympatickou stránkou súťaže bolo úspešné účinkovanie viacerých autorov, ktorí ponúkli svoje prototypy výrobcom v SR ako perspektívny výrobný program. Už niekoľko rokov je v oblasti drevených hračiek aktívny dizajnér Karol Krčmár z Bratislavy. Ocenená obchodná kolekcia hračiek Carlo môže byť zaujímavým exportným artiklom pre Bukózu-Nábytok, s.r.o., Vranov nad Topľou aj pre Premu, s.r.o., Bytča. Uznanie poroty pre žakárové poťahové tkaniny (textilná dizajnérka Miriana Materáková) zasa môže pomôcť tradičnej výrobe ľanových textílií v Tatraľane, s.r.o., Kežmarok.

Uspokojivú kvalitu priniesla súťaž v oblasti nábytkového dizajnu, kde pozorujeme potešiteľný pohyb v prístupe k inováciám i ku kvalite vyrábanej produkcie. Aj v ďalších oblastiach priemyselnej výroby bola súťaž zastúpená výrobkami s vysokým štandardom dizajnu. Demonštrovali ho tradiční a úspešní domáci výrobcovia, ako napríklad LR Crystal, a.s., Lednické Rovne či Chirana Piešťany, a.s.

Menej finálových umiestnení bolo medzi prihlásenými výrobcami z oblasti strojárskej výroby najmä v pomere k početnosti a tradícii tohto výrobného odvetvia u nás. Uvedomujeme si však pritom, že súťaž mohla svojimi možnosťami obsiahnuť len neúplnú vzorku súčasného pohybu v oblastiach dizajnu výrobkov a grafického dizajnu v Slovenskej republike.

S výsledkami súťaže sa môžu záujemcovia v úplnosti oboznámiť v katalógu, ktorý vydalo v týchto dňoch Slovenské centrum dizajnu, a aj prostredníctvom fotografickej výstavy sprístupnenej do konca marca v Slovenskom národnom múzeu na Vajanského nábreží v Bratislave.

Autor pracuje ako manažér v Slovenskom centre dizajnu, Bratislava.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.