Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Lapsus rezortu práce

07.03.2001, 08:00

 • Tlačiť
 • 0

Za lapsus rezortu označila štátna tajomníčka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Edit Bauerová situáciu, v ktorej sa v prípade nemocenských dávok ocitli začínajúci živnostníci, podnikatelia a iné samostatne zárobkové činné osoby (SZČO) s hrubým príjmom do stotisíc korún ročne. Ministerstvo práce podľa nej zvažuje, či má vstupovať do jestvujúceho, už viackrát novelizovaného zákona o sociálnom zabezpečení a naprávať podmienky nemocenského poistenia živnostníkov. V septembri tohto roku sa má totiž schváliť nový zákon o sociálnom poistení. Ten má platiť od 1. januára 2002. Samostatne zárobkovo činným osobám, ktorých príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti neboli v roku 1999 podľa daňového priznania vyššie ako 100-tis. Sk, zanikla od začiatku tohto roka povinná účasť na nemocenskom poistení a dôchodkovom zabezpečení. Ak sa tieto SZČO dostanú do dočasnej pracovnej neschopnosti, nevznikne im nárok na nemocenské dávky. V prípade nepriaznivej sociálnej situácie však môžu požiadať o poskytnutie dávky sociálnej pomoci. Uviedla to TASR.


 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie/legislatíva

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.